Fontos, hogy a cégeket könnyebben, gyorsabban be lehessen vonni a gyakorlati képzésbe, ezért is volt szükség a szakképzés átszervezésére – erről Odrobina László, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára beszélt az M1 aktuális csatorna hétfő esti műsorában.
Július elsejétől a tárca fenntartásába került a Klebelsberg Intézményfenntartó Központtól (Klik) mintegy 300 szakképző intézmény, amelyeket országszerte 44 szakképzési centrumba szerveztek.
A helyettes államtitkár szerint így az iskolák hatékonyabban tudnak reagálni a munkaerőpiac igényeire, mint központi irányítás mellett. Ha van egy konkrét megkeresés, például egy tanfolyam szervezésére, akkor az iskola könnyebben, gyorsabban tud reagálni erre az igényre. A Klik-nél ez nehezebben ment – jegyezte meg.
Az iskolák működését a költségvetés biztosítja – mondta.
Odrobina László kitért arra, hogy a júniusi törvénymódosítások nyomán a cégek könnyebben igényelhetik vissza a szakképzési hozzájárulást, ha részt vesznek a tanulók képzésében.
A helyettes államtitkár elmondta azt is, hogy az iskolákban oktatott anyagban most szeptembertől nem változik semmi. Egy következő lépésben, 2016 szeptemberétől indul a szakgimnáziumokkal, szakközépiskolákkal az a változás, aminek keretében több szakmát, több gyakorlatot tanulnak a diákok – tette hozzá.
MTI