A Nemzetgazdasági Minisztérium – a friss KSH adatok alapján – közleményében kiemeli, hogy a kormányzat intézkedéseinek köszönhetően a munkanélküliség továbbra is csökkenő tendenciát mutat. Az ellenzéki pártok máshogy látják.
A kormány célkitűzéseinek megfelelően továbbra is folyamatosan nő a foglalkoztatottság, ami a növekedési fordulat egyértelmű bizonyítéka – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Négymillió fölé emelkedett a foglalkoztatottak száma 2013. szeptember-novemberben a KSH gyorstájékoztatója szerint. Az új, csúcsnak számító létszám 4 millió 12 ezer fő, amely 2,2 százalékos, vagyis 87 ezer fős emelkedést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest – emeli ki a minisztérium közleménye.
A kormányváltáshoz képest így 255 ezerrel dolgoznak többen, ami 1992 óta a legmagasabb foglalkoztatottsági szint. A kormány célkitűzéseinek megfelelően tehát továbbra is folyamatosan nő a foglalkoztatottság, ami a növekedési fordulat egyértelmű bizonyítéka. A foglalkoztatás növekedésében szerepet játszik a közfoglalkoztatás és a migráció mellett a versenyszféra is.
A kormányzat intézkedéseinek köszönhetően a munkanélküliség továbbra is csökkenő tendenciát mutat. Az Európai Unió által különös figyelemmel kísért 15–64 éves korosztály foglalkoztatási rátája 1,5 százalékpontos emelkedést mutatva 59,6 százalékra emelkedett, ami 88 ezer fővel jelent többet az egy évvel korábbi adathoz képest. A 15–24 éves korosztályból 238 ezren voltak foglalkoztatottak, foglalkoztatási rátájuk 1,4 százalékponttal magasabban, 21,1 százalékon állt az előző év azonos időszakához képest.
Magyarország 1,3 százalékponttal (57 ezer fővel) 9,3 százalékra tudta csökkenteni a munkanélküliek számát 2013. szeptember–novemberben 2012 azonos időszakához képest, ami jóval az Európai Unió átlaga alatt van. A 25-54 éves korosztály munkanélküliségi rátája csupán 8,3 százalékos, mely a válság kirobbanása óta a legjobb eredménynek számít – állapítja meg a szaktárca.
A kormányzat intézkedéseinek – Munkahelyvédelmi Akcióterv, Első Munkahely Garancia Program – köszönhetően a munkanélküliség továbbra is csökkenő tendenciát mutat, ami hónapok óta jóval az Európai Unió átlaga alatt van. A nemrégiben megjelent adatok (bővülő beruházások, emelkedő reálbér, növekvő foglalkoztatottság) a minisztérium szerint azt jelzik, hogy a magyar gazdaság felfelé ívelő pályára lépett, amelynek következtében a gazdasági növekedés stabilan 2 százalék felett lesz 2014-ben.
MSZP: Ünnepelt adatok, csökkenő foglalkoztatottság
A Fidesz 2010-es kormányra kerülésekor még egymillió új, adófizető munkahelyet ígért. Ma már nyilvánvaló, hogy az Orbán-kormány a foglalkoztatás területén is megbukott, hiszen csak a megtévesztő foglalkoztatási statisztikákban teljesít jobban – írja közleményében Burány Sándor országgyűlési képviselő, az MSZP szakpolitikusa.
A KSH hivatkozott adatai továbbra is tartalmazzák a külföldön dolgozókat, a közmunkásokat, sőt a feketén foglalkoztatottakat is. Az újabb győzelmi jelentés sem fedi el azonban a tényt, hogy ma Magyarországon jóval kevesebben dolgoznak, és jóval többen élnek rosszabbul, mint négy éve. A ma már mintegy 500 ezer külföldi munkavállalót, az éhbérért dolgoztatott közmunkásokat, vagy a feketén foglalkoztatott dolgozókat a kormánypropaganda aligha győzi meg arról, hogy az Orbán-kormány jobban teljesít.
A KSH úgynevezett intézményi statisztikái mutatják meg a rideg valóságot: valójában a versenyszférában 2010 óta több tízezerrel csökkent a foglalkoztatottak száma és a közmunkásokat leszámítva évről évre kevesebben dolgoznak Magyarországon. Ez a szomorú tény, ezen fogunk változtatni áprilistól. Megvédjük a kisebb keresetűeket, visszaszorítjuk a szegénységet és valódi munkahelyeket teremtünk, hogy minden családban legyen legalább egy kereső – zárja közleményét a képviselő.
Együtt-PM: A kozmetikázott számok ára a nyomor
A munkanélküli ellátások helyett a közmunkára irányított források célja, hogy kozmetikázza a katasztrofális foglalkoztatási statisztikákat, ennek ára a nyomor növekedése. Ezért nem lehet sikernek nevezni a 4 millió foglalkoztatottról szóló friss adatot – Scheiring Gábor országgyűlési képviselő, a Párbeszéd Magyarországért szakpolitikusa szerint.
Az álláskeresési járadékra kifizetett összegek aránya a Nemzeti Foglalkoztatási Alapban 2011 óta 43 százalékról 15 százalék alá csökkent, ezzel szemben a közmunkára fordított összeg 20 százalékról csaknem a felére emelkedett. Az Orbán-kormány három hónapra csökkentette Magyarországon a munkanélküli ellátás maximális időtartamát. Ezzel gyakorlatilag megszüntette a munkavállalók szociális védelmét, a munkapiacról nem önhibájából kiesőt is szinte azonnal nyomorra ítélik. A munkanélküliek valódi ellátás helyett a munkapiacra visszajutást nem segítő közmunkát végezhetnek időszakosan, s gyakran csak részmunkaidőben, még éhbérnek sem nevezhető bérért. Mindennek fő célja, hogy a közmunka által javuló foglalkoztatási számokat a kormány időről-időre sikerként kommunikálhassa. E célt szolgálja a téli közfoglalkoztatási program is, amely 30 milliárdba kerül, s a választásokig jelentősen hozzáad a foglalkoztatás számaihoz.
Statisztikák szerint kevesebb a munkahely ma, mint a kormányváltás előtt. Az Együtt-PM a valódi munkahelyek számát fogja növelni, s megszünteti a közmunkásokkal szembeni diszkriminációt – zárja közleményét a képviselő.
Jobbik: A kormány nézzen végre szembe a valós munkanélküliséggel!
A Jobbik szerint a foglalkoztatásra vonatkozó adatokat jelentősen torzítják például a közmunkások szerepeltetése a foglalkoztatási statisztikákban – reagált Z. Kárpát Dániel, országgyűlési képviselő pénteki sajtótájékoztatóján a KSH legfrissebb adataira.
Z. Kárpát Dániel szerint a közmunkások, valamint a több százezer külföldön dolgozó magyar állampolgár szerepeltetése a hazai foglalkoztatási statisztikákban jelentősen torzítják ezeket a mutatókat. A Jobbik álláspontja szerint ugyanis a közmunka nem biztosít megfelelő megélhetési lehetőséget. Az ellenzéki párt azt szeretné, ha a magyar kis- és középvállalkozások, a mezőgazdaság és a feldolgozóipar bővülése hozná meg a foglalkoztatás javulását.
Korábban Bertha Szilvia országgyűlési képviselő, a Jobbik szakpoltikusa közleményében felszólította az Orbán-kormányt, hogy „fejezze be a kommunista időket idéző ál-sikerpropagandát, és végre nézzen szembe a valós helyzettel: Magyarországon a Fidesz-propagandával ellentétben munkanélkülinek számít mindenki, akinek nincs az elsődleges munkaerőpiacon megélhetést biztosító, bejelentett munkahelye. Így munkanélküliek a munkáért külföldre menekülők, a közmunkások, a regisztrációból kiesettek, akik a hivatalos adatokban sehol nem jelennek meg. De valójában munkanélküliek azok is, akik szerencsés esetben havi legalább néhány napot alkalmi munkában töltenek! Ha nem jogállás, hanem valós tartalma szerint, a piaci munkából történő megélhetés hiánya alapján minősítünk valakit munkanélkülivé, akkor legalább háromszor akkora, tehát másfél milliós, 30 százalék feletti munkanélküliséggel kell szembenéznie a társadalomnak!”
Bertha szerint „még a hivatalos statisztikai adatokból is egyértelműen látszik, hogy a foglalkoztatásban semmi örvendetes áttörés nem következett be. Sőt, szerkezetében kifejezetten káros változások indultak el. A gazdasági folyamatokat jól mutatja, hogy a versenyszférai alkalmazottak száma az elmúlt években is folyamatosan csökkent, de még az egyre kevesebb munkahelymennyiség is arányaiban jelentősen eltolódott a szakképzettséget nem igénylő munkakörök felé, azaz az egyszerű, minimális hozzáadott értéket termelő, betanított munka irányába. Ez pedig Magyarország és a magyarok számára sem gazdaságilag, sem társadalmilag el nem fogadható tendencia!”
LMP: Számokat már képes produkálni a kormány, valódi munkahelyeket még mindig nem!
A legújabb foglalkoztatási adatok nem a piac munkahelyteremtő képességéről, hanem a kormány izzadságszagú erőfeszítéseiről mutatnak csak pozitív képet. A botrányos téli közmunka nemcsak a foglalkoztatottsági, de a munkanélküliségi adatokat is ügyesen kozmetikázza – fogalmazott Szél Bernadett az LMP szakpolitikusa, országgyűlési képviselő közleményében.
A KSH legújabb „rekordadatai” csak azt mutatják: a kormánynak sikerült produkálnia azokat a számokat, amelyek a botrányos téli közmunka miatt amúgy is előre láthatóak voltak. A novemberi adatok szerint 90 ezer fővel volt kevesebb a regisztrált munkanélküliek száma tavalyhoz képest, ami mögött azonban nem valódi munkahelyek állnak.
Az Orbán-kormány négy éves kormányzása alatt sem tudott fenntartható megoldásokat találni a foglalkoztatási problémákra. Az ígéretek ellenére elmaradt a szociális gazdaság fejlesztése, a szociális szövetkezetek létrehozására későn írták ki az uniós pályázatokat, döntés pedig az év végéig sem született.
Az embereket szegénységben és kilátástalanságban tartó közmunka helyett a szövetkezetek létrejöttét kell támogatni azokban a térségekben, ahol nincs jelen az elődleges munkaerőpiac. Az LMP minden évben javaslatot tett arra, hogy a közmunka költségvetési forrásainak jelentősebb részét fordítsa az állam a szociális gazdaság fejlesztésére – hívja fel a figyelmet a párt elképzeléseire a képviselő.
Forrás: MTI, fidesz.hu, mszp.hu, egyutt2014.hu, jobbik.hu, lehetmas.hu