Csaknem kétszázezer köbméter iszaptól szabadították meg eddig a Tisza-tavat az európai uniós és magyar állami forrásból finanszírozott Komplex Tisza-tó Projekt keretében – közölte Lovas Attila, az üzemeltető Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) vezetője az MTI-vel.
A jövő év nyarára befejeződő, az iszaptalanítást magába foglaló munkálatokkal biztosítható lesz a jó vízminőség, és az ország második legnagyobb vízfelületű tava képes lesz hosszabb távon megfelelni sokrétű funkcióinak. A szakember tájékoztatása szerint 7,6 milliárd forint áll rendelkezésre az Alföld döntő része vízgazdálkodási problémáinak kezelésére. A források egyik fele közvetlenül a tó vízvédelmi fejlesztéseire fókuszál, míg a másik fele a Tisza-Körös-völgyi Együttműködő Vízgazdálkodási Rendszer megújítását teszi lehetővé.
A tározó és a hozzá kapcsolódó vízgazdálkodási rendszer az elmúlt négy évtizedben elhasználódott, különböző mértékben eliszaposodott, vízmennyiségi és vízminőségi problémákat idézve elő. Az elégtelen áramlási viszonyok egyik következménye, hogy nem kívánt mértékben elterjedt a sekély vizekben a növényzet. A Tisza-tó hosszú távú ökológiai egyensúlyának fenntartása érdekében ezért elengedhetetlenné vált a gyökérzónás kotrás 108 hektáron, az öblítő csatornák feltöltődött részének kotrása mintegy 20 kilométer hosszan, továbbá a beengedő művek és a vezérlő-szabályozó rendszer korszerűsítése.
A kotrási munkálatoknak összességében az ötödén vannak túl az építők. A Kötiviép’B Kft. és a Hídépítő Speciál Kft. alkotta kivitelezői konzorcium gyakorlatilag elvégezte az iszaptalanítást az Aponyháti-csatornán, megtörtént a főág bekötése a Nagy-morotva alsó ágába. Elkészült a Kőhídi-lapos bekötése is, halágyat létesítettek, és elvégezték a Bocskoros híd átfolyási szelvényének rekonstrukcióját. A vízi növényzet terjedésének szabályozása érdekében folytatják a gyökérzónás kotrást az Abádszalóki-öbölben és az Érfűi-térségben.
Forrás: MTI