Close

Budapest csatlakozott a művészeti vásárvárosok elit klubjához

Budapest – 20 országból közel 100 kiállító érkezett a  2013. november 28. és december 1. között harmadik alkalommal a Millenárison megrendezett Art Market Budapest kortárs képzőművészeti vásárra. Az esemény, amely Magyarország egyetlen, Kelet-Európa legjelentősebb, és Európa legdinamikusabban fejlődő kortárs képzőművészeti vására, 21 ezer fő feletti látogatót vonzott. Budapest ezzel a látványos sikerrel Európa egyik jelentős kortársművészeti központjává vált, és csatlakozott a művészeti vásárvárosok elit klubjához. A vásárra számos jelentős nemzetközi szakember, gyűjtő és műkedvelő között ellátogatott egyebek mellett Adrian Brody Oscar-díjas filmszínész, Véronique Wiesinger, a Giacometti Alapítvány igazgatója, valamint olyan világhírű alkotók, mint Antonio Muntadas média- és Sylvia Plachy fotóművész.

Az Art Market Budapest 2013 mintegy 6.000 négyzetméteren, közel 100 kiállító és 500 művész részvételével került megrendezésre. A vásáron 2013. november 28. és december 1. között Ausztria, Csehország, Grúzia, Horvátország, Izrael, Kazahsztán, Lengyelország, Lettország, Magyarország, Németország, Olaszország, Románia, Svájc, Spanyolország, Szlovákia, Szlovénia, Törökország és Ukrajna kiállítói mutatkoztak be. Az idei évben a leglátványosabban reprezentált ország Olaszország és Németország volt 7-7 illetve Törökország 4 kiállítóval, a kelet-európai régióból Magyarország valamennyi jelentős kortárs galériája mellett három román, két-két horvát és szlovák galéria várta a látogatókat. A vásáron korábban kiállító országok száma 2013-ban 50 százalékkal növekedett.
 „Az Art Market Budapest ma még kiaknázatlan forrásokból nagy figyelemmel választja ki és vonja be kiállítói közé a képzőművészet feltörekvő és tehetséges alkotóit, sikerrel mutat be olyan művészeket és galériákat, amelyeket a közönség más nemzetközi vásárokról még nem ismer. Ezáltal mára olyan eseménnyé vált a művészet világában, ahova szinte kötelező ellátogatnia annak, aki új inspirációkat, a nemzetközi művészeti életet felfrissítő hatásokat keres, illetve aki új irányokba akar nyitni.” – fogalmazott Nancy Brinker, az ismert diplomata és műgyűjtő, az USA kormányának korábbi protokollfőnöke, az Egészségügyi Világszervezet jószolgálati nagykövete, az Art Market Budapest védnöke.

A vásárt néhány új bemutatkozó kivételével valamennyi kiállító eladással zárta. A hazai és külföldi magángyűjtők vásárlásai mellett akadt olyan stand is, amelynek teljes anyaga egy pénzintézet gyűjteményébe került. A legértékesebb bemutatott műtárgy a néhány hónapja már a világ egyik vezető galériája, a New York-i Marlborough által is képviselt török sztár, Ahmet Günestekin mintegy kétmillió euro értékű alkotása volt, amelynek bemutatására a művész személyesen is Budapestre érkezett. A művészt és alkotását Budapestre az ankarai Güler Sanat galéria hozta el.

Az Art Market Budapest különleges, minden korábbit felülmúló érdeklődés mellett zajlott, a tavalyi 16 ezres látogatói szám jelentős mértékben tovább nőtt, az elért 21 ezer feletti nézőszám nemzetközi összehasonlításban is jelentős. Az Art Market Budapest a külföldi művészetbarátok körében is látványosan növekvő népszerűségnek örvend, csoportosan és egyénileg nagy számú műkedvelő, kurátor és műgyűjtő érkezett az esemény kapcsán Budapestre, köztük – kiragadott példaként – egyebek mellett az ismert bécsi galériás és Kelet-Európa szakértő, Hans Knoll által szervezett gyűjtői csoport vagy a kijevi Arts Support Fund kurátori és gyűjtői delegációja. A vásár nyitóeseményén mintegy harminc nagykövet és ügyvivő biztosított jelentős diplomáciai jelenlétet.
 Jól vizsgáztak és népszerűnek bizonyultak a vásár külön programjai is, amelyek egyaránt erősítették az Art Market Budapest regionális tartalmát és globális jellegét.

A rendkívül magas szakmai színvonalú, a Visegrádi Együttműködés országaiból érkezett cseh, lengyel, magyar és szlovák kiállítók anyagára épülő V4 – A kreativitás régiója elnevezésű kiállítási szekció különleges közép-európai művészeti csemegét kínált Magyarország idei V4 elnökségének egyfajta kulturális diplomáciai elemeként.

Az idei évben indult sCULTURE szoborprogram a bemutatásra került több tucatnyi szobornak, köztük a Millenáris épületei között felállított nagyméretű alkotásokból álló szoborparknak köszönhetően rendkívül népszerű eleme lett a vásárnak.

A kiállítók művészeinek különleges bemutatkozási lehetőséget biztosító LA GRANDE MIGRATION program az Art Market Budapest idei kiemelt témája köré épült. A migráció társadalmi jelensége, vagyis a be- és elvándorlásra a művészek által adott reflexiók látványos formában kerültek bemutatásra a programhoz kapcsolódó kurátori kiállításon, amely világszínvonalú szakmai eseménnyel bővítette a választékot.

Az ART+ program a társművészetek bevonásával valódi művészeti fesztivállá szélesítette a vásárt, amelynek keretében performanszok, művészeti akciók mutatkoztak be: a nemzetközileg ismert New York-i performer fellépésétől a helyszíni élő szoborépítésig.
Az INSIDE ART szakmai program keretében nemzetközi szakértők többek között Moholy-Nagy László művészeti örökségéről, a műtárgyhamisításnak a kortárs művészetre gyakorolt hatásáról, a feltörekvő régiók galériáinak nemzetközi piacra jutási esélyeiről hallgattak vitákat, kerekasztal-beszélgetéseket.
A múzeumpedagógiai programokon iskolai csoportokban mintegy 600 gyermek vett részt, a legfiatalabb generáció szavazatai alapján a programot támogató BBraun díját a kiállítók közül 2013-ban a kifejezetten a szobrászatra specializálódott Bergman Galéria kapta, így ők 2014-ben kedvezményesen vehetnek részt a vásáron.

A 10 éves fennállását a vásár idején ünneplő Artmagazin „Legszebb stand“ díját az eddigi egyetlen magyar galériaként korábban a világ vezető vásárán, az Art Baselen is bemutatkozott Vintage kapta, a közönségszavazatok alapján a látogatók kedvence a szintén budapesti Molnár Ani Galéria volt.
„Fantasztikus évet zár az Art Market Budapest 2013-ban. A mostani rekordlátogatottság és a jelentősen kiszélesedett nemzetközi érdeklődés alapján valóra válhat egyik fő célunk, hogy Budapest Európa kortárs művészeti központjai közé kerüljön, és valódi művészeti vásárvárosként mutatkozzon be a külföldről ideérkező vendégek és a magyar közönség előtt.” – emelte ki Ledényi Attila, a vásár igazgatója.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top