Close

Túl az ötvenezrediken

A nagyszalontai Nagy-Schneider Levente és Helga az 50.000-ik, illetve 50.001-ik olyan személy, akinek a kedvezményes honosítási kérelme összeállításánál segített az RMDSZ Bihar megyei szervezete – írja az Erdély Online.

Meghaladta az 50 ezret azon személyek száma, akik az RMDSZ Bihar megyei szervezetétől igényeltek segítséget kedvezményes honosítási kérelmük összeállításánál- jelentette be csütörtöki sajtótájékoztatóján Szabó Ödön ügyvezető elnök, parlamenti képviselő. Arra hívta fel a figyelmet: másokkal ellentétben az RMDSZ évek óta ingyen és bérmentve nyújtja ezt a szolgáltatást. Amúgy a legegyszerűbb iratcsomó elkészítése körülbelül 50 lejébe kerülne a kérvényezőnek, ez azt jelenti tehát, hogy összesen közel 500 ezer eurót spóroltak meg a Bihar megyei magyar embereknek, ami egy jelentős összeg, különösen gazdasági válság idején. A könnyebb és egyszerűbb adatbevitel érdekében egy külön informatikai programot használnak- amit azóta „exportáltak” más megyékbe is-, az ügyintézéskor pedig a debreceni, a berettyóújfalui, a sarkadi és a létavértesi önkormányzatok segítőkészek.
Rosmann Annamária irodavezető kiemelte, hogy Nagyváradon Szallós Nándor és Lantos Tibor, Margittán Bradács Alíz, Nagyszalontán Szász Dénes, Érmihályfalván pedig Boros József foglalkozik az igénylőkkel, illetve nem elhanyagolandó azoknak a munkatársaknak a szerepe sem, akik a megyében működő 22 irodában dolgoznak.
Szavazati jog
Fodor Tamás, Magyarország romániai főkonzulátusának kolozsvári konzulja hangsúlyozta, hogy régóta jól együttműködnek az erdélyi politikai alakulatokkal és magyar történelmi egyházakkal a honosítási folyamat felgyorsítása, illetve leegyszerűsítése érdekében. Ezt jelzi, hogy a főkonzulátuson idén szeptemberig átvett kérelmek mennyisége meghaladta a tavaly egész évben beérkezett dossziék számát. Egyébként egy friss adat szerint globális szinten eddig körülbelül félmillióan adtak le kérelmeket. Ezek legnagyobb része- 350 ezer- Erdélyből származott, és az igénylők közül 440 ezren már le is tették az állampolgársági esküt.
A diplomata arra hívta fel a figyelmet: aki megszerzi a magyar állampolgárságot, ugyanolyan alkotmányos joggal rendelkezik, mint egy Magyarországon élő magyar, tehát amennyiben betöltötte 18. életévet és büntetlen előéletű, szavazhat a jövő évi országgyűlési választásokon. Ha azonban nincs bejelentett állandó lakhelye az anyaországban, regisztrálnia kell, vagyis úgymond aktiválnia kell szavazati jogát. Akik 2013. augusztus 1-ig letették az állampolgársági esküt, a vonatkozó kitöltendő formanyomtatványt postai úton kapják meg, a többiek november 1-től a Nemzeti Választási Iroda honlapjára kattintva, illetve az ügyfélkapukon keresztül regisztrálhatnak.
forrás: erdon.ro

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top