Close

Sikerült visszaállítani a lovassportok presztízsét

A kormány a szívén viseli a lovas ágazat sorsát, ezt mutatja az az infrastruktúrafejlesztés, amelyről a kormány korábban döntött – jelentette ki a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) parlamenti államtitkára a Papp László Sportarénában pénteken kezdődött Lovas világkupa keretében megrendezett országos lovas fórumon. 

Budai Gyula hangsúlyozta: ennek keretében megújul a szilvásváradi lovasközpont 2014 szeptemberéig 1,6 milliárd forintból és Budapesten a Nemzeti Lovarda 2015-re 2 milliárdból. Utóbbival kapcsolatban az államtitkár kijelentette: kiemelt állami beruházásnak nyilvánították a projektet. Szintén bejelentette, hogy január elsejétől a mezőhegyesi és a bábolnai ménesbirtok felügyelete a Magyar Fejlesztési Banktól a VM-hez kerül.
A Lovas Fórumot Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke nyitotta meg. Ő arról beszélt, hogy Kassai Lajos lovasíjász technikája és az általa képviselt szellemiség hungarikum lett, s ez az egész lovas társadalom sikere. Kiemelte, a lovasprogramban megfogalmazott célok eddig részben valósultak meg, s elsősorban a lovasoktatás területén van hiányérzete, noha így is 45 intézmény 1740 tanulója vett részt lovas foglalkozáson. Ezzel kapcsolatban Lázár Vilmos, a Magyar Lovasszövetség elnöke kijelentette: hamarosan megállapodást kötnek a VM-mel, hogy a lovasoktatás szakmai részére – a nagyobb siker reményében – új koncepciót dolgoz ki a szövetség.
Balatoni Monika, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára a lovasterápia és az úgynevezett „erdőtörvény” fontosságát emelte ki. Mint mondta, utóbbinak köszönhetően 1140 kilométeres útvonalon „átlovagolható” az egész ország, ez pedig jelentősen segíti a lovasturizmust.
A Kincsem Nemzeti Lovasprogramban megfogalmazott célok tekintetében a lovas ágazat valamennyi területén sikerült eredményeket elérni Lázár Vilmos, a Magyar Lovasszövetség elnöke szerint. A fogathajtóként kilencszeres világbajnok sportvezető azt nevezte a legnagyobb eredménynek, hogy sikerült visszaállítani a lovassportok, a lovaglás és az egész lovas társadalom presztízsét. Ugyanakkor úgy vélte, bizonyos területen, így például a lovasoktatásban nem elégséges az előrelépés.
Lázár Vilmos kiemelte, hogy Nyugaton gazdaságilag is hasznot termel a lovas ágazat, akár az agráriumban, akár a turizmusban, s hosszú távon ez a cél Magyarországon is. „Magyarországon ezer lakosra hat ló jut, ezzel messze el vagyunk maradva az Európai Unió átlagától. Hollandiában például ez a szám huszonkettő. Pedig a lovas ágazatnak komoly munkahelyteremtő hatása is van, minden harmadik lóra jut egy munkahely. Ez azt jelenti, hogy ha a magyarországi lóállomány elérné az uniós átlagot, húszezer új munkahely létesülhetne” – mondta, majd megjegyezte, hogy a magyarországi lovaknak csak mintegy 20-25 százaléka sportló.
A lovasprogram különböző területeinek eredményeiről beszámolva Lázár kiemelte még a szövetség strukturális átalakítását, az edzőképzés fontosságát, illetve hogy minden szakágban nőtt a versenyek és az igazolt versenyzők száma, fogathajtásban például állítása szerint megduplázódott.
Beszélt arról is, hogy sikerült megnyerni a kormány támogatását (65 millió forint) a szövetség sportágfejlesztési koncepciójához, amely elsősorban az utánpótlás- és szakemberképzésre helyezi a hangsúlyt. Szintén fontosnak tartotta megjegyezni a lovasprogramban meghatározott törvényi feltételek megvalósulását, amelyek a lovardákra és a tereplovaglásra vonatkoznak. Hozzátette, hogy tervezik egy olyan törvényjavaslat benyújtását is, amely alapján a lóverseny fogadások játékadójának 85 százaléka kerülne vissza a lovas ágazatba, s így az állandó és biztos forráshoz juthatna.
Lázár Vilmos beszélt arról is, hogy az egyik legpozitívabb előrelépés, hogy a Nemzeti Lovarda 2011 decemberében a szövetség vagyonkezelésébe került, ez ugyanis biztonságot adott az egész lovas társadalomnak.
Ugyancsak az előre tett lépések között említette az idei sporteredményeket, azaz a világ- vagy Európa-bajnokságon nyert 12 érmet, vagy a szövetség saját magazinjának, a Pegazusnak a létrehozását, illetve azt a sportdiplomáciai sikert, hogy Fugli Károly révén van magyar tagja a nemzetközi szövetség (FEI) vezetésének.
 Forrás:MTI/VM  

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top