Prága szeretné, ha a IV. Károly német-római császár és cseh király születése 700. évfordulójáról szóló 2016-os csehországi megemlékezésekre egész Európa felfigyelne.
„A megemlékezéseket úgy kell összeállítani, hogy azokra a mai Európa felfigyeljen. Nem vagyunk egyedül, akik megünneplik ezt az évfordulót, ezért a csehországi megemlékezéseknek méltó módon kell lezajlaniuk” – állítja Milan Stech, a cseh szenátus elnöke, akinek kezdeményezésére az év elején egy nemzeti bizottság alakult, amely kidolgozza az évfordulós ünnepségek programját.
„IV. Károly európai jelentőségű személyiség volt. Szerette Csehországot, a cseh királyság birodalma magját képezte, de mindezek ellenére személyiségét sem mi, sem mások nem sajátíthatják ki a maguk számára” – szögezte le Stech.
A bizottságban, amely a héten tartotta meg első ülését, olyan személyiségek foglalnak helyet, mint Jan Hamácek képviselőházi elnök, Bohuslav Sobotka kormányfő, Dominik Duka prágai érsek vagy Tomás Zíka, a Károly Egyetem rektora.
„Tervünk az, hogy az évforduló európai eseménnyé váljon” – mondta újságíróknak a miniszterelnök. A rendezvények – történeti kiállítások, filmek, tudományos fórumok, ünnepségek – finanszírozása állami és magánforrásokból valósul meg.
„Az évforduló olyan fontos a cseh társadalom számára, hogy az erre fordítandó kiadásokat prioritásként kell kezelni” – jelentette ki Sobotka.
A megemlékezések konkrét programja még csak most alakul. Nagy érdeklődésre tarthat számot az a Prágába tervezett kiállítás, amelyen a IV. Károly személyéhez fűződő tárgyai emlékeket mutatják be a nagyközönségnek.
A nagy császár és király alapította Károly Egyetem, illetve a Szent Vítus katedrális saját programokat is tervez.
„IV. Károlyt mint építőt, mecénást és diplomatát is be kell mutatnunk” – vélekedett Ondrej Chrást, aki a nemzeti bizottság nevében az előkészítő munkálatokat irányítani fogja.
IV. Károlyt (1316-1378) a csehek a „haza atyjaként” tisztelik. Több felmérésben is őt választották a cseh nemzeti történelem legnagyobb személyiségének.
forrás: mti