A legnagyobb izlandi gleccser, a Vatnajökull alatt fekvő vulkán 2014 augusztusában tört ki, hatalmas lávafolyamokat produkálva. A 11 millió tonna kén-dioxid hat hónap alatt szabadult fel és terjedt szét az országban és az Atlanti-óceánon Európa felé haladva.
A természeti jelenség egészségre és környezetre gyakorolt hatásai azonban korlátozottak voltak. „A kitörés határozott nyomokat hagyott a lakosságon, és bár megugrottak a légzőszervi panaszok és a gyógyszereladások, semmilyen szélsőséges esetről nem érkezett jelentés – mondta Sara Barsotti, az izlandi meteorológiai szolgálat munkatársa, aki az Európai Földtudományok Egyesületének (EGU) bécsi közgyűlésén ismertette a friss eredményeket.
A kutatók a tűzhányó kitörése után azonnal kihelyezett távérzékelős és helyszíni berendezések által gyűjtött adatok alapján becsülték fel, hogy mennyi gáz áramlott ki. A kén-dioxid mellett valamivel több mint 6,5 millió tonna szén-dioxid és nagyjából 110 ezer tonna hidrogén-klorid került a légkörbe.
A Bardarbunga kitörése volt az egyik legnagyobb Izland közelmúltbeli történetében: több mint 1,5 köbkilométernyi láva szabadult fel – emlékeztetett a BBC News.
MTI