Az ukrán fegyveres erők tüzérsége megsemmisítette annak az orosz harcjárműoszlopnak a nagy részét, amely péntekre virradó éjjel hatolt be Ukrajna területére a kelet-ukrajnai Izvarine határátkelőnél – közölte Petro Porosenko ukrán elnök telefonon David Cameron brit miniszterelnökkel. Moszkva tagad.
Az ukrán elnök aggodalmát fejezte ki a brit kormányfőnek az orosz-ukrán határ mentén kialakult helyzet miatt. Állítása szerint a szeparatisták által ellenőrzött terület határszakaszán továbbra is érkeznek illegálisan fegyverek és katonai eszközök Oroszországból.
Az ukrán elnöki sajtószolgálat tájékoztatása szerint Cameron „határozott és következetes” támogatásáról biztosította Ukrajnát és Porosenko elnök tevékenységét.
Előzőleg külföldi újságírók – köztük a The Guardian és a Daily Telegraph című brit lapok tudósítói – számoltak be közösségi portálokon arról, hogy orosz páncélozott harcjárművek és Ural katonai teherautók keltek át az ukrán határon annál a Luhanszk megyei Izvarine átkelőnél, amelynek orosz oldalára, a „Donyeck” elnevezésű átkelőre nem sokkal később megérkezett a csaknem 300 kamionból álló orosz segélykonvoj. A külföldi újságíróknak az orosz hatóságok engedélyezték, hogy együtt tartsanak a segélykonvojjal, így saját szemükkel látták, amint a harcjárművek behatolnak Ukrajna területére.
A behatolás hírét pénteken megerősítette a kelet-ukrajnai szakadárok ellen indított, Kijev által terrorellenesnek nevezett hadművelet parancsnoksága, hozzátéve, hogy az előzetes információk szerint fegyveres katonákat szállítottak a harci járművek.
Andrij Liszenko, a Nemzetvédelmi és Biztonsági Tanács (RNBO) szóvivője pénteki kijevi sajtótájékoztatóján közölte, hogy a katonai hírszerzés észlelte a hadoszlopot, amely Izvarinénél átkelt az orosz-ukrán határon. Hozzátette, hogy az orosz katonai járművek számát Kijev egyelőre nem hozza nyilvánosságra.
Kérdésre válaszolva Liszenko kifejtette, hogy nem célszerű az ukrán légierőt bevetni a szeparatisták ellen, mivel a szakadároknak vannak légvédelmi rendszereik, az orosz határon túlról pedig folyamatosan figyelik az ukrán légteret. Szavai szerint ezért az ukrán fegyveres erők jelenleg a szakadár konvojokkal szemben a „felderítés, követés és megsemmisítés” taktikáját alkalmazzák.
Vlagyimir Putyin elnök az ukrajnai Krím félsziget Oroszország általi bekebelezése után elismerte, hogy orosz katonák már a Krímben voltak március közepén, a félsziget hovatartozásáról sebtében megrendezett – Kijev és a nemzetközi közösség által nem elismert – népszavazás idején. Moszkva azonban továbbra is visszautasítja azokat a Kijevi vádakat, amelyek szerint az orosz titkosszolgálathoz tartozó tanácsadókkal és zsoldosokkal, valamint fegyverekkel és katonai eszközökkel látja el a kelet-ukrajnai Donyeck és Luhanszk megyékben harcoló oroszbarát szeparatistákat, fegyveres erői pedig rendszeresen megsértik Ukrajna területét. A Kreml ezzel szemben azzal vádolja Kijevet, hogy el akarja szabotálni az orosz segély eljuttatását a harcok sújtotta kelet-ukrajnai teleülések lakosaihoz, és ennek érdekében fokozza harci tevékenységét a térségben.
Moszkva: az ukrán erők fenyegetik a segélyszállítmányt
Az ukrán erők közvetlenül fenyegetik a kelet-ukrajnai lakosságnak szánt orosz segélyszállítmányt – állítja pénteki közleményében az orosz külügyminisztérium. „Olyan hírek érkeznek, amelyek szerint az ukrán „Ajdar” büntetőosztag diverzánsai azt tervezik, hogy aláaknázzák Luhanszk megye útjainak egyes szakaszait, hogy így semmisítsék meg a segélyt szállító orosz teherautó-oszlopot és annak személyzetét, majd az egész terrorakciót a felkelők nyakába varrják” – áll az orosz közleményben.
A Moszkva által felkelőknek nevezett szeparatisták – a közlés szerint – Luhanszk elővárosában elfogták az ukrán nemzeti gárda egy felderítő csoportját, amelynek elő kellett volna készítenie az orosz humanitárius konvoj elleni támadást. A közlemény részletesen is leírja ezt az utóbbi esetet, mégpedig a luhanszki és a donyecki „népköztársaság” katonai központjából érkezett információkra hivatkozva. Eszerint a három „diverzáns” gépkocsival haladt, amikor megállították őket az oroszbarát felkelők. Autójukban lőfegyvereket és lőszeres ládát, aknavetőt és harckocsi-elhárító aknát találtak. Kihallgatásuk során állítólag beismerték: az volt a feladatuk, hogy aláaknázzanak adott útszakaszokat, amelyeken az orosz konvojnak kellene haladnia, s hogy megszervezzék a menetoszlop elleni tüzérségi támadást.
Az orosz külügyminisztérium egy nem sokkal korábbi közleményében még nem fogalmazott ilyen konkrétan, abban még csak arról a „benyomásról” számol be, hogy Ukrajnában és annak határain kívül sokan vannak, akik meg akarják hiúsítani a humanitárius akciót, akár további áldozatok és pusztítás árán is.
A helyzet zavarosságát csak fokozza, hogy ugyancsak az orosz külügyminisztérium jelentette be: az orosz diplomácia vezetője folytatja tárgyalásait ukrán kollégájával a segélyszállítmánnyal kapcsolatos részletekről.
Moszkva tagadja, hogy orosz hadoszlopot semmisítettek volna meg Ukrajnában
A moszkvai védelmi minisztérium tagadta pénteken, hogy orosz hadoszlop lépett volna Ukrajna területére, így azt is, hogy az ukrán hadsereg egy ilyet semmisített volna meg.
„Nem létezik semmilyen orosz hadoszlop, amely éjjel vagy akár nappal átlépte volna az orosz-ukrán határt” – mondta a védelmi tárca szóvivője, Igor Konasenkov vezérőrnagy. A szóvivő légből kapottaknak nevezte az orosz hadoszlopról szóló jelentéseket, és azt mondta, nem szabad, hogy bármely ország vezetője komolyan vegye „az ilyen, újságírói feltételezéseken alapuló” híreket. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy az ukrán hadsereg „egy fantomot semmisített meg, és nem menekülteket vagy a saját katonáit”.
Korábban a The Guardian brit napilap tudósítója a Twitterre több olyan fényképet töltött fel, amelyek állítása szerint Ukrajnába behatoló orosz harcjárműveket ábrázolnak. Később az ukrán „terrorellenes műveletek” parancsnoksága és Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár is megerősítette, hogy orosz behatolás történt Ukrajnába péntekre virradó éjjel.
Petro Porosenko elnök hivatala péntek este arról számolt be, hogy az ukrán fegyveres erők tüzérsége megsemmisítette az Oroszországból behatolt harcjárműoszlop nagy részét. Az Európai Unió külügyminiszterei pedig arra szólították fel Moszkvát, hogy szüntesse be ellenséges tevékenységét az ukrán határnál.
Forrás: MTI/hirado.hu