Anders Fogh Rasmussen szerint aggodalmakra adhat okot, hogy Oroszország 11 kilométerrel beljebb hatolt a grúz területekre.
Aggodalmának adott hangot szerdán Brüsszelben Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár amiatt, hogy Oroszország, amely katonákat tart a Grúziától elszakadt Abháziában, az elmúlt napokban a szocsi téli olimpiához kapcsolódó biztonsági megfontolásokra hivatkozva kiterjesztette az abház-grúz határvidéken az általa kialakított „biztonsági övezetet”, mintegy 11 kilométerrel beljebb hatolva grúz területekre.
Ehhez az orosz lépéshez a grúz kormány nem adta a hozzájárulását, így az jogellenes, és sérti Grúzia szuverenitását – hangsúlyozta Rasmussen újságírók előtt, miután megbeszélést folytatott Irakli Garibasvili grúz miniszterelnökkel. Az oroszok a közelgő szocsi olimpiára tekintettel, kifejezetten ideiglenes jellegűnek mondott biztonsági intézkedésként terjesztették ki az ütközőövezetet a grúz területek irányába.
Grúzia és Oroszország 2008 nyarán rövid háborút vívott egymással. A grúzok erő alkalmazásával próbálták meg helyreállítani a tőlük korábban de facto elszakadt Abházia és Dél-Oszétia fölötti ellenőrzésüket, de az orosz haderőtől súlyos vereséget szenvedtek. Moszkva a rövid háború után elismerte Abházia és Dél-Oszétia állami függetlenségét, majd szerződést kötött velük arról, hogy biztonságukról attól fogva az orosz hadsereg fog gondoskodni.
A két szakadár terület grúziai határa mentén az oroszok a szocsi olimpia támasztotta biztonsági kihívások hiányában is gőzerővel dolgoznak a határbiztosítási létesítmények megerősítésén, egyebek közt szögesdrótakadályok létrehozásán. Rasmussen most ezt is bírálta, mondván, a XXI. századnak hidak és nem drótakadályok építéséről kellene szólnia. Grúzia korábban ígéretet kapott a NATO-tól arra, hogy amint arra alkalmassá válik, beléphet az atlanti szövetség tagjai közé. Miután azonban Grúzia hadiállapotba került Oroszországgal, majd a helyzet lehiggadása óta is azon az állásponton van, hogy Oroszország katonai megszállás alatt tartja Grúzia egy részét, a NATO-nak nagy nehézséget okozna Grúzia taggá fogadása. Az atlanti szövetség tagjai ugyanis külső támadás esetén kötelesek segítséget nyújtani egymásnak.
Forrás: MTI