A szociáldemokraták és az Európai Konzervatívok és Reformerek képviselőcsoportját követően a liberálisok (Európai Liberálisok és Demokraták Szövetsége, ALDE) európai parlamenti (EP-) frakciójával is egyeztetett kedden kora este Jean-Claude Juncker, az Európai Tanács jelöltje az Európai Bizottság élére.
Juncker a frakció Twitter-csatornájának tanúsága szerint azt mondta: azért lett jelölt, hogy Európa a megfelelő irányba fejlődhessen. A luxemburgi politikus úgy fogalmazott: az unión a tagállami politikák csődjét kérik számon, de Európát nem lehet a tagállamok rovására felépíteni.
„Fel kell hagyni azzal, hogy Brüsszelben megállapodunk valamiben, majd hazamegyünk, és világgá kürtöljük, hogy mekkora győzelmet arattunk. Együtt győzünk, vagy együtt veszítünk” – jelentette ki Jean-Claude Juncker az ALDE-frakció Twitter-falán olvasható üzenetek tanúsága szerint.
Az uniós államháztartási szabályokról a politikus a liberális frakció előtt úgy nyilatkozott: abból nem lesz növekedés, ha az adósságot deficittel tetézzük. Mint mondta: kitart a válság tetőfokán elfogadott, szigorú költségvetési politikát előíró stabilitási és növekedési paktum mellett, de a túlzott megszorítást ellenzi. Külön köszönetet mondott Olli Rehnnek azért ahogyan a válságkezelést irányította. Rehn most liberális EP-képviselő, ezt megelőzően viszont az Európai Bizottság gazdasági és monetáris ügyekért, valamint az euróért felelős alelnöke volt.
„Mi itt, Európában úgy éreztük magunkat, mintha egy lángoló repülőn ülnénk” – fogalmazott Juncker, aki mindazonáltal azt is közölte, hogy a célszámoknál előrébb valónak tartja a strukturális reformokat. A luxemburgi politikus abbéli meggyőződésének is hangot adott, hogy az uniós intézmények önmagukban aligha képesek akárcsak egyetlen munkahelyet is megteremteni, ám arra képesek lehetnek, hogy lefektessék a növekedéshez és a munkahelyteremtéshez szükséges alapokat.
A volt luxemburgi kormányfő az európai energiaunió megteremtését is szükségszerűnek nevezte a „másoktól” való függés csökkentése érdekében. Kitért a digitális közös piac megteremtésének szükségességére is; mint mondta, túl sok a szolgáltató, a tagállamoknak nincs többé joguk, hogy fenntartsák a digitális piac széttöredezettségét.
Sophie in ‘t Veld holland képviselő arról kérdezte Junckert, hogy mit fog tenni bizottsági elnökként az alapvető jogok érvényesítéséért. A luxemburgi politikus szerint az alapjogokat az ezeket tartalmazó uniós charta betartásával lehet szavatolni, emellett pedig az Európai Uniónak az Emberi Jogok Európai Egyezményéhez is csatlakoznia kellene. In ‘t Veld kérdésére Juncker úgy válaszolt, hogy az alapjogok, az emberi jogok, a jogállamiság kérdésében hajthatatlan lesz, de nem fog folyamatosan az uniós szerződés hetes cikkével fenyegetőzni.
Több képviselő is kérdezte Junckert arról, hogyan látja Nagy-Britannia jövőjét az EU-ban, amire ő úgy felelt, hogy méltányos alkut akar kötni Londonnal, ám más tagállamok érdekeit, követeléseit is figyelembe kell venni. Az egykori luxemburgi miniszterelnök Magyarországot megemlítette, mondván, David Cameron brit kormányfőt mindenki arról faggatta, hogy miért nem támogatta a jelölését, de Orbán Viktor magyar kormányfőtől ezt senki sem kérdezte meg.
A jelölt a nemek arányára is kitért, mind a jelenlegi, mind a következő Európai Bizottsággal összefüggésben. Úgy vélte, hogy miután a mostani testületnek 9 hölgy tagja van, az Európai Parlament nem fogadna el olyan bizottságot, amelyben ennél kevesebb nő kap helyet. Ezt mondják meg az állam- illetve kormányfőknek, mindegy melyik párthoz tartoznak! – bíztatta a képviselőket a mintegy kétórás meghallgatás végén.
A luxemburgi politikust június végén nevezte meg jelöltként az EU állam- illetve kormányfőit tömörítő Európai Tanács, és akkor válhat a bizottság elnökévé, ha az Európai Parlament képviselőinek többsége támogatásáról biztosítja az egy hét múlva esedékes strasbourgi szavazáson. Ha ez nem sikerül, az Európai Tanácsnak új jelöltet kell állítania.
Juncker szerdán a többi négy képviselőcsoporttal, az őt csúcsjelöltként elindító Európai Néppárt, a radikális baloldal és a zöldpártiak frakciójával és az euroszkeptikus, Nigel Farage vezette képviselőcsoporttal is találkozik majd.
Forrás: MTI