Jó helyszínt választott a Nemzeti Művelődési Intézet megyei irodája és a Felpécért Alapítvány, amikor közösen úgy döntöttek, hogy a Felpéci Tájházban tartják meg a Települési értéktárakról szóló tájékoztató előadást a kis faluban. A múzeumként jegyzett tájházban a falu értékeinek egész sora található meg, mely a helyiek számára az összetartozást jelképezi. A tájház élettel teli, programjait a településen, és azon kívül élők is ismerik és látogatják.
Dombi Alajosné alapítványi elnök köszöntője után Tóthné Hajmási Izabella, a Nemzeti Művelődési Intézet Győr-Moson-Sopron Megyei Iroda irodavezetője mondott néhány gondolatot a szervezett program lényegéről, fontosságáról, és megköszönte, hogy a Felpéci Tájház otthont adott a programnak.
Perger Gyula múzeumigazgató ismertette a hungarikum törvényt, mely a kis közösségekben is alapul szolgál a helyi értéktárak létrehozására. A települési értéktár – a törvény szerint – a települési önkormányzat területén fellelhető nemzeti értékek adatait tartalmazó gyűjtemény, és a települési önkormányzat hozhatja létre.
A konferencia szervezői az előadások mellett egy 22 pontból álló kérdéssort adtak kézbe, gondolva arra, hogy a hallgatóság figyelmét külön is felhívják azokra a dolgokra, tényezőkre, melyek megkönnyítik a javaslattételt, és a településen fellelhető nemzeti értékek adatait tartalmazó gyűjtemény elkészítését, melyet azután az értéktár bizottságok megküldhetnek a megyei értéktárba. A jelenlévők érdeklődéssel hallgatták Perger Gyula előadását, sokakban már ekkor megfogalmazódtak javaslatok.
Dr. Lanczendorfer Zsuzsanna egyetemi docens, etnográfus előadását örömmel fogadták a felpéciek, hiszen Zsuzsa bármerre is jár, felpéci gyökereit szeretettel említi előadásai alkalmával. Most a nap témájához, a települési értéktárakhoz kapcsolódva a hagyományainkról, népművészeti kincsünkről beszélt, és természetesen ballada-kutatásának felpéci eredményei – Dely Mári balladája – annak feldolgozásai is szóba kerültek a hallgatóság nagy örömére. A ballada több változatban is él, de a jelenlévőkkel együtt a felpéci változatot énekelte el az előadó, Dr. Lanczendorfer Zsuzsanna.
Egy kiállítás is színesítette a programot. A Felpécen élő, a tájház kézműves foglalkozásait, gyerektáborait szervező Reider Józsefné horgolt terítőit csodálhatták meg a program résztvevői, melyeket még a helyben élők sem nagyon láthattak. Rohanó világunkban érdemes időt szakítanunk arra, hogy egymás értékeit felfedezzük, megcsodáljuk, elismerjük, hogy a jövőnkön együtt, szeretetben munkálkodhassunk.
Szerző: Dombi Alajosné, a Felpécért Alapítvány elnöke