inforadio.hu
Az unió polgárait az illegális bevándorlás aggasztja leginkább
Az Európai Unió szempontjából az illegális bevándorlás aggasztja leginkább az európaiakat – derült ki a tagállamokban végzett május végi felmérésből. A tanulmány szerint az uniós országok és a tagjelölt államok lakossága a bevándorláson túl leginkább a gazdasági helyzet, a munkanélküliség és az államháztartás miatt aggódott. Nálunk a válaszadók 13 százaléka gondolja úgy, hogy az ország számára a legégetőbb probléma az illegális bevándorlás. A legtöbben, 46 százalék a munkanélküliséget nevezte Magyarország legfontosabb gondjának. Ezt követi a gazdasági helyzete, az egészségügyi rendszer és a társadalombiztosítás, illetve a megélhetés költsége.
http://inforadio.hu/hir/belfold/hir-746426
hvg.hu
Rekordszámú menedékkérő érkezett Németországba júliusban
A hivatal jelenleg 209 ezer menedékjogi kérelem elbírálásán dolgozik. Ezek közül 94 ezret nyugat-balkáni származású menedékkérők nyújtottak be, 90 ezret pedig szíriaiak. "Ebből is látszik, hogy az arányok nagyon nem stimmelnek" – mondta Manfred Schmidt német hírportálok beszámolói szerint.
Közben a szövetségi alkotmányvédelmi hivatal (BfV) – a német belső elhárítás – elnöke arra figyelmeztetett, hogy az idegenellenes hangulat felerősödése nyomán az eddiginél is súlyosabb bűncselekmények történhetnek. Hans-Georg Maassen a Focus című hírmagazinban megjelent interjúban azt mondta: előfordulhat, hogy az eddigi esetek zömével ellentétben nem üresen álló – menedékkérők elszállásolására előkészített, de még lakatlan – ingatlanok ellen történnek támadások, hanem célzottan a lakott menekültszállások ellen.
Fegyveresek támadtak bevándorlókra a tengeren
Számos, Törökországból tengeren Görögországba igyekvő bevándorló számolt be arról, hogy fegyveresek támadtak rájuk, megpróbálták megakadályozni őket, hogy Európába jussanak, és többször ki is fosztották őket – írta egybehangzó forrásokra hivatkozva pénteken az AFP francia hírügynökség.
Egy nevének elhallgatását kérő nemzetközi civil szervezet vizsgálatot indított. A szervezet gyanúja szerint vagy "maffiacsoportok", vagy "a görög határőrség különleges kommandói" támadnak a migránsokra. Ez utóbbira állítólag volt példa régebben, bár a görögök állítják, hogy ezzel a gyakorlattal már felhagytak.
http://hvg.hu/vilag/20150731_Fegyveresek_tamadtak_bevandorlokra_a_teng
hir24.hu
Harrach szerint különbséget kell tenni az egy és a sok között
A kereszténydemokrata politikus a migrációval kapcsolatban kifejtette: nemcsak az üldözött és a megélhetési bevándorló között kell különbséget tenni, hanem az egyéni betelepülő és a tömeges bevándorlók között is. Mint írja, sok példát látni arra, hogy a Magyarországon tanuló külföldi diák végül itt talál munkát, és kettős identitását megélve integrálódik.
„A kérdés világos: hogyan tudunk segítséget nyújtani az üldözötteknek, és hogyan tudjuk megvédeni családjainkat és értékeinket. A kettős kérdésben rejlik a kettős cél és a kettős felelősség” – fogalmazott a frakcióvezető.
Harrach Péter szerint mindenki számára elfogadható végső megoldás "az előidéző országok belső viszonyainak rendezése", ami a globális felelősség korában nem megy a külső erők részvétele nélkül. Hangsúlyozta: Magyarországnak fontos a nemzetközi együttműködés megvalósulása a probléma hatékony kezelése érdekében. Mint írta, a népvándorlás megállításának és az üldözöttek megsegítésének másik eszköze a származási ország kultúrkörében lévő közeli befogadó országok támogatása a feladat megoldásában.
kitekinto.hu
Merkel fordulatra készül a bevándorlási politikában
A bevándorlási törvényben így rögzíteni kell, hogy milyen "képességekkel, képzettséggel és országépítő elkötelezettséggel kell rendelkezniük a bevándorlóknak, akik németté akarnak válni" – mondta a főtitkár.
A kiállás egy új törvény mellett "kisebbfajta forradalom" a konzervatívok számára, akik ugyan már nem vitatják, hogy Németország "a bevándorlás földje" – migránsokat nagy tömegben befogadó ország -, és azt sem vitatják, hogy a képzett munkaerő utánpótlása nem oldható meg bevándorlás nélkül, de eddig húzódoztak attól, hogy külön törvényben szabályozzák a szerteágazó ügyet, amelynek összetettségét jelzi, hogy jelenleg több mint 50 jogcímen lehet németországi tartózkodási engedélyt szerezni. A terület egységes szabályozásának gondolatát a konzervatívok azért utasították el korábban, mert nem akarták azt a látszatot kelteni, hogy ösztönzik a bevándorlást – írta a Der Spiegel.