15 állandó bizottsága lesz az új, kisebb létszámú Országgyűlésnek. Az ellenzék 5 bizottság elnöki posztját kapta. A bizottságok szerepe az új parlamenti ciklusban felértékelődik, a törvényjavaslatok részletes vitája ugyanis az ülésteremből ezekbe a testületekbe kerül át.
Ahogyan 2010-ben is, most is a parlament nemzetbiztonsági bizottságának elnöki posztja volt az egyik legvitásabb kérdés a frakciót alakító pártok egyeztetésén.
A szokásjog szerint a legnagyobb ellenzéki pártot, jelen esetben az MSZP-t illeti a jelölés joga a bizottság elnöki posztjára, de a Jobbik elnöke, mint szerdán, péntek reggel is megerősítette: saját pártjának szeretné ezt a tisztséget. „Olyan párt vagyunk, amelyik még nem volt kormányon, olyan jellegű korrupciós ügyeink, mint amilyenek az MSZP-t érintették, a Jobbik részéről nincsenek, azt gondoljuk, hogy tiszta lelkiismerettel szeretnénk elvezetni a bizottságot” – mondta Vona Gábor.
A pártok képviselői reggeltől egészen délután egyeztettek. Végül megállapodtak, hogy a Fidesz által javasolt 14 helyett, 15 állandó bizottsága lesz az eddiginél kisebb, 199 fős Országgyűlésnek.
„Azt a 15 bizottságból álló struktúrát, amit sikerült kialakítani, némi viták fennmaradása mellett elfogadhatónak tartottuk. Bizonyos bizottságok elnevezésében és néhány helyen tartalmi feladatokkal kapcsolatban maradt fent egy-két vita” – fogalmazott Mesterházy Attila.
A bizottságok közül ötnek lesz ellenzéki elnöke. A költségvetési és – egy kompromisszum eredményeként – a nemzetbiztonsági bizottságot is az MSZP vezetheti.
Balczó Zoltán, a Jobbik alelnöke azt mondta: sikernek tartják, hogy „nagyon fontos bizottságokban” kaptak elnöki lehetőséget.
A Jobbik végül a foglalkoztatáspolitikát magába foglaló vállalkozásfejlesztési, és az oktatási-kulturális bizottság elnöki tisztségét kapta meg.
A fenntartható fejlődés bizottság irányítását megkapó LMP a megállapodáshoz különvéleményt csatol, mert a foglalkoztatáspolitikáról mást gondolnak, mint a kormánypártok.
„Ugyan annyit sikerült elérni, hogy legyen egy bizottság, ami valamilyen módon foglalkoztatáspolitikával foglalkozik, de túl azon, hogy a neve is vállalkozásfejlesztés, gyakorlatilag a munkahelyek védelméről hajlandó a Fidesz hallani, a munkavállalók védelméről nem” – jelentette ki Schiffer András, az LMP társelnöke.
A Fidesz olyannyira sikeres tartja az eddigi tárgyalásokat, hogy Rogán Antal azt mondta, az Országgyűlés akár már az alakuló ülés napján szavazhat a bizottságok felállításáról.
A Fidesz frakcióvezetője azt mondta: „a kormánypártok mértéktartóan és gálánsan jártak el, tehát az ellenzéki frakciók jóval a létszámarányukon felül részesülnek a bizottsági helyekből és a bizottsági tisztségekből is, de azt gondoljuk, hogy a megegyezés érdekében meg kellett tennünk.”
Az új Országgyűlés első ülése május 6-án lesz.
Forrás: hirado.hu/Duna Híradó