MENNYEZETI VENTILÁTOR ELŐNYEI, HÁTRÁNYAI, FONTOS TUDNIVALÓK
Légkondi – Mennyezeti ventilátor – Becsukott ablakok és lehúzott redőnyök ?
Sokan sokféleképpen küzdünk a nyári hőség ellen, de mégis mi, vagy melyik forma lehet – ezért legyen is az „igazi” ?! Igyekeztem összegyűjteni a menyezeti ventillátor előnyeit és hátrányait, illetve néhány praktikus tippet a választáshoz.
Harc a lakótelepi kánikulával (légkondi nélkül)
A MENNYEZETI VENTILÁTOR ELŐNYEI
Megmozdítja a levegőt, ami nyáron, 40 fokban a lakásban, szélcsendes időszakban, amikor még kereszthuzatot se nagyon lehet csinálni, elég jól tud esni.
Télen és nyáron is jó, mivel két irányba is tud forogni, így nyáron a padlóról a hűvösebb levegőt tudja felszívni a mennyezet felé, télen pedig a másik irányba kapcsolva a mennyezetnél megrekedt meleg levegőt nyomja le, a padló felé.
Jóval energia hatékonyabb megoldás, mint a légkondi, akár 25-30%-kal csökkenthető vele télen (!) a fűtésszámlánk. Nyáron pedig a villanyszámla.
Az előzőből adódóan sokkal olcsóbb megoldás is.
OLVASD EL EZT IS!
A MENNYEZETI VENTILÁTOR HÁTRÁNYAI
Bár egyre jobban odafigyelnek tervezéskor, majd gyártáskor is arra, hogy a ventilátorok ne csapjanak nagy zajt, azért a legtöbb hangja még mindig eléggé zavaró tud lenni.
Nem hűti a levegőt, melegben csak keringeti azt.
Ha túl közel tartózkodunk hozzá, túl sok ideig, akkor megbetegedhetünk: kötőhártya-, arcüreggyulladás, de még felfázás is előfordulhat tőle.
PRAKTIKUS TIPPek:
– Érdemes lámpás ventilátort venni, hogy ne kelljen külön ventilátort és külön csillárt is felszerelni a mennyezetre. Nem túl esztétikus, meg egyébként is…
– Gondoljuk át nagyon, hogy mégis melyik szobánkba szeretnénk felszerelni. A helyiség méretével egyenes arányba lesz praktikus kiválasztani a megfelelő darabot – minél nagyobb szobába kell, annál nagyobb teljesítményűt, illetve lapátkerék átmérőjűt érdemes választani.
– Hálószobába érdemes falapátos mennyezeti ventilátort szereltetni, mert az a leghalkabb.
– Ajánlott olyat választani, amelynek fali távvezérlése van, a régi húzózsinóros megoldások nem a legkényelmesebbek, és nem is igazán biztonságos.