Az MSZP szerint a második világháború óta most a legnagyobb a szegénység Magyarországon, a kormányváltás utáni jövedelemátcsoportosításra pedig a Rákosi-kor óta nem volt példa.
Kórozs Lajos, a szocialisták elnökségi tagja fogalmazott így szombaton, Budapesten újságírók előtt az Eurostat tagállamok szegénységére vonatkozó, pénteken nyilvánosságra hozott adataira hivatkozva.
Az ellenzéki politikus az évszázad gazemberségének nevezte, amit „Orbán Viktor csinált az elmúlt három és fél évben”, mert szerinte a tehetősek a szegények pénzéből gazdagodnak. „Ma azok teszik bele a legkevesebb pénzt a közös kasszába, akik a legtöbbet veszik ki onnan” – mondta, hozzátéve: „ilyen jövedelemátcsoportosítás Magyarországon Rákosi Mátyás óta nem volt”.
Kórozs Lajos tragikusnak nevezte, hogy a szegények 46 százaléka a fiatalok közül kerül ki és a falvakban kétszer akkora a szegénység mint a városokban. Az elmúlt egy hétben tizenhárom ember fagyott halálra, miközben „Lezsák Sándor lánya és veje százmillió forintos megbízásokat kap” az ócsai lakópark filmezésére „– fejtette ki.
Az MSZP elnökségi tagja az Eurostat adatairól szólva elmondta, a most közölt, 2012-ben rögzített adatok alapján a magyar lakosság 32,2 százaléka, vagyis 3,2 millió ember élt végleges leszakadással fenyegető szegénységben. Összehasonlításképp közölte, ugyanez az adat 2009-ben 28,2 százalék volt. Kórozs Lajos szerint mindebből arra lehet következtetni az idei év végére, hogy az uniós szegénységi mutató idén év végére eléri a 35 százalékot, míg a létminimum alatt élők száma az ötmillió állampolgárt. Kiemelte: az MSZP tervezett szociális intézkedései kormányra kerülésük esetén megfordítaná a mostani tendenciákat.
A baloldal kormányzása mélyítette el Magyarországon a szegénységet
„A szocialisták, Korózs Lajos bukott államtitkárukkal az élükön, két kormánycikluson át mélyítették el a munkanélküliséget és a szegénységet”- írta közleményében Hoppál Péter, az MSZP-s politikus szombati kijelentéseire reagálva.
Hoppál Péter szerint, az adó- és rezsiemeléseket, csökkentették a nyugdíjakat, elszabadították az inflációt, a családokat devizahitelekbe, az országot pedig „IMF-függőségbe” taszították. Ezzel szemben ma csökkennek a családok terhei, és egyre többen élnek segély helyett munkából – hangsúlyozta.
Hozzátette, „a szocialista megszorítások egyik fő támogatója volt Korózs Lajos” is, aki a Gyurcsány-Bajnai-kormány családügyi és szociális területért felelős államtitkáraként „szószólója volt a családi pótlék befagyasztásának, a nyugdíjcsökkentésnek, a nyugdíjadó bevezetésének, az áfaemelésnek, a gyes csökkentésének, az otthonteremtési rendszer eltörlésének, a szociális foglalkoztatás leépítésének”.
Korózs Lajos állításaival ellentétben a munkanélküliség és a szegénység növekedésének kockázata egész Európában nőtt – írta a kormánypárt szóvivője, aki szerint ha az MSZP-n múlik, Magyarország azoknak az IMF-hiteltörlesztő országoknak a sorsára jutott volna az elmúlt három évben, mint Görögország, Románia, Bulgária vagy Lettország, ahol a szegénység a legnagyobb mértékben nőtt az EU tagállamai közül. Ezekben az országokban radikálisan csökkentették a nyugdíjakat, a közalkalmazottak, a köztisztviselők és a tanárok béreit, valamint a családtámogatásokat is – tette hozzá.
Hoppál Péter közleményét azzal zárta, hogy ezzel ellentétben Magyarország ma a saját lábára állt, a családok megélhetését rezsi- és adócsökkentés, nyugdíjemelés, foglalkoztatási programok, otthonmentő intézkedések segítik. A kormányváltás óta minden évben nő a minimálbér, béremelési program indult a pedagógusoknak és az egészségügyi dolgozóknak, és a kormány megvédte a közalkalmazottak, valamint a köztisztviselők bérét is – emelte ki.
forrás: mszp.hu, fidesz.hu