Az államháztartás második negyedévi hiánya 302 milliárd forintot, a negyedéves bruttó hazai termék (GDP) 4,0 százalékát tett ki, az államháztartás adóssága június végén a GDP 85,1 százalékán állt, a három hónappal korábbi 84,4 és a múlt év végi 79,4 százalékkal szemben – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn közzétett előzetes pénzügyi számláinak adataiból. A hírre reagáltak az ellenzéki pártok, bírálva a kormány gazdaságpolitikáját. A Fidesz szerint „az államadósságot a bukott baloldal duplázta meg”.
Az adatok alapján a második negyedévben 434 milliárd forint nettó adósságfelvétel növelte az államadósságot, amihez a forint gyengülése további 65 milliárd forintot tett hozzá.
Az államháztartás névértéken számításba vett konszolidált bruttó adóssága 25 432 milliárd forintot tett ki a második negyedév végén.
Az államháztartás nettó adóssága 22 818 milliárd forint, a GDP 76,3 százaléka volt, 2,7 százalékponttal nagyobb a március végi 73,6 százaléknál, 3,3 százalékkal magasabb a tavaly év végi 73,0 százalékos szintnél.
Az év első felében 2350 milliárd forinttal nőtt a központi kormányzat bruttó adóssága, amiből 1851 milliárd az első negyedévre esett jelentős részben a 3 milliárd dolláros márciusi devizakötvény kibocsátás miatt. Az első negyedévben 5,0 százalékponttal, 79,4-ről 84,4 százalékra ugrott a GDP-arányos államadósság.
A június végéig tartó négy negyedévben az államháztartás hiánya 918 milliárd forintot, a GDP 3,1 százalékának megfelelő összeget tett ki.
Az MNB jelentése szerint az államháztartás második negyedévi 302 milliárd forintos deficitjéből 264 milliárd a központi kormányzatra, 99 milliárd pedig a helyi önkormányzatokra jutott, míg a társadalombiztosítási alapok 61 milliárd forintos többlettel zártak.
A háztartások megtakarításai a június végén zárult négy negyedévben 1823 milliárd forinttal, a GDP 6,1 százalékának megfelelő összeggel növelték megtakarításaikat, amiből 459 milliárd, a negyedéves GDP szintén 6,1 százaléka, az idei második negyedévre jutott. A második negyedévi megtakarítások az egy évvel korábbi 377 milliárdról, a GDP arányában 5,2 százalékról nőttek, az első negyedévi 502 milliárdról (a GDP 7,3 százalékáról) viszont csökkentek.
***
Együtt-PM: közeleg az Összeomlás Napja
Az Együtt-PM felszólítja a magyar kormányt, fejezze be az adatok kozmetikázását, az unortodox ámokfutást, és illiberális fantazmagóriák gyártása helyett erősítsék a forintot, teremtsenek befektetőbarát környezetet, képviseljék a magyar családok, a magyar nemzet érdekét- közölte a pártszövetség.
Az Együtt-PM Szövetség szerint „Orbán Viktor és jobbkeze, Matolcsy György ismét csatát vesztettek az államadósság ellen viselt háborúban: az adósság húszéves rekordokat döntöget. Közeleg az Összeomlás Napja. A kabinet dilettáns gazdaságpolitikája, és a jegybank rossz kamat- és forintpolitikája azt eredményezte, hogy az adósság húszéves csúcson van, és a továbbiakban sem várható a csökkenése”- írják.
DK: A kormány újabb csatát vesztett az államadósság elleni harcban
A friss adatok szerint a második negyedévben az államadósság már meghaladta a GDP 85,1%-át. Hiába sikerült tehát a tavalyi év végére pénzügyi trükkök sorozatával 80% alá szorítani, már az első negyedévben megugrott 5 százalékponttal, a kedvezőtlen folyamat pedig most folytatódott. Külön rossz hír, hogy a második negyedévi hiány elérte a GDP 4%-át, ismét fenyeget tehát a túlzott deficit-eljárás, aminek megszüntetésére a kormány tavaly olyan büszke volt – írja közleményében Varju László a DK politikusa.
A Demokratikus Koalíció szerint az államadósság elleni küzdelem attól a pillanattól fogva kudarcra ítéltetett, amikor kiderült: a gazdasághoz még csak nem is konyító miniszterelnök a közgazdasági elméletekkel és a tapasztalattal szemben kizárólag saját rögeszméire és Matolcsy György hagymázas rémálmaira hajlandó támaszkodni. A magyar gazdaság az EU-n belül már csak a bolgárt és a románt előzi meg – a számok tükrében az utóbbit sem sokáig. Az Orbán-kormány „elmúltnyócéve” fekete évtizedként vonul majd be a magyar gazdaság történetébe – zárul a DK politikusának közleménye.
Jobbik: Elkerülhetetlen az államadósság újratárgyalása
A Jobbik szerint a kormány államadósság ellen folytatott harca teljes kudarcként értékelhető. Azt várják a kormánytól, hogy azonnal hatállyal kezdjék meg az államadósság újratárgyalását – mondta Volner János, a Jobbik frakcióvezető-helyettese hétfői sajtótájékoztatóján.
A politikus emlékeztetett: amikor a II. Orbán-kormány 2010-tavaszán hivatalba lépett, csupán 82% volt GDP arányosan a magyar államadósság, a most nyilvánosságra hozott MNB gyorsjelentés szerint azonban ez a szám már meghaladta a 85%-ot. A Jobbik képviselője szerint ez is igazolja, hogy a kormány az államadósság visszaszorítására indított harca, a sok megszorító intézkedés ellenére kudarccal végződött.
A Jobbik szerint, mivel nem sikerült kinőni az államadósságot, azt javasolják a kormánynak, hogy haladéktalanul kezdjék meg a tárgyalásokat az államadósság átütemezéséről, a terhek csökkentéséről. Volner János úgy véli, hogy a jelenlegi gazdaságpolitikával, újabb adóemelésekkel és megszorításokkal végkép tönkre fogják tenni az ország versenyképességét és újabb százezrek kényszerülnek majd arra, hogy elhagyják hazánkat és külföldön próbáljanak meg boldogulni.
***
Fidesz: Az államadósságot a bukott baloldal duplázta meg
A bukott baloldali kis pártok voltak azok, amelyek megduplázták az államadósságot. Kormányzásuk alatt az országot nyakig eladósították, az államadósságot 8300 milliárd forintról 22 ezer milliárd forintra, a GDP 53 százalékáról 85 százalékra emelték, ráadásul mindezt devizában tették – olvasható a nagyobbik kormánypárt közleményében.
Kiemelik: veszélyes és szélsőséges gazdaságpolitikájukkal az országot tönkretették és kiszolgáltatták. A Fidesz-kormány 2010 óta törleszti az adósságot, ma az államadósság csökkenő pályán van, függetlenül a második negyedéves adatoktól.
Magyarország az elmúlt négy évben visszafizette az IMF-hitelt, visszaszerezte gazdasági önrendelkezését és ma hitelek nélkül képes finanszírozni magát.
A Fidesz közleményében hangsúlyozza, hogy az ország pénzügyileg stabil, négy éve 3 százalék alatt van a költségvetési hiány, tavaly kiszabadultunk a baloldal hibái miatt kilenc évig húzódó túlzottdeficit-eljárás alól, a gazdaság tartós növekedési pályára állt és rekordokat dönt a foglalkoztatottság.
Forrás: MTI / atv.hu, dkp.hu, jobbik.hu, fidesz.hu