Close

Kalózzene-örömzene

Az író. Akiről nem tudtuk, hogy tud gitározni. És énekelni. A billentyűs, akiről tudtuk, hogy tud énekelni. És nemrég óta gitározik. Készítettek egy lemezt is. Megjelent.

Örömzene, vidámság, pamflet és néhány pofon. Korunk egyik legnépszerűbb írója, Vámos Miklós fejébe vette, hogy hatvanévesen újra zenélni kezd és ehhez partnert is talált. Egy ellopott táska hozta össze Bornai Tiborral, a legendás KFT-zenekar billentyűsével, aki pedig fejébe vette, hogy gitározni akar. Két hang. Két gitár. Ez a Kalózzene, Hogy manapság mennyire érdemes még CD-t megjelentetni, nem tudjuk, de az biztos, hogy egy unikális: Zeneszerzői és szövegírói kalandozásaik remekek, versek, amik néha prózában is megmutatkoznak. És igen ezt a CD-t érdemes volt megjelentetni, és megmutatni a közönségnek azt a szeretetet, tudást és tehetséget, ami ennek a két „kalóznak” megadatott. Mindenki új oldaláról mutatkozik meg, de vannak dalok, versek, melyeket korábban már más környezetben olvashattunk, halhattunk. Mégis két ember játéka és együtt-játsszása feledhetetlen hangulatot és sok mosolyt csal mindazok arcára, akik kíváncsiak erre a duóra. És higgyék el, megéri kíváncsinak lenni. Mióta énekel? Kérdeztük az írót, Vámos Miklóst, aki elmondta, hogy már kamaszkorában zenekart alapított, Gerilla-együttes néven és szép sikereket értek el az alternatív szférában. Egy éve csináljuk ezt a projektet, igazából a magunk szórakoztatására, de néha valami publikus dolog lesz belőle. Mint például ez a lemez. .És hogyan jött létre? kérdeztük újra az írót. Hát gondoltam, mondta, az író, hogy legyen meg emlékbe. Nekem. A Bornai mondta, hogy van Szegeden egy nagyon tehetséges fiú, a Bálna, aki remek koncertfelvételeket készít, és sikerült is néhány koncertet rögzíteni, de az eredeti terv csak az volt magunknak legyen meg az anyag. Aztán valahogy az Alexandra Records tudomást szerzett a felvételekről, felajánlották, hogy kiadnák. Így viharos sebességgel jelent meg a lemez. És mi van a prózaírással? Kérdeztük újra az írót. Néhány napon belül megjelenik a Majdnem összes…című novelláskötetem, amiben azok a novellák szerepelnek amiket az életem során írtam, kivéve a Bár című könyvben találhatóak. Visszatérve a CD-re, mi a jelentősége ennek Önnek? Mindenki azzal próbálkozik, hogy az újlenyomatát otthagyja a világon, aki írással foglalkozik az azzal, aki autószereléssel, Ő azzal. Én írással próbálom otthagyni az újlenyomatomat, de ezen a lemezen az általam írt számok szövegét is én írtam, a zenéket is én írtam, vagy kölcsönöztem egy Schumann-muzsikát, de arra is magam írtam a szöveget. Ez ugyanolyan kifejezés. De hogy ennek mi a helye az én munkásságomban azt nem tudhatom. De hozzáteszem, már nem is érdekel. Mivel elmúltam hatvan éves, úgy érzem, hogy azt csinálhatok, amit a  kedvem tartja. Dalokat írni, megtanulni gitározni, miért ne csinálhatnám? Úgy érzem, nem ártok ezzel senkinek. Aki igazi zenét akar hallgatni, az vegye meg a nagy B-betűs zeneszerzők munkásságát. Én is azokat szeretem. Bach, Beathoven, „Bozart”.

Bornai Tibor, a duó másik tagja, a KFT ismert billentyűs-énekese elmondta, hogyan találkoztak Vámos Miklóssal: – Véletlenül. Ami nem létezik. A quantum mechanika ismer olyat, hogy egy bizonyos atomnyi részecske a semmiből előbukkan, nagyon rövid időre, majd aztán eltűnik, mi ezzel szemben már egy éve csináljuk ezt, és remélem nem tűnünk el még egy darabig. Úgy volt- mondja az ismert zenész, hogy volt neki egy ugyanolyan táskája, mint a Miklósé. És tőlem azt ellopták. Mire ezt megemlítettem Miklósnak, aki azt mondta, hogy van neki egy tartalék másik, és azt odaadja nekem. Hálásan megköszöntem. Egy teljes évig megint volt táskám és azt megint  ellopták. Mivel harmadik póttáskája nem volt, megkért, hogy menjek már át hozzá és gitározzunk. Így kezdődött az egész.

Fejes Imre

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top