Némileg eltérően ítélték meg a tőzsdepánik hatását az MTI-nek nyilatkozó tőkepiaci szakértők. Úgy vélték: a forint jól állta a sarat, de egyikük szerint a tőzsdei pánik mértéke túlzottnak tűnik, míg a másik elemző úgy ítélte meg, hogy turbulensek maradhatnak a nemzetközi piacok, ami nagy kilengéseket hozhat a forint árfolyamában is.
Bakos Ádám, az Aegon Alapkezelő kötvényüzletágának vezetője kifejtette: a részvénypiacok világszerte komoly veszteségeket szenvedtek el az elmúlt napokban, a magyar piac az előző hét második felében zárva volt, így hétfőn "hozta be" a lemaradását. A feltörekvő piacok eddig is komoly nyomás alatt álltak, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed közelgő kamatemelése és a nyersanyagárak esése komoly tőkekiáramlásokat okozott.
Elmondta: a kínai részvénypiaci buborék kipukkadása egy ideig elszigetelt jelenség maradt, de a jüan augusztus 10-i leértékelése már komoly aggodalmakat okozott a kínai gazdaság lassulásának valós mértékével kapcsolatban. Ezek az események végül az elmúlt hét végére a fejlett piacokat is elérték, immár globális növekedési félelemről lehet beszélni.
Bakos Ádám kiemelte: a forint jól állta a sarat, főleg más feltörekvő piaci devizákhoz képest. Ugyan az euró jegyzése 317 forint közelébe ért, de ennek nagy része az euró dollárral szembeni erősödésének, és nem a forint gyengeségének volt betudható. A hétfői kereskedés végére erősödni tudott a hazai deviza, 314 forint alatt járt az euró, és 270 forint alatt a dollár árfolyama.
A dollár komoly veszteségeket szenvedett el főleg a fejlett piaci devizákkal szemben (euró, jen), mert a befektetők a növekedési félelmek miatt későbbre várják az Egyesült Államokban az első kamatemelést.
Rámutatott: a tőzsdei pánik mértéke túlzottnak tűnik, a kínai gazdaságpolitika piacnyugtató, illetve növekedést stimuláló lépései, illetve a Fed szigorításának csúszásával kapcsolatos várakozások rövid távon nyugtatóan hathatnak a piacra.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank Hungary Zrt. makrogazdasági elemzője szerint a globális tőkepiacokon kialakult pánikhangulat elsősorban Kínából ered. A különböző mutatók, mint például a beszerzési menedzserindexek, illetve a GDP-adatok már régóta arra engednek következtetni, hogy a kínai gazdaság növekedése kifulladóban van. Az "enervált" növekedést a kínai vezetés kétségbeesett lépésekkel próbálja életben tartani, több-kevesebb sikerrel. Ha hirtelen lelassul a gyengélkedő kínai gazdaság, akkor magával ránthatja a világgazdaság többi motorját is, úgymint az Egyesült Államokat és Németországot – magyarázta az elemző.
Úgy vélte: az ebből fakadó és a világ minden pontján eluralkodó félelem pedig olyan pénzpiacokra is begyűrűzött, mint Magyarország. Ennek a következménye volt, hogy a hétfői kereskedés során az euró/forint árfolyam a 317-es szintnél is járt.
Kiemelte: "a magyar deviza olcsón megúszta a vérfürdőt", hiszen a hétfői kereskedés végére képes volt 313 forintos árfolyamig erősödni.
Rámutatott: annak köszönhető a forint többi feltörekvő piaci devizához viszonyított kimagasló teljesítménye, hogy az ország kockázati profilja jelentősen javult az elmúlt években, illetve a masszív folyó fizetési mérleg többlet mérsékli a kilengések mértékét. Előretekintve, a félelem továbbra is áthathatja a befektetők magatartását, így turbulensek maradhatnak a nemzetközi piacok, ami nagy kilengéseket hozhat a forint árfolyamában is – mondta Ürmössy Gergely.
MTI