Berény Róbert több mint száz évnyi lappangás után előkerült Monacói tengerpart című képe, valamint Gordon Zsuzsa színésznő hagyatéka is szerepel a Virág Judit Galéria jubileumi, 50. árverésén október 5-én a Kongresszusi Központban.
Berény Róbert alkotását, amely 109 évnyi lappangás után került elő és az életmű kiemelkedő darabja, 30 millió forintért kínálják eladásra, a becsértékét 60 és 80 millió forint közé teszik – mondta el Virág Judit, a galéria vezetője az aukciót beharangozó hétfői budapesti sajtótájékoztatón.
Barki Gergely művészettörténész, Berény-kutató a sajtótájékoztatón felidézte: Berény Róbertnek – a korábban kevésbé ismert – 1905 és 1908 közötti fauve periódusa az utóbbi 15 évben több fontos dokumentum és több tucatnyi grafika mellett 14 festménnyel és további grafikával egészült ki.
Mint elmondta, a több mint egy évszázados lappangás után előkerült tájkép nagy valószínűséggel 1906 októberében születhetett, amikor Berény Róbert másodszor járt Monacóban. Az alkotást Párizsban a Függetlenek Szalonjában a festő hat másik alkotásával együtt 1907-ben mutatták be.
"Ennek a kiállításnak köszönhetően került Berény a legmodernebb festészeti trendet képviselő fauve-ok (vadak) csoportjába" – hangsúlyozta a művészettörténész, felhívva a figyelmet arra, hogy a művész Monacóról készített másik alkotását még nem találták meg.
A januárban, 85 éves korában elhunyt Gordon Zsuzsa színésznő hagyatéka több mint 100 évet átölelő, három generáció által létrehozott, kivételes alkotásokat felsorakoztató gyűjtemény, amely eddig rejtve volt a nagyközönség előtt – hangsúlyozta Kelen Anna művészettörténész.
Ismertetése szerint a gyűjtést a színésznő nagyszülei kezdték, édesapja Gartner Pál, a korszak ismert elmegyógyásza hozta létre az alapjait. Az orvos jó barátja volt többek között Gulácsy Lajosnak, Szomory Dezsőnek és József Attilának is.
A különleges gyűjtemény gyarapítását a kétszeres Jászai Mari-díjas színésznő és férje, Váradi István folytatta. A kollekció Ámos Imre, Perlrott Csaba, Egry József, Vaszary János, Gulácsy Lajos, Szobotka Imre és Ziffer Sándor meghatározó művei mellett tartalmazza Czóbel Béla Gordon Zsuzsáról készült portréját is, amelyet 3 millió forinttól kínálnak eladásra az aukción.
Virág Judit felhívta a figyelmet arra, hogy a Berény-kép és Gordon Zsuzsa hagyatéka mellett Kádár Béla Beszélgetők a szabadban című nagyméretű olajképe is szerepel az aukciós anyagban 34 millió forintos kikiáltási árral. Az eddig ismert legnagyobb műve Kádárnak 1928 körül készülhetett, Amerikában töltött időszaka körül. A mű összegzi mindazokat a jegyeket, amelyek az akkoriban a kor Európájában jelen voltak a festészetben. Emellett kapcsolható a Neue Sachlichkeit formavilágához, de nyomon követhetők rajta a késői dekoratív kubizmus ismérvei – hívta fel a figyelmet a galéria vezetője.
Virág Judit azt is elmondta, hogy a jubileumi aukciót Több mint árverés címmel rendezik. Rendhagyó módon az aukció előtt meglepetés koncert szórakoztatja a résztvevőket, ezen kívül az érdeklődők között négy műtárgyat sorsolnak ki összesen több mint 15 millió forint értékben.
Fotó: Marjai János
MTI