Close

Boldog Új Évet Kívánunk MINDENKINEK

anyalkak ok

Miért épp pezsgő és virsli?
A legtöbb ezekből fogy Szilveszter éjszakáján
A legnagyobb magyarországi áruházakban a pezsgő és a virsli éves forgalmának jelentős része decemberre koncentrálódik. Virsliből több száz tonnát értékesítenek, az eladások több mint 10 százaléka erre az időszakra esik. A pezsgő esetében még látványosabb a forgalomnövekedés, az eladások 36 százaléka bonyolódik az év végén.
A tapasztalatok szerint a vásárlók a pezsgő esetében márkahűek, és inkább a magyar termékeket keresik.
virsli pezso ok
A decemberi virsliforgalom 40 százaléka a két ünnep között bonyolódik és a virslifogyasztás évről-évre a közép- és felsőkategóriás árucikkek felé tolódik. A csemegepulti termékeknél szilveszter előtt 2-3, az előre csomagolt árunál pedig 3-4-szeresére nő a forgalom.
mustaros ok 
De miért épp virslit eszünk szilveszterkor?
A szilveszteri virsli fogyasztásnak nincsen komolyabb hagyománya, és a szokás feltehetően Németországból ered. Talán azért is honosodott meg könnyedén nálunk is, mert – amellett, hogy könnyen és gyorsan elkészíthető –, illeszkedik abba a magyar hagyományba, hogy újév napján nem szabad sem halat, sem szárnyast enni. A hallal ugyanis elúszik, a szárnyassal pedig elszáll a szerencse. A malac azonban kitúrja a földből azt, ezért szokás malacot, vagy éppen virslit enni, hiszen (jó esetben) a virslik nagyrésze sertéshúsból készül.
pezsi ok 
Miért pezsgővel koccintunk szilveszterkor?
Ha szilveszter, akkor pezsgő! De miért pont pezsgővel szokás koccintani újévkor? Mi köze a habzó italnak az újévi szokásokhoz?
 
Szilveszter és újév napjához rengeteg hagyomány köthető. A régi mondások szerint olyan lesz az év, amilyen az újév. Ha nem tartjuk be a szilveszteri tradíciókat, akkor egész évben elkerülhet bennünket a szerencse és balszerencse kísérheti az új esztendőnket.
 
Miért pezsgővel koccintunk szilveszterkor?
A hagyományok szerint szilveszterkor szokás volt durrogtatni és hangoskodni, elűzve ezzel az óév minden búját és bánatát. Éjfél elteltével csakis gazdagságot hozó italt szabad fogyasztani, mert akkor az újévben nem kell hiányt szenvednünk semmiben, bőség és fényűzés vár ránk.
 
A pezsgő története
Évszázadokkal ezelőtt a pezsgőt csupán az elitebb rétegek köreiben volt szokás fogyasztani, ugyanis luxus italként tartották számon. Elsőként az 1600-as években készítettek pezsgőt, noha csak véletlenül. Dom Perignon francia szerzetes ugyanis túl sokáig hagyta erjeszteni a bort, megalkotva ezáltal a habzó italt.
Akkoriban 1-1 üveg pezsgő elkészítése 2-3 évig is eltartott, ráadásul jelentős részük fel is robbant. A kis mennyiségben készített üvegbe zárt aranyat horribilis áron értékesítettek, amelyet csupán a tehetősebb rétegekben tudtak megvásárolni. Így vált a pezsgő a felsőbb rétegek kedvenc habzó italává, amelyet előszeretettel fogyasztottak a nemesi családok mulatságain.
 
Az 1850-as években indult meg a nagyipari pezsgőgyártás, amely az újabb technológiáknak köszönhetően lehetővé tette, hogy akár napi 7-8000 üveg habzó italt állítsanak elő egyszerre. A növekvő kínálat az árak csökkenését eredményezte, így pedig már az alsóbb rétegek előtt is megnyílt a lehetőség, hogy 1-1 pohár pezsgővel koccintsanak az ünnepeken, szilveszterkor.
 
Az árcsökkenés ellenére a pezsgőt napjainkban is luxus italként tartjuk számon. Előszeretettel koccintunk vele családi összejöveteleken, évfordulókon, jeles eseményeken, karácsonykor, vagy akár újévkor is.
 
Miért pont pezsgő?
A luxus érzete hozzá tartozik a szilveszterhez. Ha fényűző, drága és úri italt fogyasztunk az újév első perceiben, akkor az év hátralévő részében is gazdagság, pompa és bőség vár ránk. Ha szerencsénket nem szeretnénk a véletlenre bízni, akkor időben szerezzünk be szilveszter előtt néhány üveg pezsgőt, hogy barátainkkal is koccinthassunk egy sikeresebb újév reményében.
malacka ok
Ha nem szeretjük a pezsgőt, de szeretnénk elkerülni az ínséges időket, akkor gazdagítsuk habzó italunkat és készítsünk ízletes pezsgőkoktélokat.

Forrás: Szilveszter.hu 2016. december

Mentés

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top