Hillary Clinton vasárnap hivatalosan bejelentette, hogy indulni szándékozik az Egyesült Államok 2016-os elnökválasztásán. Győzelme esetén hazája első női elnöke lehet.
Clinton maga mögött tudhatja a demokraták túlnyomó többségének támogatását, ezért jó esélye van arra, hogy megszerezze pártjának hivatalos elnökjelöltségét.
Hillary Clinton a közösségi médiában videoüzenetben közölte, hogy a Fehér Házért vívott küzdelem elnökjelölt-aspiránsa.
„Versenybe szállok az elnökségért. A hétköznapi amerikaiaknak egy harcos védelmezőre van szükségük, és én akarok az a harcos védelmező lenni” – üzente követőinek a centrista politikusnak tekintett Clinton, aki immár másodjára száll ringbe, 2008-ban a demokrata előválasztási küzdelemben szoros versenyben alulmaradt a jelenlegi elnökkel, Barack Obamával szemben.
„Útnak indulok, hogy kiérdemeljem az önök szavazatait” – tette hozzá a demokraták első jelentősebb színre lépett elnökjelölt-aspiránsa, aki a 2008-as előválasztási küzdelemben elszenvedett veresége után is megőrizte anyagi támogatóinak és aktivistáinak hálózatát.
Szavai szerint az amerikaiak visszaküzdötték magukat a gazdasági nehézségekből, de a „kártyacsomag” még mindig a legfelül lévőknek kedvez. Ez arra utal, hogy Clinton fontos kampánytémája lesz a gazdasági egyenlőtlenségek leküzdése. Hangsúlyozta, hogy Amerika akkor erős, amikor a családok erősek.
Clinton a bejelentést követően Iowába, New Hampshire-be, Dél-Karolinába és Nevadába, vagyis azokba az államokba utazik majd, ahol 2016-ban legelőször bonyolítják le az elnökválasztási küzdelmeket. Kampánystábja szerint az elnökjelölt-aspiráns nem a nagygyűlésekre és a nagyszabású nyilvános beszédekre, hanem a kisebb létszámú és emberközeli kisebb rendezvényekre kíván majd összpontosítani.
John Podesta, Hillary Clinton tanácsadója vasárnap e-mailben közölte, hogy a hivatalos kampányindító rendezvényt májusban tartják majd meg.
A The Wall Street Journal és az NBC News márciusi közvélemény-kutatása 44 százalékos támogatottságot mutatott ki Hillary Clintonnál, ami 12 százalékponttal alacsonyabb annál, mint amit 2013 elején mértek, amikor távozott a külügyminiszteri posztról. A WSJ és az NBC múlt havi felmérése szerint ugyanakkor Jeb Bushról, a republikánusok egyik esélyesnek tartott potenciális elnökjelölt-aspiránsáról csak a megkérdezettek 23 százaléka vélekedett kedvezően.
Megfigyelők szerint Clinton számára nem lesz könnyű feladat amellett érvelni, hogy a Fehér Ház Obama két elnöki ciklusa után is demokrata kézen maradjon. Emellett történelmi távlatokban is ritkán fordult elő olyan, hogy valamelyik oldal szavazói egy harmadik elnökségi mandátumra is maguknál tudták tartani az ország vezetését.
Harry Truman óta ez mindössze egyszer fordult elő: 1988-ban, amikor Ronald Reagan alelnökét, George H.W. Busht választották meg. Amíg azonban Reagan népszerűsége 57 százalékon állt a választás hónapjában, addig Obama teljesítményét a WSJ szerint jelenleg az amerikaikak 46 százaléka tartja jónak és csak 32 százalék szerint tart jó irányba az ország.
***
Marco Rubio republikánus szenátor is bejelentette indulását az amerikai elnökválasztáson
Marco Rubio kubai származású floridai szenátor hétfőn Miamiban jelentette be, hogy harcba száll a Republikánus Párt jelöltségéért a 2016-os amerikai elnökválasztáson. Megválasztása esetén ő lenne az Egyesült Államok első latin-amerikai származású elnöke.
Rubio kijelentette: az Egyesült Államok a holnapról szól, és úgy érzi, „egyedülállóan rátermett” arra, hogy pártját az amerikai álom védelmezőjének szerepébe emelje. A 43 éves szenátor „a tegnap vezetőjének” nevezte a 67 éves Hillary Clintont.
A szenátornak az elnökjelöltségért minden valószínűség szerint meg kell majd vívnia egykori mentorával, Jeb Bush volt floridai kormányzóval is, aki a várakozások szerint néhány héten belül szintén beszáll majd a Fehér Házért folytatott küzdelembe.
A várakozások szerint Rubio kampányát származására, a bevándorlási rendszer reformjára, a kis és közepes jövedelműek gazdasági esélyeinek növelésére, valamint „héja” külpolitikai nézeteire – egyebek között a Kubával és az Iránnal folytatott tárgyalások ellenzésére – fogja alapozni. Takarékoskodni akar a kampánypénzekkel, a szavazókat a riválisok televíziós vitáin való szerepléseivel próbálja majd meg maga mellé állítani.
A The Wall Street Journal és az NBC News legutóbbi közös felmérése szerint a republikánus előválasztási küzdelmek valószínű szavazói közül 56 százalék lenne kész támogatni Marco Rubiót.
MTI