Close

Német koalíciós feszültség a hadiipar ürügyén

Németországban koalíciós feszültséget okozott, hogy a konzervatívokkal kormányzó szociáldemokraták korlátozni akarják a nem EU- és nem NATO-tagországokba irányuló hadiipari exportot.


    Németország a legnagyobb fegyverexportőrök között van, rendszerint a harmadik helyen áll az Egyesült Államok és Oroszország után, és a kivitelében az 2009-2013 közötti ciklusban megduplázódott az úgynevezett harmadik államok – nem az EU-hoz, illetve nem a NATO-hoz tartozó vagy a NATO-val partneri viszonyt folytató országok – aránya.
    A szociáldemokraták (SPD) szerint meg kell fordítani az előző, konzervatív-liberális koalíció idején kibontakozott trendet, mert a hadiipar nem csak az üzletről szól. A kormány számára ez az ágazat „nem a gazdaságpolitika, hanem a kül- és biztonságpolitika alakítására szolgáló eszköz” – mondta egy vasárnapi televíziós interjúban Sigmar Gabriel gazdasági miniszter, az SPD elnöke, reagálva a kisebbik konzervatív kormánypárt, a bajor CSU bírálatára, amely szerint a gazdasági tárca politikája árt a hazai hadiiparnak.
    A szociáldemokrata vezetésű minisztérium világos koncepciót nélkülöző módon „gyakorlatilag exporttilalmat léptetett életbe”, mert nem dolgozza fel a kérelmeket – mondta Horst Seehofer bajor miniszterelnök egy lapinterjúban. Hozzátette: a kivitel korlátozása kiszoríthatja a német gyártókat a piacokról, ami az ágazat leépüléséhez vezethet, ez pedig sérti az ország biztonsági érdekeit.
    Ezen az alapon fel kellett volna építeni azt az oroszországi lövészeti kiképző központot, amelyre egy német cég  kapott megbízást a moszkvai  vezetéstől, a német kormány azonban az ukrán válság miatt visszavonta az engedélyt – jegyezte meg Gabriel a hadiipar egyik központjaként számon tartott Bajorország miniszterelnökének bírálatára.
    Azzal kapcsolatban, hogy az ágazat csaknem húsz vállalkozása közösen levélben fordult hozzá, kifogásolva a tárca tevékenységét, azt mondta, hogy megbeszélést kezdeményez az üzemi tanácsokkal a munkahelyek biztosításáról.
    A vita hétfőn is folytatódott, és bekapcsolódott a nagyobbik konzervatív párt, a CDU is. A gazdasági miniszter törekvései munkahelyeket veszélyeztetnek, csaknem 200 ezer állás megmaradása forog kockán, ami eléggé aggasztó – mondta a Deutschlandfunk közszolgálati rádiónak Michael Fuchs, a CDU/CSU parlamenti frakció helyettes vezetője.
    A tárca szóvivője visszautasította a bírálatokat, hangsúlyozta, hogy komolyan veszik a vállalkozások aggodalmait, az elbírálásra váró exportengedélyek száma pedig nem emelkedett az előző ciklushoz képest.
    Németországban valamennyi hadiipari exportügylethez szükséges a kancellárból és a kormány nyolc miniszteréből álló szövetségi biztonsági tanács hozzájárulása. A testület zárt üléseken tárgyalja az ügyeket, még az ülések napirendje is szigorúan titkos, és sem a parlamentnek, sem a nyilvánosságnak nem tartozik elszámolással. Tevékenységéről csak összefoglaló adatokat közöl a hadiipari ágazat kivitelének alakulásáról szóló éves kormányzati jelentésben.    
    A legutóbbi kimutatás szerint 2013-ban 8,34 milliárd euró értékű exportot engedélyeztek, ami csökkenés az egy évvel korábbi 8,87 milliárdhoz képest, de a harmadik országokba irányuló kivitel aránya minden korábbinál magasabbra, 62 százalékra emelkedett. Az előző ciklus első teljes évében, 2010-ben 29 százalék volt ez az arány.

 

 

Forrás: MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top