Close

A baloldal célkeresztjében a megyeszékhelyek

Az önkormányzati választásokon próbálja újjáépíteni magát a baloldal, de ez csak akkor sikerülhet, ha az összefogás valamilyen formában újra összeáll, és még az LMP-vel is együtt tud működni. Április 6-án 3200 településből alig 70-en nyert a baloldal – a meccs innen indul.


Az ellenzéki szövetség néhány budapesti kerület és Szeged mellett ipari és bányászvárosokban szerepelt a legjobban a parlamenti választáson. A baloldal főleg ezeken a helyeken bízhat a polgármesteri cím elnyerésében, de néhány százalékot javítva több megyeszékhelyen – például Szolnokon, Tatabányán, Miskolcon – is győzhet ősszel. Ám szinte biztosan csak akkor, ha az összefogásban részt vevő pártok ezúttal sem indulnak el egymással szemben.

Az országgyűlési választáson a majdnem 3200 település közül alig hetvenben győzött a baloldal, és közte csak nyolc városban: Szegeden, Salgótarjánban, Kazincbarcikában, Komlón, Oroszlányban, Tiszaújvárosban, Dorogon és Záhonyban.

Ötven, az ellenzéki összefogás által megnyert településen viszont az ezret sem éri el a választópolgárok száma. A zalai Lendvajakabfán például úgy lett baloldali győzelem, hogy a „kormányváltók” közös listájára öten szavaztak, a Fidesz–KDNP-re pedig négyen.
 
Szegedet, Kazincbarcikát, Tiszaújvárost és Dorogot jelenleg is MSZP-s polgármester vezeti, a hagyományosan baloldali városokban ez is hozzájárult az összefogás sikeréhez. Salgótarjánban viszont csak a listás választást nyerte meg a baloldal: Boldvai László, a szocialisták egykori pénztárnoka kikapott fideszes ellenfelétől, Becsó Zsolttól.

A baloldal győzött hét budapesti kerületben: Újpesten, Erzsébetvárosban, Kőbányán, Angyalföldön, Zuglóban, Kispesten és Csepelen. Mivel közülük most csak a XIII. kerületben és Kispesten szocialista a polgármester, ősszel több kerület vezetését is visszafoglalhatják a baloldali pártok.

Némi bizakodásra ad okot az MSZP-ben, hogy négy megyei jogú városban is olyan kismértékű volt a Fidesz győzelme, hogy ha az összefogásra adott szavazatokhoz hozzávesszük a kisebb baloldali pártokra (a Munkáspártra, a Szociáldemokratákra, Szili Katalin KTI-jére és a Zöldekre), valamint a megtévesztő nevűekre (az Együtt 2014-re és az Összefogás Pártra) érkező szavazatokat, akkor – ha hajszállal is, de – a „kormányváltó erők” nyertek volna.

Ez igaz Miskolcra, Szolnokra, Tatabányára és Dunaújvárosra, és például Bátonyterenyére, Sajószentpéterre, Martfűre, Mezőhegyesre és Sellyére. A borsodi megyeszékhelyen mindazonáltal nemcsak a Fidesz és az MSZP, hanem a Jobbik egyéni jelöltjeire is 30 százaléknál többen szavaztak, így megjósolhatatlan, hogy ki esélyes a polgármesteri címre.

Öt fővárosi kerületben, Óbudán, a VI. és a XV. kerületben, Pestszentlőrincen és Pesterzsébeten is a kis pártok által elvitt nagyjából két százalék hiányzott az MSZP és szövetségesei sikeréhez a listás szavazatokat tekintve. (A kerülethatárok és a választókerületek határai azonban nem feltétlenül esnek egybe, így Óbudán és a VI.–VII. kerületben is baloldali jelölt szerzett egyéni mandátumot.) Ám a XX. kerületben Hiller István volt pártelnök és oktatási miniszter annak ellenére egyéni mandátumot szerzett, hogy listán a Fidesz kapta a legtöbb szavazatot.

Változatlan politikai erőviszonyok mellett nem, némi javulással vagy az LMP bevonásával viszont Pécsen, Nyíregyházán és Nagykanizsán is lehet esélye ősszel a baloldalnak.

Pécsen például az ötpárti összefogás háromezer szavazattal elmaradt a Fidesztől, az LMP viszont több mint hatezer voksot gyűjtött össze (ez 8 százalék feletti eredmény). Hasonló volt a helyzet Dunakeszin, Budaörsön, Kalocsán és Szigetváron is, ahol bár a baloldal 5-6 százalékkal vesztett, de látótávolságon belül maradt a Fideszhez képest. Ajkán pedig – ahol MSZP-s a polgármester –a szocialista Horváth József annak ellenére is több szavazatot kapott egyéniben a fideszes Lasztovicza Jenőnél, hogy a baloldali listára öt százalékkal kevesebben szavaztak, mint a kormánypártéra.

Figyelemre méltó az is, hogy a Fidesz egyetlen budapesti kerületben sem szerzett több listás szavazatot, mint amennyit a baloldali összefogás és az LMP összesen. (Az egyéni jelölteknél ez nem igaz: az V. kerületben – tehát nem a választókerületben – többen voksoltak a polgármester Rogán Antalra, mint a DK-s Kerék-Bárczy Szabolcsra és Schiffer András LMP-társelnökre együtt.)

Nem véletlen, hogy a baloldalon sokan úgy vélik, szélesíteni kell az eddigi szövetséget, és civil szervezetek bevonása mellett az LMP-vel való megegyezésre is törekedni kell helyben. A VI. kerületben például lényegében döntetlenre végzett a kormányoldal és az ellenzéki szövetség, miközben a Lehet Más a Politika több mint 11 százalékot ért el, és a Ferencvárosban is 10 százaléknál jobb eredménnyel végzett az ökopárt.

Tudható, hogy az MSZP európai parlamenti választási kampányában főként azokra a városokra koncentrál – oda szervez rendezvényeket, vásárol közterületi eket –, ahol jó eredményt ért el (győzött vagy szoros vereséget szenvedett) április 6-án.

 

forrás: nol.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top