Close

Krím – Ukrajna gazdasági segélyezetését sürgették amerikai etnikai szervezetek

Közös levélben sürgette az amerikai kongresszus vezetőitől az Ukrajnának nyújtandó 1 milliárd dolláros amerikai hitelgarancia biztosításáról, valamint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kvótareformjának jóváhagyásáról rendelkező szenátusi törvénytervezet elfogadását több mint kéttucatnyi amerikai etnikai szervezet, köztük az Amerikai Magyar Koalíció.

    „Miközben (Barack) Obama elnök a G7-, az EU- és a NATO-partnereinkkel konzultál, létfontosságú, hogy élvezze a kongresszus kétpárti támogatását. Az ukrajnai válság vezetői szerepvállalást követel, amit csakis az Egyesült Államok tud vállalni. Az Oroszországi Föderáció Ukrajnában végrehajtott törvénytelen katonai agressziójára az egész világ morális egységével és erejével kell válaszolni” – hangoztatta a felhívással kapcsolatban Maximilian Teleki, az Amerikai Magyar Koalíció elnöke.
    A levelet aláíró, túlnyomórészt amerikai ukrán szervezetek, akikhez a közép- és délkelet-európai, valamint a baltikumi diaszpórát képviselő csoportok is csatlakoztak, létrehozták a US United with Ukraine elnevezésű tömörülést, amelynek első akciója a kongresszus minden tagjához eljuttatott felhívás volt. Az aláírók a közös levél szerint több tízmillió amerikai állampolgárt képviselnek.
    A felhívás az amerikai és az IMF-támogatás biztosítása mellett katonai támogatást és kiképzést is sürgetett, valamint az ukrán szuverenitást ért fenyegetésért felelős személyek elleni szankciók erősítését követelte.  Rámutatott, hogy az IMF kvótareformjának jóváhagyása esetén Ukrajna a korábbinál nagyobb mértékű támogatásban részesülhet.
    Az etnikai szervezetek emellett hangsúlyozták, hogy Ukrajna, valamint az európai békét az elmúlt 25 évben garantáló geopolitikai struktúra destabilizálásával fenyeget, ha nem sikerül idejében érvényre juttatni a budapesti memorandumba foglalt vállalásokat. Ez aláásná az Egyesült Államok hitelességét és ártana az olyan országokkal – így Iránnal, Észak-Koreával és Szíriával – szembeni erőfeszítéseknek is, amelyek a tömegpusztító fegyverekben látják saját túlélésük zálogát.
    Az 1994-es budapesti memorandumban az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Oroszország vállalta az ukrán szuverenitás szavatolását, cserébe azért, hogy Kijev lemondott a nukleáris fegyverekről.

 

Forrás: MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top