A Gránit Bank mérlegfőösszege az idei első tíz hónapban meghaladta a 70 milliárd forintot, így az alapítás óta, három év és három hónap alatt tízszeresére nőtt a mérlegfőösszeg – mondta Hegedüs Éva, a hitelintézet alelnök-vezérigazgatója az MTI-nek adott nyilatkozatában.
Hegedüs Éva közölte: ez év október végére már az egész éves tervet túlteljesítették, a mérlegfőösszeg 24 százalékkal haladta meg az év végére várt szintet.
Az alelnök-vezérigazgató elmondta: a kihelyezett hitelek állománya mintegy 33 milliárd forint volt az idei első tíz hónapban, a betétállomány több, mint 50 milliárd forintra rúgott, így a bank Magyarország egyik leglikvidebb pénzintézete.
A kihelyezett hitelek 95 százaléka vállalati hitel volt, aminek túlnyomó részét a kis- és középvállalkozásoknak (kkv-k) nyújtott kölcsönök adták, 5 százalékot tett ki a lakossági hitelek összege, a lakosságnak adott kölcsönök döntő hányada forintalapú jelzáloghitel.
A több mint 50 milliárd forintot kitevő betétállomány 20 százaléka lakossági betét, a hitelintézet közel 20 000 számlát kezel, ebből több mint 60 százalékot tesznek ki az online módon megnyitott lakossági folyószámlák.
Hegedüs Éva kifejtette: a bank folyamatosan figyel arra, hogy a legkorszerűbb bankolási technikákat alkalmazza, így például a pénzintézet október végén vezette be a videóbank szolgáltatását okostelefonokra (iPhone és android), valamint tabletekre. A pénzintézetnek 13 értékesítési pontja van szerte az országban, ebből a központi fiókon kívül 2 értékesítési pont Budapesten található.
Hegedüs Éva kiemelte: a Gránit Bank a Magyar Nemzeti Bank (MNB) növekedési hitelprogramjának (NHP) első szakaszában száz százalékban kihasználta a keretét, a bank 11 milliárd forint – a szabályoknak megfelelően a 2012. év végi kkv-hitelállományának megfelelő – összegű keretre nyújtott be kérelmet, amit meg is kapott, augusztus végéig a teljes összeget leszerződte, közel felét pedig folyósította is. A többi hitel folyósításának túlnyomó többsége szeptember végéig megtörtént – közölte Hegedüs Éva.
Az alelnök-vezérigazgató elmondta: a bank ügyfelei az NHP-források 53 százalékát beruházásokra, 14 százalékát forgóeszköz-finanszírozásra, harmadát pedig devizahitel-kiváltásra vették igénybe.
Hegedüs Éva pozitívan értékelte, hogy az MNB folytatja a növekedési hitelprogramot, a Gránit Bank a második szakaszban is részt vesz, aláírták az ezzel kapcsolatos szerződést a jegybankkal, és a megállapodás értelmében a Gránit Bank a második szakaszban 15 milliárd forintos kerettel rendelkezik majd.
Kifejtette: a második szakaszban szigorodtak a feltételék, amivel egyetért, így a növekedési hitelprogram második szakasza várhatóan jobban segíti a gazdaság bővülését.
Hegedüs Éva ismertette: az elmúlt időszak igazolta az MNB monetáris tanácsának kamatcsökkentési gyakorlatát, beleértve a kamatvágás fokozatos módját is. Az alapkamat mérséklése ellenére nem gyengült a forint árfolyama, az úgynevezett CDS felár pedig tovább mérséklődött. A jelenlegi hazai alapkamat még mindig jelentős kamat előnyt biztosít más devizákhoz képest és a nemzetközi likviditás bőség is segíti az MNB által alkalmazott fokozatos kamatvágást.
Végezetül úgy vélte: a jegybank mindaddig folytathatja az alapkamat óvatos csökkentését, amíg azt a makrogazdasági mutatók alakulása és a nemzetközi likviditásbővítés lehetővé teszik.
Forrás: MTI