Close

Könyvfesztivál – Kortárs norvég drámákat és az apaszerepről szóló tanulmányt mutattak be

Jégszivárvány címmel péntek este mutatták be Budapesten a legújabb kortárs norvég drámákat egybegyűjtő könyvet, valamint Az apaszerep története című tanulmánykötet az Országos Idegennyelvű Könyvtárban, a XXI. nemzetközi könyvfesztivál keretében.

    A Jégszivárvány című könyvben hat kortárs norvég drámaíró: Arne Lygre: Eltűnök örökre; Tore Vagn Lid: Pusztíts el mindent!; Olaug Nilssen: Nagy és csúnya; Maria Tryti Vennerod: Országos felmérő; Fredrik Brattberg: A visszatérések; valamint Johan Harstad: Satöbbi című írásai szerepelnek. A történeteket Kovács katáng Ferenc és Borka László fordította magyarra, a könyvet a Napkút Kiadó jelentette meg. Jorgen Lorentzen Az apaszerep történte című szakkönyvében 1850-től 2012-ig vizsgálja a férfiak szerepének változását, és az apák szerepének alakulását Norvégiában. A kötet a Pont Kiadó gondozásában jelent meg, a tanulmányt Kunszenti Ágnes és Kovács katáng Ferenc fordította.
    A kötetek budapesti bemutatóján Szávai Ilona a Pont Kiadó vezetője elmondta, hogy az 1956-ban született Jorgen Lorentzen egy alapos tanulmánykötet állított össze, sokoldalúan megközelítve ezt a szokatlan témát. A legfontosabb férfi funkciók történeti alakulásának elemzésével egy olyan fontos dologra talált rá, amely Magyarországon még felfedezésre és alapos vizsgálatra vár – tette hozzá a kiadó vezetője.
    Szávai Ilona szerint a tanulmány jól olvasható és több irodalmi vonatkozást is tartalmaz.
    Jorgen Lorentzen a budapesti bemutatón arról beszélt, hogy Norvégiában a nőmozgalmak korán elterjedtek és ma is nagyon hatékonyan működnek. Ebben szerepet játszott, hogy a nőknek kiemelt szerepe volt az országban. A férfiak ugyanis rendszeresen kihajóztak a tengerre halászni és hónapokig távol voltak a családtól. Emiatt a nyári és a kora őszi időszakban a mezőgazdasági munkákat az asszonyoknak kellett ellátniuk. Az ország függetlenségi mozgalmaiban is jelentős szerepet töltöttek be az asszonyok – hangsúlyozta.
    A szerző szerint a norvég férfiak manapság sokkal többet foglalkoznak a gyerekekkel, mint korábban. „Kezdetben a nők hívták a férfiakat, hogy vegyenek részt a házimunkában, amibe ők beleszerettek és manapság azért harcolnak, hogy gyerek gondozásának nagy részében is részt vehessenek” – hangsúlyozta Jorgen Lorentzen.
    Szondi György, a Napkút Kiadó vezetője a Jégszivárvány című kötetről azt mondta, azért is jelentették meg a kortárs norvég szerzők írásait, hogy a magyarországi színpadokon is bemutathassák őket. Hangsúlyozta, hogy a hat legújabb kortárs drámát tartalmazó könyvet az idei pécsi színházi találkozón is bemutatják, és elemzik a színházi szakemberek.
    Tore Vagn Lid A pusztíts el mindent! című dráma szerzője felidézte, hogy egy, a 1920-es gazdasági válságról szóló Brecht dráma keltette fel először érdeklődését és inspirálta arra, hogy megírja a darabot. Leginkább az érdekelte, hogyan jelenítették meg a korabeli szerzők az akkori gazdasági krízist, nemcsak témájában, hanem formájában is.
    Egy kisebb csapattal bejárták Európa válság-sújtotta országait, interjúkat, jegyzeteket készítettek és megpróbálták felmérni, hogy a válságnak hol milyen hatásai vannak. Leginkább arra koncentráltak, hogy ezekben az országokban miért lett több öngyilkos. A darabban is egy öngyilkosságról van szó, de itt egy ember tragédiájaként mutatják be a megrázó eseményt – mondta Tore Vagn Lid.

 

MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top