A kormány célja hatékony és korszerű polgári perrendtartás létrehozása – jelentette ki Trócsányi László igazságügyi miniszter a jogszabály koncepcióját bemutató konferencián pénteken Szegeden.
Az új polgári perrendtartás előkészítése 2013-ban kezdődött el, az elkészült koncepciót pedig január közepén tárgyalta meg a kormány – mondta a miniszter. Hozzátette: a tervezet azokat az irányvonalakat rögzíti, amelyek alapján a normaszöveg megszülethet.
A kormány döntött arról, hogy önálló, elkülönült közigazgatási perrendtartást alakítanak ki, amely tervezete az év végéig elkészülhet, és ezzel párhuzamosan újra kell gondolni a közigazgatási eljárásra vonatkozó szabályokat is – tudatta politikus.
Wopera Zsuzsa miniszteri biztos előadásában kifejtette, a korszerű, a nemzetközi gyakorlatnak és elvárásoknak megfelelő eljárásokat csak szerkezetében és tartalmában megújult polgári perrendtartás képes biztosítani.
Az egyetemi tanár hangsúlyozta, a koncepció a perkoncentráció és az együttműködés elvén alapul. A tervezet célja, hogy a jogvita tartalma minél korábban tisztázódjon, a döntéshez szükséges tények és bizonyítékok a lehető leghamarabb a bíró rendelkezésére álljanak. Ennek megfelelően az osztott – a perelőkészítő és a konkrét tárgyalási szakaszra bontott – perszerkezetet támogatja.
Az alacsonyabb pertárgyértékű, egyszerűbb megítélésű ügyekben első fokon a járásbíróságok döntenétek. Ezekben az eljárásokban hangsúlyos, de nem kizárólagos szerepet kapna a szóbeliség – tudatta a szakember.
Az összetettebb, magasabb pertárgyértékű ügyeket a törvényszéken tárgyalnák. Ezekben a perekben általános szabály lenne a jogi képviselet, melyet ügyvéd, jogtanácsos vagy adott esetben szabadalmi ügyvivő láthatna el, és elsődleges lenne az írásbeliség – közölte a miniszteri biztos.
A koncepció a perorvoslati eljárásban nem tervez jelentős változásokat, szűkítené azonban a felülvizsgálat lehetőségét elsősorban azokra az ügyekre, melyeknek az egyedi eseten túlmutató jelentősége van – tudatta Wopera Zsuzsa.
Az új polgári perrendtartás a csoportpereket az európai uniós elvárásoknak megfelelően szabályozná – közölte a szakember.
MTI