Close

Ukrán válság – Kerry és Lavrov egy orosz-ukrán-amerikai-EU tárgyalás összehívásáról beszélt

John Kerry amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hétfőn arról tárgyalt telefonon, hogy 10 napon belül közvetlen tárgyalások kezdődjenek Oroszország, Ukrajna, az Egyesült Államok és az Európai Unió részvételével.

    Erről Washingtonban Jen Psaki amerikai külügyi szóvivő tájékoztatta az újságírókat.
    Kerry figyelmeztette orosz partnerét, hogy Washington nagy aggodalommal figyeli a kelet-ukrajnai eseményeket, és hogy minden további, Ukrajna destabilizálására irányuló lépésnek ára lesz majd Oroszország számára. Psaki szerint Kerry felszólította Oroszországot, hogy nyilvánosan utasítsa el a „szakadárok, szabotőrök és provokátorok” ukrajnai tevékenységét. Az amerikai diplomácia vezetője kétségét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy spontán megmozdulásokról lenne szó, és rámutatott, hogy a közelmúltban az orosz hírszerzés embereit tartóztatták le Ukrajnában.
    Lavrov a maga részéről azt hangoztatta, hogy Ukrajnában szükség van egy mély és átlátható alkotmányos reformra, valamennyi politikai erő és régió teljes bevonásával, „különösen a Délkelet-Ukrajnában erősödő tiltakozások közepette”.
    Az orosz külügyminiszter kiemelte annak fontosságát, hogy valódi párbeszédet folytassanak Ukrajna föderatív államszerkezetéről és arról, hogy az ország nem lesz része egyetlen tömbnek sem.
    A nap folyamán korábban Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője arra figyelmeztette Oroszországot, hogy ne avatkozzon be Kelet-Ukrajnában, és további szankciókat helyezett kilátásba az orosz gazdaság egyes szektoraival szemben. Kijelentette: erős bizonyítékok állnak rendelkezésre arra vonatkozólag, hogy több olyan oroszbarát tüntető, aki részt vett a harkivi, donyecki és luhanszki kormányzati épületek elfoglalásában, fizetést kapott tevékenységéért, és nem helyi lakos volt. Szavai szerint az ukrajnai helyzet kiéleződését az orosz nyomás fokozódása eredményezte.
    A szóvivő rámutatott, hogy nagyon súlyos eszkalációt jelentene, ha Oroszország nyíltan vagy rejtve behatolna Kelet-Ukrajnába. Felszólította Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy vessen véget a térség destabilizálására irányuló erőfeszítéseknek, óva intette őt a további katonai beavatkozástól, és hangsúlyozta, hogy Oroszországnak vissza kell vonnia erőit a határról.
    John McCain republikánus szenátor szerint a Fehér Ház eddigi intései elégtelenek voltak. A politikus úgy vélekedett, hogy a kelet-ukrajnai zavargások Putyin forgatókönyvéből erednek. McCain sürgette, hogy az amerikai kormány tegyen eleget a kijevi kormány kérésének, és nyújtson „szerény” katonai támogatást Ukrajnának.
    A Fehér Ház mindeddig elutasította, hogy fegyvereket küldjön Ukrajnába, mert álláspontja szerint a helyzetet inkább csillapítani kell, mint tovább súlyosbítani.

 Forrás: MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top