Elfogadta az Országgyűlés kedden a jövő évi költségvetés főösszegeit: a büdzsé 15 983 milliárd 668,7 millió forint bevétellel és 16 968 milliárd 306,1 millió forint kiadással számol. A hiány így 984 milliárd 637,4 millió forint, a GDP 2,9 százaléka.
A bevételi főösszeg 25 milliárd forinttal, a kiadási pedig 85 milliárd forinttal több a kormány eredeti javaslatánál, a hiány így 60 milliárd forinttal lett nagyobb.
A parlament hétfőn döntött arról, hogy 60 milliárd forinttal növeli az önkormányzatok adósságrendezésére biztosított összeget, és bár ezzel nő a hiány, a helyi önkormányzatok bevétele ugyanennyivel emelkedik. Így az uniós szabályok szerint az államháztartás hiánya változatlanul 2,9 százalék.
A főösszegeket az Országgyűlés 219 igen szavazattal, 30 nem ellenében fogadta el. A kormánypártiak mellett a független Balogh József támogatta a sarokszámok jóváhagyását. Nemmel az MSZP és a Jobbik jelenlévő képviselői mellett a független Ángyán József és Szili Katalin voksolt. LMP-s politikusok nem vettek részt a szavazásban, ahogy a Demokratikus Koalíció és a Párbeszéd Magyarországért független képviselői sem.
A parlament költségvetési bizottsága – miután a Ház döntött a fejezetek közötti átcsoportosításokat kezdeményező módosító indítványokról – hétfő este készítette el a főösszegekről szóló javaslatát.
Az előterjesztés a Nyugdíjbiztosítási Alap 2014-es bevételi és kiadási főösszegét egyaránt 2964 milliárd 608,2 millió forintban, az Egészségbiztosítási Alap bevételi és kiadási főösszegét pedig 1884 milliárd 177,5 millió forintban állapította meg.
A kormány szeptember végén nyújtotta be jövő évi költségvetési törvényjavaslatát, amelyben a 2,9 százalékos államháztartási hiány mellett 2 százalék körüli növekedéssel és 2,4 százalékos inflációval számolnak.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter októberi expozéjában azt hangsúlyozta, hogy a 2014-es büdzsé megkönnyíti az emberek mindennapi életét, tervezéskor a kormány fő szempontja a pénzügyi stabilitás megőrzése és a családok terheinek csökkentése volt. A kormány gazdaságpolitikai alapelvei változatlanok, ezért a gazdasági élet szereplőinek nem kell adó- vagy járulékemelésre készülniük – közölte.
Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács (KT) elnöke az általános vitában azt mondta, a költségvetési javaslat feszített, gazdasági fordulatra épít, erősen kitett a nemzetközi gazdaságban bekövetkező, nem várt eseményeknek. Hozzátette: ezt ellensúlyozhatja a növekedési hitelprogram teljes kihasználásával keletkező pótlólagos költségvetési hatás.
A fejezetek közötti módosításokról hétfőn szavazott a Ház. Ezek közül csak a költségvetési bizottság indítványait támogatta a kormánytöbbség.
Az elfogadott változtatások között a legnagyobb tétel az említett önkormányzati adósságrendezésre biztosított plusz 60 milliárd forint volt. Az indoklás szerint ebből kisebb összegű, illetve jellegük miatt nem átvállalható ügyletek előtörlesztését támogatja az állam.
További jelentős módosítás, hogy az eredetileg tervezett 10 helyett 24 milliárd forintot szavaztak meg a központi költségvetésből a fővárosi közösségi közlekedésnek. Ehhez megemelték a tervezett áfabevétel összegét.
Az Országgyűlés egyetlen szavazásra kért ellenzéki módosító javaslatot sem támogatott.
A főösszegek elfogadása után a képviselők már csak fejezeteken belüli átcsoportosításokat kezdeményezhetnek. Ennek érdekében a részletes vitát újból megnyitották és jövő hétre elnapolták.
forrás: szegedma.hu/MTI