Nem történt csoda Nagyszombat megyében, Tibor Mikuš, a Fico-féle Smer-SD által támogatott eddig megyeelnök nyerte a választásokat az MKP elnöke, Berényi József előtt- írja a szlovákiai Paraméter.sk.
„A választási eredményt nem szégyellem“ – jelentette ki a sajtónak Berényi.
Hozzátette, kétszer annyi szavazatot kapott a megyei választások második fordulójában szombaton, mint a kormánypárt által támogatott ellenfele.
Nagyszombat megyében 21 százalékot tesz ki a magyar nemzetiségű lakosság aránya, Berényi a rendkívül alavcsony 17,28 százalékos választási részvétel mellett a leadott szavazatok 39,73 százalékát szerete meg a győztes Mikušsal szemben.
Berényi arról beszélt a sajtónak, hogy eredménye azért is értékes, mert a megyék Szlovákiában úgy vannak kialakítva, hogy véletlenül se lehessenek többségben a magyarok. „Ezt a tényt a választási kampányban nem hangsúlyoztam, nem akartam, hogy etnikai alapon válasszanak az emberek“ – így Berényi, majd aláhúzta, hogy a kormányfő Robert Fico viszont előhúzta a magyar kártyát.
„Az egyik oldalon tehát, Nagyszombat járás északi részén aktivizálta a választókat, míg Besztercebánya megyében, ahol passzívak voltak a magyarok, Marián Kotleba nyert“.
Kotleba miatt háborognak
A szélsőséges Mi Szlovákiánk Néppárt (LSNS) elnöke Kotleba győzelme sokkolta több polgári aktivistát, akik november 29-re tiltakozó nagygyűlést szerveznek, tájékoztatott Vladimír Pirošík, Besztercebánya megye képviselője. Ebben a megyében magabiztosan utasította maga mögé a választásokon a kormánypárti jelöltet, Vladimír Maňkát, vaskos meglepetést okozva az eredménnyel.
„Tudatosítjuk, hogy Kotlebát demokratikus úton választották meg az emberek, polgárként viszont ki kell nyilvánítanunk az eredmény miatti felháborodásunkat – hangsúlyozta Pirošík.
Ahol döntöttek szombaton (az első forduló eredményei):
POZSONY:
Pavol Frešo (SDKÚ-DS, KDH, Híd, MKP, OKS, SZ, SaS) – 48,38%
Monika Flašíková Beňová (Smer) – 24,10%
NAGYSZOMBAT:
Tibor Mikuš (független, a Smer, SNS és KSS támogatásával): 40,04%
Berényi József (MKP, OKS): 18,33%)
NYITRA:
Milan Belica (Smer) – 46,87%
Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS, Híd, MKP, SaS, OKS, Nova) – 37,34%
BESZTERCEBÁNYA:
Vladimír Maňka (Smer, SZ, HZD, HZDS, MKP, KDH) – 49,47%
Marián Kotleba (ĽSNS)
KASSA:
Zdenko Trebuľa (Smer, Híd, MKP) – 48,57%
Rudolf Bauer (KDS) – 24,53%
A SME szlovák napilap arról írt, hogy a kétfordulós megyeelnök-választás nacionalista félelmek maradványa, melyek szerint az egyfordulós rendszerben akár egy magyar párt jelöltje is győzhetne Nagyszombat vagy Nyitra megyében. 2001-ben a kétfordulós rendszert Ján Cuper (Néppárt – Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom szlovákul Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS)) javaslatára fogadta el a parlament, amelyben akkor a Mikuláš Dzurinda vezette kormányt támogató képviselők voltak többségben.
Az eddigi megyei választásokon összesen 19 megyében került sor második fordulóra, és ezek közül 15 alkalommal az első forduló győztese végzett az élen. A második fordulókba bejutott két jelölt megszerzett szavazatszáma rendszerint nem változott jelentősebben. Ez összefüggésbe hozható az alacsony részvételi aránnyal, amely a második fordulókra rendszerint tovább csökkent.
Egy megyei választás második fordulója tartja Szlovákiában a mindenkori legalabb részvételi arány rekordját. 2005-ben a második fordulóban országos átlagban csak a választásra jogosultak 11,07%-a ment el szavazni, a Trencséni kerületben pedig mindössze 7,12%.
A megyeelnök vezeti a hivatalt, amely előkészíti a megyei képviselő-testület számára az egyes javaslatokat. A megyei hivatalnokok kiválasztásán is múlik, hogy milyen lesz a középiskolák szerkezete, milyen eszközöket vásárolnak a kórházakba, mennyi hely lesz a szociális otthonokban, mekkora támogatást kapnak a színházak, könyvtárak, múzeumok.
A megyeelnöknek abban is döntési joga van, hogy a megyei szervezeteket szakemberek vagy politikai jelöltek vezetik-e. A megyei hivatalnokok foglalkoznak az euróalapok merítésével, melyeket többek között iskoláik felújítására, az idegenforgalom fejlesztésére, illetve egészségügyi vagy oktatásügyi dolgozók képzésére fordíthatnak.
A megyeelnök ugyanakkor a képviselők egyfajta ellensúlyát is képezi, mivel vétójoga van az elfogadott javaslatokkal szemben.
Peter Tomeček, a HZDS korábbi megyeelnöke a SME-nek arról beszélt, hogy a képviselők pártszínektől függetlenül gyakran különös és meglepő csoportokat alkotnak annak érdekében, hogy a járásuknak, ahonnan beszavazták őket, minél inkább képviseljék az érdekét. A megyeelnöknek ezzel szemben kellene képeznie az ellensúlyt, hogy minden járásba kiegyensúlyozottan jussanak a támogatások.
forrás: Parameter.sk