Close

Gyakorlatozott a Dél-pesti Önkéntes Mentőcsoport

Gyakorlatozott a Dél-pesti Önkéntes Mentőcsoport
2013. november 10. 10:49

A fővárosban mind az öt katasztrófavédelmi kirendeltség egyszerre gyakorlatozott, az Észak- és a Közép-Pesti Katasztrófavédelmi Kirendeltség önkéntes mentőcsoportjai viharkárok, tűz és épületkárok felszámolásában vettek részt, Észak- és Dél-Buda árvízi gyakorlatot hajtott végre, Dél-Pesten pedig a földrengés következményeivel szembesültek a mentőcsapat tagjai.

November 8-án több kisebb, illetve közepes erősségű földrengés rázta meg Budapestet – a feltételezés szerint. A hivatásos mentőerők minden erőforrásokat mozgósítva teljes létszámmal vettek részt a mentésben, azonban egy idő után nem maradt tartalékuk, ezért szükségessé vált az önkéntes mentőcsoport bevonása is. Előző nap délután óta készenlétben volt, szombaton reggel riasztást is kaptak, hogy segítsenek egy tizennyolcadik kerületi krízisszálló bajba jutott lakóin – egy rendszerbe állító gyakorlat keretében.

A kirendeltségi önkéntes mentőcsoportba a Lőrinc Kertváros Polgárőr Csoport, a Kispesti Készenléti Polgárőrség és Önkéntes Tűzoltó Egyesület, az S.O.S. Mentőkutyás Egyesület, valamint a Báró Podmaniczky József Önkéntes Honvéd Egyesület tartozik. A riasztott egységek a kirendeltség udvarán gyülekeztek, onnan hajtottak végre oszlopmenetet a gyakorlat helyszínére, a krízisszálló épületéhez. Az objektumban a feltételezések szerint idős, korlátozottan cselekvőképes személyek rekedtek, önerőből kijutni nem tudtak, több órája a romosodott épület foglyai. A mentőcsoport feladata, hogy felkutassa az épületben rekedteket, onnan biztonságosan kihozza az esetleges sérülteket és elsődleges egészségügyi ellátásban részesítsen mindenkit.

A gyakorlat sérültjei „profi sérültek”, a Magyar Vöröskereszt Budapesti Ifjúsági Szervezetének imitációban jártas tagjai. Részvételüknek köszönhetően az egységeknek alkartöréses, bokaficamos, rekamié ágyneműtartójában elrejtőzött, ott eszméletét vesztett személyt, klausztrofóbiás, ezért pánikoló embert, valamint egy eszméletlen, fejsérülést szenvedett lakót kellett kimenteniük. A sokkos személyeket a Honvédelmi Minisztérium Katonasuli programjában résztvevő Egressy Gábor Két Tanítási Nyelvű Szakközépiskola tanulói jelenítették meg. Valamennyien közösségi szolgálatot teljesítenek ilyetén módon.

A gyakorlat kezdetén Jambrik Rudolf tű. ezredes, kirendeltség-vezető emlékeztetett arra, bármikor előfordulhat olyan eset, amikor Dél-Pesten elfogy a hivatásos erő, eszköz, amikor „minden dolgos kézre és szakértelemre szükség van”. Hozzátette, a csapatban résztvevő önkéntesek eszközparkjába tartozó képességekhez és kapacitásokhoz hasonlót a kirendeltség nem tud készenlétben tartani. Az ezredes hangsúlyozta, a mostani gyakorlat csak a kezdő lépés, annak gyakorlása, hogyan lehet megtöbbszörözni az erőket, ugyanakkor jó alkalom arra is, hogy hangsúly kerüljön az öngondoskodás fontosságára. A folyamat azonban, mondta a kirendeltségvezető, nem állt meg, arra törekszenek, hogy másokat is a mentőcsoportba csábítsanak, például műszaki mentő képességgel rendelkező csapatokat, illetve ács-álványozó szaktudással rendelkezőket.

A gyakorlatot a helyszínen követte figyelemmel Vinczek György, a házigazda Kispest alpolgármestere, illetve Horváth Tamás tizenhetedik kerületi alpolgármester. Mindketten a hangsúlyozták, mennyire fontos a gyors, szakszerű segítség, illetve azt, hogy a gyakorlat jól szolgálja a különböző önkéntes csoportok együttműködését, egymás megismerését.

A helyszínre érkezést követően a Dél-pesti Önkéntes Mentőcsoport vezetője, Csapó György tű. őrnagy ismertette a helyzetet, a feladatot, majd elkezdődtek a munkálatok. A területet lezárták, áteresztő pontot alakítottak ki, felállították az elsősegélynyújtó pontot, megépítették a melegedősátrat. Felkészültek a fedél nélkül maradtak elhelyezésére, regisztrációjára, ellátására. A helyszínen üzembe állt egy generátor, ez látta el árammal a sátrakat, az egészségügyi eszközöket. Emellett a helyszínen volt egy hatszáz literes vízszállító utánfutó, mozgókonyha. A felderítés előbb emberi erővel folyt, azonban az épületnek akadtak olyan részei, ahol már a kutyák képességeire volt szükség. A mozgásképtelen sérülteken hordágyon hozták ki, az egészségügyi sátorban megtörtént a sérültek osztályozása, ellátása is. Amikor a mentőkutyák további túlélők jelenlétét nem jelezték, a mentőcsoport vezetője intézkedett az épület lezárásáról. A forgatókönyv szerint megérkeztek a hivatásos erők is, hogy átvegyék a mentési feladatokat.

A gyakorlat értékelésekor a kirendeltségvezető várakozáson felülinek nevezte a látottakat és elmondta, tavasszal újabb, a mostaninál nagyobb léptékű gyakorlatot szeretnének tartani. Jambrik Rudolf megköszönte a résztvevők lelkesedését, hozzáállását, a gyakorlatot megfeleltre minősítette.

Szöveg: Galántai Judit
Foto: OKF.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top