Konsiczky Zoltán, az MTI tudósítója jelenti:
A szerdai uniós csúcstalálkozón az a legsürgősebb kérdés, melyre választ kell találni, hogy a tagállamok miként nyerhetik vissza az ellenőrzést az Európai Unió külső határai fölött – jelentette ki szerdán, a csúcsértekezletet megelőzően Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke.
A politikus közölte, hogy rövidtávú intézkedésekre is javaslatot tesz majd az uniós állam-, illetve kormányfőknek. Úgy véli, több segítséget kell nyújtani a közel-keleti térségben lévő menekülteknek az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságán és a Világélelmezési Programon keresztül, nagyobb támogatásra van szüksége Törökországnak, Libanonnak, Jordániának és a térség többi államának, valamint az unión belül a frontállamoknak is. Tusk emellett leszögezte: azonnal meg kell erősíteni az unió külső határainak ellenőrzését.
"Ezek az intézkedések nem vetnek véget a válságnak, ezzel tisztában vagyok, de ezek szükséges lépések a helyes irányba" – hangsúlyozta a volt lengyel miniszterelnök, világossá téve, hogy a schengeni övezet jövője is kockán forog.
Az Európai Tanács elnöke arra az álláspontra helyezkedett, hogy a csúcson lefolytatott vitáknak a tényeken kell alapulniuk, és nem "illúziókon és érzelmeken". Tusk szerint véget kell vetni a kölcsönös egymásra mutogatásnak és a félreértéseknek.
Tusk leszögezte: közel-keleti konfliktusok nem érnek véget egyhamar; Szíriában nyolcmillió menekült van, a környező országokban pedig mintegy négymillió.
"Milliókra és nem ezrekre tehető tehát azok száma, akik potenciálisan útra kelhetnek Európa felé" – hangoztatta Tusk, aki az elmúlt napokban látogatást tett a térség országaiban.
A lengyel politikus elmondta: az ottani vezetők arra várnak, hogyan fog Európa segíteni nekik a menekültkérdés megoldásában, és nem azon gondolkodnak, hogy ők hogyan segíthetnének Európának. Tusk úgy vélte: valószínű, hogy nem csökkenni, hanem nőni fog azok száma, akik ezeken az országokon keresztül Európa felé veszik az irányt.
"Különösen, hogy szinte mindegyikük úgy érzi: meghívást kapott" – tette hozzá az Európai Tanács elnöke.
Donald Tusk tudatta azt is, hogy az elmúlt hetek vitatkozásai és zűrzavara után a mai csúcstalálkozón konkrét tervet kell készíteni a helyzet kezelésére.
"Ez közös terv lesz, és senkit sem fognak leszavazni" – hangoztatta az Európai Tanács elnöke.