Close

Elképesztő fényűzésben élt Janukovics és családja

Valósággal elképedtek azok az ukránok, akik eljutottak a korábban szigorúan őrzött Kijev melletti Mezsihirja nevű rezidenciához.. Többen be sem mertek menni, csak kívülről fotózták. A magántavon hatalmas luxusjachtot találtak, drága borok, aranyozott bútorok voltak a házban. Janukovics fiát is dúsgazdaggá tette, akinek vagyonát fél milliárd dollárra, vagyis több mint 100 milliárd forintra becsülik.

Elnöksége elején, 2010-ben Janukovics egy kis házat vásárolt. Később a helyi sajtó szerint az egész birtokra rátette a kezét. Csak Janukovics családtagjai és néhány kiválasztott látogathatták a titkos helyet, ahol helyiek szerint a biztonságiakkal és a személyzettel együtt időnként akár háromezren is dolgoztak, amikor Janukovics fontosabb társasági eseményre készült.

Százával érkeztek az ukrán emberek a parlament által leváltott elnök fényűző rezidenciájához. A tüntetések után sokan voltak kíváncsiak arra, milyen luxusban is élt egykori vezetőjük. A palotába nem törtek be az emberek, az ablakokon, ajtókon keresztül készítettek fotókat a benti luxusról. A rendre és biztonságra a tüntetőkből verbuválódott alkalmi őrség figyelt.

Aranyozott kapu, egy saját tó, egy hatalmas lovas szobor, rendezett park és megannyi szobor. Az ukránok alig akartak hinni a szemüknek a 140 hektáros birtokon.

„Mi értelme van ilyen dolgokat építeni, ha nincsenek kihasználva?” – tette fel a kérdést az egyikük, Andriy, aki a családjával látogatta meg Janukovics palotáját.

Viktor Janukovics gazdagságban pompázó birtokán talán a legmegdöbbentőbb a mesterséges tavon horgonyzó hatalmas vitorlás hajó. A külső pompa után már nem is meglepő a hajó belseje, amelyet luxusétteremmé alakítottak át, rengeteg drága bútordarabbal és értékes tárgyakkal berendezve, például aranyozott csillárral és aranyozott órával. De találtak különleges és drága borokat is, sőt olyan értékes örmény brandyt, amelynek címkéjén Viktor Janukovics látható. A hajón még a mosdók is luxuskörülményekről árulkodnak.

„Ezt az egészet egy olyan ember építtette, akinek nincs joga rá, hogy embernek vagy ukránnak nevezzék – nyilatkozta egy férfi.

Valósággal sokk ért” – mondta Natalja Rudenko nyugdíjas katonanő, a gondosan nyírt, nyulakat és szarvasokat ábrázoló szobrokkal díszített gyepet csodálva a korrupció jelképének tekintett, fél Monaco területű Mezsihirja birtokon.

A barokk palotára emlékeztető központi épületben mindent márvány borít, aranyozott ikonok, régi páncélok a termekben. Mindez egy olyan országban, ahol az átlagbér nem éri el az 500 dollárt (113 500 forint).
A sietős távozásra a padlón heverő kartondobozok utalnak. A 63 éves politikus, aki három hónapja tartó zavargások után menekült el, rendszerint a biztonsági őrök védte magas falak mögötti luxusrezidencián töltötte a hétvégéit.

A látogatók szerint a birtok inkább egy biztonságmániás közel-keleti sejk megvalósult álmaira emlékeztetett, mintsem egy Kelet-Ukrajnában növekedett, a hatalomba kanyargós úton jutott bárdolatlan férfi otthonára. Az Ausztráliából és Afrikából hozatott struccok egy újgazdagnak a státusszimbólumok iránti gyengeségéről árulkodnak.

A parlament vasárnap visszahelyezte állami tulajdonba a Mezsihirja rezidenciát. A terület hivatalosan eddig a kormány tulajdonában állt, Janukovics „bérelte” a kabinettől.

A család is jól élt

Viktor Janukovics a családjával is nagyvonalú volt. Legidősebb fiának, Alexander Janukovicsnak a vagyonát az amerikai Forbes magazin ukrán kiadásában több mint 500 millió dollárra, vagyis több mint 100 milliárd forintra becsülték, ezzel Ukrajna második leggazdagabb embere lett. A yanukovich.info portál pedig közzétett egy ábrát, amely azt mutatja, hogy mennyit növekedett az ifjú Janukovics vagyona, amíg az apja volt az elnök.

Eszerint 2010-től, tavaly év végéig, vagyis nagyjából 3 év alatt meghetvenkétszerezte azt. Így a 2010-es 7 millió dollárból, 2013-ra 510 millió dollárja lett az eredetileg fogorvos Alexandernek.

Ukrajnában most általános vélekedés, hogy mielőbb vonják felelősségre a Janukovics-rezsim bűnöseit. A magyarok lakta Kárpátalján a tüntetők által elfoglalt megyei tanács épületében arról tartottak sajtótájékoztatót, hogy minden vezetőt és beosztottat el kell távolítani a posztjáról és meg kell büntetni.

„Miután a parlament meghozta a szükséges jogszabályokat, fel kell oszlatnia magát. Újra kell választani az összes képviselői testületet a településektől az ország vezetéséig. Tehát nem csak elnökválasztást kell kiírni, hanem önkormányzati és parlamenti választásokat is” – vélte a helyi ellenzék egyik vezetője, Jurij Szvitlik.

Az elszámoltatás módjáról, arról hogy kik alkossák a vizsgálatokat végző bizottságokat heves vita alakult ki a teremben. Abban viszont mindenki egyetértett, hogy az országos káosz elkerülése érdekében mindenekelőtt a parlamentnek kell elfogadnia az átvilágítási törvényt.

Forrás: hirado.hu/MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top