Az Európai Bizottság elnöke szerint nem kell tartani attól, hogy az euróövezet ismét recesszióba süllyed.
Londoni pénzügyi elemzők szerint ugyanakkor az euróövezet nem jár messze az újabb recessziótól, és a rendkívül gyenge növekedési és inflációs környezetben csak idő kérdése, hogy az eurójegybank (EKB) mikor kényszerül a teljes körű mennyiségi enyhítés elkezdésére.
José Manuel Barroso a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette: nem hiszi, hogy a valutaunióban visszatérne a recesszió. A hamarosan leköszönő bizottsági elnök szerint az Európai Bizottság, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a fejlett ipari gazdaságok alkotta OECD előrejelzései egyaránt a korábban vártnál gyengébb kilábalási ütemet valószínűsítenek az euróövezetben, recessziót azonban nem. Az euróövezet gazdasága növekedni fog, óvakodni kell azonban az elbizakodottságtól, és szigorúbb reformintézkedésekkel kell javítani a gazdasági hatékonyságot – tette hozzá Barroso.
Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőcég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) közgazdászai azonban azt állapították meg új, felülvizsgált előrejelzésükben, hogy az euróövezet „veszélyesen közel jár” a recesszióhoz.
A ház az általa eddig várt 1,1 százalékról 0,7 százalékra rontotta az idei év egészére szóló euróövezeti növekedési előrejelzését, elsősorban a három legnagyobb eurógazdaság, Németország, Franciaország és Olaszország gyenge teljesítménye miatt.
A CEBR prognózisa szerint az olasz hazai össztermék (GDP) 2014 egészében 0,1 százalékkal csökken – vagyis Olaszország az év egészét recesszióban tölti -, és Németországban is alig 1 százalékos gazdasági növekedés várható az idén.
A cég szerint ugyanakkor nem lehet kizárni, hogy a német gazdaság – amely az euróövezeti GDP-értéknek több mint a negyedét adja – az év közben technikai recesszióba kerül. A német GDP a második negyedévben ugyanis 0,2 százalékkal csökkent, és az előremutató mérőszámok alapján a harmadik negyedévben még rosszabbra fordulhatott a helyzet – áll a CEBR elemzésében.
Az EKB teljes körű mennyiségi enyhítési ciklusának elkezdését eddig éppen a Bundesbank – a német jegybank – ellenezte a leghangosabban. Ám ha a német gazdaság teljesítménye valóban a CEBR által valószínűsített mértékben gyengül, akkor ez az ellenállás várhatóan enyhülni fog, és ez előkészítheti a terepet az EKB számára a szuverén kötvények vásárlásának megkezdésére az év vége felé – jósolták a CEBR londoni elemzői.
Ugyanerre a következtetésre jutottak a Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) közgazdászai is.
A ház elemzői felülvizsgált új prognózisukban 0,1, illetve 0,2 százalékponttal 0,7, illetve 1,1 százalékra csökkentették a 2014-re és 2015-re szóló euróövezeti növekedési előrejelzésüket. A cég szerint mindez azt is jelenti, hogy az idén mindössze 0,5 százalékos és jövőre is csak 0,9 százalékos éves átlagos infláció várható a valutaunióban.
A Bank of America-Merrill Lynch londoni szakértői szerint ebben a növekedési és inflációs környezetben elkerülhetetlen lesz, hogy az euróövezeti jegybank jövőre teljes körű mennyiségi enyhítési programba kezdjen.
A recessziós kockázatokról a ház közgazdászai úgy vélekedtek, hogy a gyenge növekedési lendületű időszakokra általában jellemző a volatilis teljesítmény, és így nem zárhatók ki negatív növekedési adatok egy olyan gazdaság esetében, amely összességében zéróhoz közeli ütemben növekszik.
MTI