November 20-án egy grandiózus koncert keretében Pécsre, a Kodály Központba érkezett a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, a Nemzeti Énekkar, a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola Gyermekkara, Szabóki Tünde (szoprán), Timothy Bentch (tenor) és Stephan Loges (bariton).
Műsorukban Britten egyik legjelentősebb, mégis ritkán játszott műve, a Háborús Requiem szólal meg a Mesterbérletben a Filharmónia szervezésében.
Az angliai Coventry második világháborúban lebombázott gótikus katedrálisának újraszentelésére íródott nagyszabású gyászmise több, mint 21 évvel ezelőtt szólalt meg utoljára Pécsett, melyet akkor is, a pécsiek kedvenc brit karmestere Howard Williams vezényelt. A gyönyörű mű előadását ismertető beszélgetés, Prológus előzi meg, melyben a Karmesterrel Ivasivka Mátyás beszélget, akin keresztül a 100 éve született Benjamin Britten személyes kapcsolatot is ápolt Pécs zenei életével.
Háttér:
Nemzeti Filharmonikus zenekar: A zenekar jelentőségének és minőségének elismerését mutatja, hogy 1998-ban a Nemzeti Énekkarral együtt kiemelt nemzeti alapintézménnyé minősítették. 1997 őszétől az együttes főzeneigazgatói teendőit Kocsis Zoltán látja el. Az elmúlt néhány esztendőben a zenekar rendkívül sok külföldi meghívást kapott. A New York-i AveryFisher Halltól a tokiói Suntory Hallon át a birminghami Symphony Hallig, az athéni Megaron Musicostól a Colmari Fesztiválig arattak sikereket, képviselték az országot a nemzet zenekaraként. Az együttes tevékeny részt vállal Kocsis Zoltán művészeti irányításával, a Hungaroton gondozásában 2006-ban indult Bartók-összkiadás elkészítésében.2011-ben a Liszt-év alkalmából felléptek Brüsszelben a Bozar Központban és Vatikánban, XVI. Benedek pápa tiszteletére adott koncerten. Februárban hosszabb német turnén vettek részt.
Nemzeti Énekkar: Az énekkar repertoárja rendkívül gazdag, kora-barokk szerzőktől a kortárs alkotásokig az a cappella repertoártól az oratóriumokig terjed, és rendszeresen énekel opera-produkciókban is. Számos kortárs mű ősbemutatója, illetve magyarországi bemutatója fűződik az énekkar nevéhez.
Nemzeti Gyerekkórus: vezetője Thész Gabriella évtizedekig volt karnagya a Magyar Rádió Gyermekkórusának. A részben innen „kinőtt”A gyermekkar továbbra is azt az angyali hangot szólaltatja meg, ami miatt szeretjük ezt a „különleges hangszert”!
Howard Williams: operaházi és koncerttermi tevékenysége irigylésre méltó.hírnevet tudhat magáénak. Nagy-Britannia szinte összes jelentős zenekarát vezényelte.Magyarországgal való közvetlen kapcsolata 1989-ben alakult ki, amikor a Pécsi Szimfonikus Zenekar vezető karmesterének és művészeti igazgatójának jelölték,ő az első brit karmester aki magyarországi kinevezést vállalt. Több mint 500 műből álló koncerttermi repertoárjából kiemelkednek például Haydn szimfóniái, Stravinsky, Bartók és Messiaen művei illetve oratórikus művek. Szabóki Tünde: A zongoratanári diploma megszerzése után a budapesti, majd a grazi Zeneakadémián folytatta tanulmányait, ahol énekművészi diplomát szerzett.A szoprán énekesnő profiljában eleinte az oratórikus műfaj dominált. Számos külföldi és hazai zenekar vendégszólistája: Grazi Szimfónikusok, Szlovén Filharmónia, Müncheni Filharmonikusok, Nemzeti Filharmonikusok, MR Zenekar, Budapesti Fesztiválzenekar… Olyan neves karmesterek irányítása alatt énekelt, mint FabioLuisi, Heinrich Bender,Lawrence Foster, Jurij Szimonov, Kobajasi Ken-Ichiro, Kocsis Zoltán, Fischer Ádám, Fischer Iván, Vásáry Tamás, Ligeti András, Kollár Imre, Hamar Zsolt, Kesselyák Gergely, Héja Domonkos…
Timothy Bentch: magánénekes, tenor. Amerikában született, tanulmányait a philadelphiai Curtis Intézetben fejezte be; évek óta Magyarországon él. Elsősorban régi szerzők műveinek interpretálásával tűnt ki, többek között J. S. Bach passiójának Evangélista szerepével. Különösen nagy sikert aratott Mozart tenor szerepeinek előadásával, 2000-ben Szegeden elnyerte a legjobb operaénekesnek járó Dömötör-díjat.
Stephan Loges: kiváló basszus-bariton . Drezdában született, Berlin után Londonban tanult. Énekelt már a világ számos jelentős koncerttermében, köztük a Carnegie-Hallban is. Fellépett az Orosz Nemzeti Zenekarral, a Svéd Rádió Szimfonikus Zenekarával, a Melbourni Szimfonikusokkal.
Érdekességek a műről:
B. Britten: Háborús Requiem:A 2013-ban van a 100. évfordulója Benjamin Britten születésének. Egyik főműve – bár ritkán hallható – a Háborús Requiem. A nagyszabású gyászmise az angliai Coventry második világháborúban lebombázott gótikus katedrálisának újraszentelésére íródott, 1962-ben mutatták be. A körülbelül másfél órás gyönyörű – ugyanakkor megrázó – mű érdekessége, hogy a latin gyászmise hagyományos tételeit az első világháborús verseiről ismert, 1918-ban elhunyt angol költő, Wilfred Owen költeményei tagolják.
Fejes Imre