Close

Külföldi diákokokat várnak az orosz egyetemek

Fotó: russia-direct.org

Kegyes Csilla, az MTI tudósítója jelenti:
Egyharmaddal növelnék a külföldi diákok arányát az oroszországi felsőoktatási intézményekben, ezzel is erősítve az oroszbarát elitet más országokban – írta az orosz sajtó pénteken.

A javaslatot az oktatási minisztérium, a külügyminisztérium és a 80 országban orosz kulturális és tudományos központokat is működtető Roszszotrudnyicsesztvo nevű szervezet terjesztette be a kormánynak. A határozattervezet a kormányzati internetes oldalon olvasható.
A javaslathoz fűzött magyarázatban az úgynevezett puha erő hatékonyságának emelésével indokolták a kvóta növelését.
Az angolul soft powernek nevezett fogalom egy ország nemzetközi befolyását alakító tényezőkre utal, így nyelvére és kultúrájára is, amelyek az adott országot a kívülállók számára vonzóvá, követendővé teszik. A soft power elméletét Joseph S. Nye politikatudós, az amerikai Harvard egyetem volt dékánja dolgozta ki 1990-ben.
A kvótaemelési javaslat készítői a külföldiek oroszországi oktatásának erősítésében olyan „oroszbarát nemzeti elitek” kialakításának lehetőségét látják, amelyek másoknál „sokkal hatékonyabban tudják képviselni hazájukban az orosz érdekeket, egyebek között a hosszú távúakat” – írta a Kommerszant című napilap.
Az orosz egyetemeken 15 ezerről 20 ezerre növelnék a külföldiek kvótáját. A jövő évre ez 206 millió rubel (1 rubel mintegy 5,4 forint) plusz költséget jelent az orosz államkasszának. 2019-re összesen 4,5 milliárd rubelt terveznek fordítani Oroszországban a „puha erő” fejlesztésére.
„Nem lehet nem örülni annak, hogy a bonyolult nemzetközi helyzet ellenére egyre növekszik az érdeklődés a humán együttműködés iránt. Erre a tanévre 160 országból 16 ezer jelentkezés érkezett, ezért kértük a kvóta emelését” – mondta el a Kommerszantnak Ljubov Glebova, a Roszszotrudnyicsesztvo vezetője. „Fontos számunkra, hogy a jó nevű (oroszországi) felsőoktatási intézmények diplomásai hazájukban ismert orvosok, üzletemberek, sőt miniszterek lesznek. Az ilyen ember mindig jól fog viszonyulni Oroszországhoz” – tette hozzá Glebova.
A kormányrendelet tervezetének szövege szerint a külföldi diákok arányának növelése „hozzájárul az egy sor külföldi országgal elért szövetségesi kapcsolatok szintjének támogatásához”. A Roszszotrudnyicsesztvo közlése szerint a megemelt kvótára Angola, Banglades, Bulgária, Brazília, Burundi, Venezuela, Vietnam, Németország, Zambia, Jordánia, Irán, Jemen, Palesztina, Szerbia, Szíria, Szomália, Szudán, Mongólia és Dél-Afrika is igényt tart.
„Az egyetemi férőhelyek, illetve ösztöndíjak megadása a külföldi diákoknak minden kétséget kizárólag hozzájárul Oroszország nemzeti érdekeinek képviseletéhez, de ebben nincs semmi új, sem a volt Szovjetunió egykori gyakorlatához, sem a felsőoktatásban vezető szerepet betöltő országok jelenlegi politikájához képest – mondta a Kommerszantnak Szergej Jerofejev, a moszkvai Közgazdasági Főiskola rektorhelyettese.

MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top