Close

Százak Tanácsa: az életminőség javítása az egyik legnagyobb kihívás

Az életminőség javítását tekinti napjaink egyik legnagyobb kihívásának a nemzeti gondolkodású értelmiségieket maga köré gyűjtő Százak Tanácsa.

    Az 1996-ban alakult budapesti székhelyű közhasznú egyesület szerdai kaposvári konferenciáján felszólalók azt elemezték, milyen hatással vannak az életminőségre az élelmiszerek, a néphagyományok, a kulturális értékek, vagy a sport, és mindez miként hat a testi és lelki egészségre, a társas kapcsolatokra.
    Szijártó István, az egyesület ügyvivő elnöke azt mondta, „már csak unokáink érdekében sem szabad hagyni, hogy kiüresedjenek emberi kapcsolataink, illetve nemzeti összetartozásunk érzése”.
    Hozzátette: „magyarnak lenni (…) különleges lelkiállapot, és jó lenne, hogyha ezt erősítenénk egymásban”.
    Márai Géza agrármérnök, egyetemi docens előadásában az élelmiszerek életminőséget befolyásoló, az egészségre gyakorolt hatásáról beszélt. A szakember szerint az életminőség szempontjából rendkívül sok a rossz minőségű élelmiszer, aminek az egyik oka az, hogy „a termőföldet egyelőre csak vagyoni oldalról vizsgáljuk”.
    Úgy tűnik, az Európai Unió döntéshozói inkább a géntechnológiát, a multik nagy érdekeltségeit erősítik a sokféleség, a helyi termékek, a kertkultúra erősítése helyett. Az államnak támogatnia kell az éghajlathoz, a környezethez alkalmazkodó növénytermesztést, a magyar alapanyagokra alapozó, nagyobb feldolgozottságú termékeket előállító élelmiszergazdaságot – tette hozzá a szakember.
    Bardócz Zsuzsanna biológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia doktora arról beszélt, hogy az elmúlt fél évszázadban teljesen átalakult a növénytermesztés, új elemként jelent meg a növények genetikai módosítása. Ezt sokan veszélyesnek gondolják, sokan nem – jegyezte meg, majd arra hívta fel a figyelmet: nem tudjuk egyelőre, még a táplálkozástudósok sem, hogy milyen változásokat hozunk létre az egészségünkben, ha megváltozatjuk a növények genetikai állományát.
    Fontos lenne, hogy helyben termelt, lehetőleg vegyszermentes növényi és állati táplálékot fogyasszunk – hangsúlyozta, hozzátéve: „a mezőgazdaságnak elsődleges feladata az kell legyen, hogy egészséges táplálékot állítson elő, és nem az, hogy a gazdáknak (…) profitot termeljen”.
    Szita Károly (Fidesz-KDNP), Kaposvár polgármestere a tanácskozás résztvevőit köszöntő beszédében kiemelte: a Kaposvári Egyetemmel közösen indították el a helyi termelőket és termékeket támogató programot, amelynek keretében Kaposvár Kincse védjeggyel látják el a minőségi élelmiszereket. Ez garantálja, hogy biztonságos termékek kerülnek az asztalra, másrészről a helyi gazdaság is élénkül – hangsúlyozta a polgármester.
    A Százak Tanácsának konferenciáján elhangzottakból összefoglaló készül, amelyet a tudósok a döntéshozók figyelmébe ajánlanak.

 

MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top