Az előzetes pénteki szavazatszámlálási adatok alapján a legnagyobb brit EU-ellenes párt, a UKIP előretörését hozták az európai parlamenti választásokkal együtt megtartott előző napi részleges angliai helyhatósági választások.
Az EP-választások mellett 161 angliai választókerületben – köztük a londoni kerületekben – rendeztek tanácsi választásokat. Péntek délutánig a választókerületek kétharmadában számolták össze a voksokat, de már e részleges eredményből is látszik, hogy a UKIP – az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja, amelynek elsődleges politikai célkitűzése Nagy-Britannia kivonulása az Európai Unióból és a szabad uniós bevándorlás felszámolása – komoly mértékben növelte tanácsnokai számát.
A brit kormánykoalíció két pártja, a konzervatívok és a Liberális Demokraták ugyanakkor jelentős veszteségeket szenvedtek.
Nigel Farage, a UKIP vezetője a pénteki részeredmények alapján azt jósolta, hogy pártja a 2015 májusában esedékes nagy-britanniai parlamenti választásokon – most első ízben – bejut a brit törvényhozásba. „A UKIP-róka már a westminsteri tyúkólban van” – fogalmazott Farage, arra a véleményére utalva, hogy az eddigi fő parlamenti pártok nyilvánvalóan rémülettel figyelik a UKIP előretörését.
Nick Robinson, a BBC politikai főszerkesztője is annak a véleményének adott hangot pénteki kommentárjában, hogy a brit politika „négypártivá” válhat: az eddigi három fő parlamenti erő, a Konzervatív Párt, a Munkáspárt és a Liberális Demokraták mögé felzárkózhat a UKIP is, amelyet néhány évvel ezelőtt a legtöbben még kis szélsőséges csoportnak tartottak.
Robinson hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a UKIP továbbra sem lesz többségben egyetlen angliai tanácsban sem, és tanácsnokainak száma a mostani előretörés ellenére is változatlanul messze elmarad a nagy pártokéitól.
A tanácsi mandátumok számát tekintve jól teljesített a helyhatósági választásokon az ellenzéki Munkáspárt is, de ez elsősorban londoni tanácsnoki helyek elnyerését jelenti. A brit baloldal legnagyobb parlamenti ereje több olyan londoni kerület tanácsában többségbe jutott, amelyeket eddig a konzervatívok irányítottak, ugyanakkor egyes vidéki választókerületekben, amelyek hagyományosan Labour-erősségeknek számítottak, érzékeny veszteségeket szenvedett, zömmel a UKIP javára.
A részleges helyhatósági választásokkal együtt tartott brit európai parlamenti választás végeredményét a többi EU-tagállamban lezajlott EP-választások végéig, vagyis vasárnap estig nem hozzák nyilvánosságra. Az előzetes felmérések alapján azonban a UKIP itt is jó eredményekre számíthat; akár meg is nyerhette a brit EP-választásokat, bár előnye minimális a Munkáspárt előtt.
A legnagyobb brit tömeglap, a The Sun megbízásából elvégzett országos közvélemény-kutatás szerint a UKIP az EP-választásokon a voksok 27 százalékát kaphatta, és szoros másodikként, 26 százalékkal a Munkáspárt végezhetett. A különbség azonban hibahatáron belüli, így fordított sorrend sem kizárható.
Forrás: MTI