Close

Könnygázt és gumilövedékeket vetettek be St. Louisban

Könnygázt és gumilövedékeket vetett be a rohamrendőrség helyi idő szerint vasárnap éjszaka a tüntetők ellen a Missouri állambeli St. Louis város Ferguson nevű peremkerületében. Az állam kormányzója a helyszínre rendelte a Nemzeti Gárdát is.

Egy héttel ezelőtt robbantak ki ott zavargások amiatt, hogy egy fehér bőrű rendőr lelőtt egy fegyvertelen fekete tinédzsert.

Egy helyi rendőrparancsnok szerint a rendőrök annak hatására alkalmaztak ilyen eszközöket a több száz tagú tiltakozó tömeg ellen, hogy az gyújtópalackokkal kezdte dobálni őket néhány órával az éjfélkor kezdődő kijárási tilalom kezdete előtt. Jay Nixon, Missouri állam kormányzója még szombaton rendkívüli állapotot hirdetett ki, és éjszakai kijárási tilalmat vezetett be, hogy megfékezze a zavargásokat.

Ron Johnson, Ferguson rendőrparancsnoka közölte, hogy legkevesebb két ember lőtt sérülést szenvedett.

Miután a tiltakozás ezután sem csitult, hétfő hajnalban Nixon kivezényelte a városrészbe a Nemzeti Gárdát is.

„Ma a remény, imák és békés tüntetések napját egyre növekvő létszámú, szervezetten fellépő emberek erőszakos bűncselekményei zavarták meg” – fogalmazott közleményében a kormányzó. Reményét fejezte ki, hogy a Nemzeti Gárda egységeinek segítségével sikerülni „helyreállítani a békét és a rendet a közösségben”.

Eric Holder igazságügyi miniszter elrendelte, hogy ismételjék meg a 18 éves fiatal, Michael Brown holttestén elvégzett orvos szakértői vizsgálatot. Intézkedését az áldozat halálát övező „rendkívüli körülményekkel” és a Brown család kérésével indokolta.

A rendőrség eddig csak keveset közölt Brown halálának körülményeiről. A hivatalos információk szerint dulakodás történt a rendőr és a fiatal között, mielőtt a rendőr lelőtte őt. Szemtanúk állítása szerint a tizenéves keze a magasban volt, amikor a rendőr több lövést adott le rá.

Egy előzetes halottkémi vizsgálat, amelyet a család kérésére egy független szakértő végzett el, azt mutatta ki, hogy legalább hat lövés érte az áldozatot, ebből kettő a fejét találta el.

A szövetségi igazságügyi minisztérium már korábban elrendelte az eset alaposabb kivizsgálását abból a szempontból, hogy a rendőr intézkedése jogszerű volt-e. Szombaton a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) negyven ügynöke járta végig a környék házait, hogy tanúvallomásokat gyűjtsön.

Kaliforniában, a Los Angeles-i rendőr-főparancsnokság épülete előtt mintegy ötszázan tüntettek vasárnap egy hasonló eset miatt. A múlt hétfőn az ottani rendőrség intézkedés közben lelőtt egy 25 éves afroamerikai férfit, Ezell Fordot. A hatósági tájékoztatás szerint Ford dulakodott a rendőrökkel, és meg akarta ragadni egyikük pisztolyát, amikor az elsült. Családtagjai szerint viszont Ford együttműködött a rendőrséggel, felszólításra lefeküdt a földre, ennek ellenére lőttek rá. Rokonai emellett azt állítják, hogy a fiatal férfi egy közelebbről meg nem nevezett mentális betegségben szenvedett, és ezért „lassúbb volt, mint az átlagos emberek”.

Forrás: MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top