Sárközy Júlia, az MTI tudósítója jelenti:
A Ferenc pápával szemben álló egyházi és világi csoportokról cikkeztek szerdán a vatikáni ügyekben jól informált olasz újságok, miután feszültséget keltett annak a levélnek a nyilvánosságra hozatala, amelyet bíborosok egy csoportja írt Ferenc pápának a Vatikánban jelenleg zajló püspöki szinódussal kapcsolatban.
A Corriere della Sera kommentárja szerint Ferenc pápát ellenségek veszik körül, akiknek az a céljuk, hogy destabilizálják az "egyházat megtisztítani akaró" egyházfőt. A napilap a pápa elleni támadásként értékeli, hogy a Szentszéknél dolgozó Krzysztof Charamsa lengyel pap éppen a családról szóló szinódus kezdetén jelentette be, hogy meleg, és homofóbiával vádolta a Vatikánt. Majd a Vatikánból kiszivárogtatták azt a levelet, amelyet 13 bíboros még a szinódus előtt címzett a pápának módszertani és doktrinális fenntartásaik kifejezésére.
A Corriere szerint a két epizód előkészített tervre utal, amely nemcsak a szinódusnak, hanem Ferenc pápa több mint két éve tartó pápaságának delegitimációjára is törekszik. "A cél olyan benyomás keltése, hogy mindegy, ki a pápa, Bergoglio vagy Ratzinger, az egyházban semmi nem változik" – írta a Corriere megjegyezve, hogy a 2012-es Vatileaks-botrányhoz hasonlóan a Vatikánból most is kilopnak bizalmas dokumentumokat, így igyekezve befolyásolni a közvéleményt.
A La Repubblica is a pápa ellenségeiről írt, akiknek manőverei Ferenc pápa karizmájának és erejének gyengítését szolgálják. A lap úgy értesült, hogy az egyházfőt a Vatikánban a mai napig "argentin pápának" nevezik, ezzel fejezve ki a római kúria vele szembeni távolságtartását. Az újság hangsúlyozta, hogy a levél állítólagos aláírói között több észak-amerikai bíboros szerepel, akik mögött egyesült államokbeli hatalmi csoportok, például a fegyverkereskedelmet finanszírozó lobbik állhatnak. Mint kiderült, a pápának címzett levelet George Pell, Sydney érseke, a vatikáni Pénzügyi Titkárság prefektusa ihlette. Az aláírók között szerepelnek a kúria további tekintélyes tagjai: Gerhard Müller, a Hittani Kongregáció prefektusa, Robert Sarah guineai bíboros, az Istentiszteleti és Szentségi Fegyelmi Kongregáció prefektusa, valamint Timothy Dolan, New York érseke, aki el is ismerte a levél aláírását. Az Il Fogliónak nyilatkozó Mark Coleridge, az ausztráliai Brisbane érseke "tipikus római melodrámának nevezte" a Vatikánon belüli "hatalmi harcokat". Az olasz sajtó figyelmét nem kerülte el, hogy Ferenc pápa a szinódus második hetében még nem vett részt a tanácskozás ülésein.
Federico Lombardi szentszéki szóvivő úgy fogalmazott, hogy a levél nyilvánosságra hozatala "zavart" kívánt kelteni. Lombardi arra kérte az újságírókat, ne hagyják magukat eltéríteni a szinódus "pozitív" alakulásától.