Close

Szerdán szavaz a görög mentőcsomagról a Bundestag és a holland parlament

Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter üdvözölte az új görög mentőprogramról kötött megállapodást egy vasárnapi lapinterjúban, de figyelmeztette az athéni vezetést, hogy szigorúan ellenőrzik majd a reformokat. A program elindításához még a német törvényhozás alsóházának (Bundestag) felhatalmazása is szükséges, a testületet szerdára rendkívüli ülésre hívták össze, hogy döntsön a kérdésben.
 
Wolfgang Schäuble szerint a Görögországnak szánt harmadik pénzügyi mentőcsomagról az euróövezeti pénzügyminiszterek pénteki brüsszeli ülésén kötött megállapodás "vállalható és megfelel a júliusi euróövezeti csúcson lefektetett elveknek".
 
Az athéni vezetéssel ugyan "igen fáradságos" tárgyalásokat kellett folytatni, de végül sikerült megértetni, hogy "nem lehet elkerülni a valódi és mélyreható reformokat" – tette hozzá a miniszter a Bild am Sonntag című vasárnapi lapnak nyilatkozva.
 
A nemzetközi hitelezők szigorúan ellenőrzik majd a megállapodás betartását. A "reformokat pontról pontra meg kell valósítani", és minden további segítség az előírt intézkedések végrehajtásától függszögezte le Wolfgang Schäuble, a konzervatív CDU politikusa.
 
Elégedett a megállapodással a CDU/CSU pártszövetséggel kormányzó szociáldemokrata párt (SPD) is. "A tárgyalásokat professzionálisan és gyorsan zajlottak, és Ciprasz (görög kormányfő) megmutatta, hogy politikai sorsát összeköti Görögország euróövezeti tagságának ügyével" – mondta a Bild am Sonntagnak Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter, az SPD egyik legtekintélyesebb vezetője.
 
A pénteki brüsszeli döntés után még több euróövezeti tagország parlamentjétől is felhatalmazást kell szerezni a harmadik mentőprogram elindításához. A német Bundestag hozzájárulása is szükséges. Norbert Lammert, a Bundestag elnöke szerdára, augusztus 19-re rendkívüli ülésre hívta össze a képviselőket, az egyetlen napirendi pont a kormányzat előterjesztése az új görög mentőprogramról.
 
Az SPD és az ellenzéki Zöldek képviselői várhatóan túlnyomó többségben elfogadják a kormány előterjesztését, vagyis arra szavaznak, hogy a Bundestag adj meg a felhatalmazást a kormánynak a 86 milliárd eurós mentőprogramban való részvételhez. A nagyobbik ellenzéki párt, az SPD től balra álló Baloldalamely az első két mentőprogramot még támogattaelutasítja a megállapodást, arra hivatkozva, hogy túlságosan szigorúak a megszorítások.
 
A CDU/CSU frakcióban továbbra is elégedetlenség tapasztalható, bár a 311 tagú képviselőcsoport többsége igennel szavaz majd.
 
Július közepén, amikor a harmadik mentőcsomagról szóló tárgyalások megkezdéséről kellett dönteni, hatvanan nemmel szavaztak és 5 képviselő tartózkodott, ami minden korábbinál nagyobb elégedetlenséget jelez a görög válság kezelésével kapcsolatban az Angela Merkel vezette konzervatívok soraiban. A voksolás előtt frakcióülésen tartott próbaszavazáson még csak 48-an szavaztak nemmel és 3 képviselő tartózkodott, amikor pedig legutóbb a görög válság kezeléséről szavazott a Bundestagfebruárban, amikor a második mentőprogram meghosszabbításáról döntöttek -, a CDU/CSU-frakcióban csupán 29-en szavaztak a kormány indítványa ellen.

Hollandia

A 86 milliárd eurós pénzügyi injekciót – amiről az elmúlt napokban született megállapodás a kormányok képviselői között – az eurózóna több országában a nemzeti parlamentnek is jóvá kell hagynia. Az idő sürget: Athénnak e hónap 20-áig pénzhez kell jutnia, mert aznap 3,4 milliárd eurót köteles törleszteni a frankfurti székhelyű Európai Központi Banknak. A tervek szerint – ha minden jóváhagyás adott – Görögország csütörtökön a 86 milliárdos keretből hozzájuthat 13 milliárdhoz.
 
A német törvényhozás vitája szerda délelőtt lesz, és dél tájban szavaznak. Hollandia parlamentjének 150 tagú alsóháza délben kezdi meg a görög vitát, majd délután szavaz.
 
Holland belpolitikai kommentátorok szerint Mark Rutte jobbközép kormánya a vitában erős ellenállásra számíthat az ellenzék részéről. Feltételezhető ugyanakkor, hogy amennyiben délben a Bundestag – az euróövezet legnagyobb súlyú donorállama nevében – a maga részéről rábólint a görög dossziéra, a hollandok nem gáncsolják el a csomagot.
MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top