Magyar-szlovák történelmi kerekasztal-beszélgetést rendeznek szombaton a szlovákiai Füleken. Arról lesz szó, hogyan ítélik meg a 20. század történetét a két nemzet szempontjából.
A Füleki Gimnázium aulájában először a Történelemóra című filmet vetítik le, amelyet Dusan Trancík, a Pozsonyi Színművészeti Egyetem Film és Televízió Karának docense rendezett – tájékoztatta a Füleki Vármúzeum és a Charta XXI Megbékélési Mozgalom az MTI-t.
A film készítői szlovák és magyar tannyelvű gimnáziumok történelemóráit látogatták meg, a téma pedig egy érettségi tétel, az 1920-as trianoni békeszerződés. Két ellentétes értelmezés bontakozik ki a filmben, amelyben azt kutatták, milyen a fiatal magyarok és szlovákok történelmi tudata, milyen jövő vár rájuk, és mennyire jellemző a szomszédsági tolerancia.
A vetítést követően Különbségek a 20. század történetének magyar és szlovák interpretációiban címmel folytatnak kerekasztal-beszélgetést, amelyen a film rendezőjén kívül a tervek szerint részt vesz Surján László, az Európai Parlament KDNP-s alelnöke, Dusan Kovác, a Szlovák Történelmi Társaság elnöke, a Szlovák Tudományos Akadémia pozsonyi Történettudományi Intézetének munkatársa, Simon Attila, a Selye János Egyetem Történelmi Tanszékének tanszékvezető docense, és Agócs Attila, a Füleki Vármúzeum igazgatója.
A rendezvényre a füleki, a losonci, a rimaszombati és a salgótarjáni gimnáziumok tanárait és diákjait is várják a szervezők. Ez már a harmadik megbékélési rendezvény lesz Füleken, először 2011 őszén Megértésben címmel tartottak magyar-szlovák etnikai konfliktuskezelő tréninget a határ két oldalán élő nógrádi középiskolásoknak, majd 2012-ben Hidak Európa népei között címmel szerveztek kiállítást és beszélgetést a szlovákiai városban.
forrás: mti