Close

Elkezdődött a fűtésszezon – most a kéményeké a főszerep

Évente több tucat baleset történik a rendszeres ellenőrzés elmulasztása miatt. 2013. április 30-ig – az előző fűtésszezon végéig – a hivatásos katasztrófavédelmi egységeket országosan hatszázharmincegy olyan káreseményhez riasztották, amelyek a fűtéssel voltak kapcsolatba hozhatóak. Ezek közül négyszáznyolcvanöt volt kéménytűz, száznegyvenhat pedig szén-monoxid-szivárgás. Az ilyen balesetek elkerülése végett a rendszeres karbantartásra és a modern kémények használatának előnyeire közös sajtótájékoztatón kívánta felhívni a figyelmet a Magyarországi Kéményseprőmesterek Szövetsége és a kéménygyártásban évtizedes múltra visszatekintő Leier Hungária Kft., 2013. október 15-én, a fűtésszezon elindulásának napján.

Hazánkban a lakások közel 80%-ban fűtenek gázzal, amely így még mindig az egyik legelterjedtebb fűtési forma. A mai napon induló fűtési szezon emiatt az ország lakosságának nagy részét érinti, olyan veszélyeket magában rejtve, mint a szén-monoxid-mérgezés vagy a rossz füstgázelvezetés. Magyarországon évtizedek óta folyamatos probléma a kémények tragikus állapota, amely az utóbbi években csak igen csekély mértékben javult. Körülbelül 4,5-5 millió üzemelő, és tartalékkémény található országszerte, amelyek közül mintegy száz-száztízezer életveszélyes, és több mint félmillió szorul javításra, ám az adatokat – a kontroll nélkül egyre fokozottabban terjedő fatüzelés miatt – csak megbecsülni lehet. A kémények és tüzelőberendezések a biztonságos működés érdekében odafigyelést és folyamatos ellenőrzést igényelnek, mivel a hibás, elöregedett és elavult rendszerek komoly életveszélyt jelenthetnek. 2013-ban már 12-en vesztették életüket szén-monoxid-mérgezésben.

Mindezek miatt 2013. október 15-én, a hivatalos fűtésszezon indulásának napján – immáron hagyományosnak tekinthetően – a Magyarországi Kéményseprőmesterek Szövetsége és a Leier Hungária Kft. közös, figyelemfelkeltő sajtótájékoztatót tartott egy belvárosi irodaház tetején. Az eseményen többek között arra kívánták felhívni a figyelmet, hogy a kémények és gázüzemű készülékek rendszeres és szakszerű karbantartása és a különböző tüzelési módokhoz alkalmazkodó kémények kiválasztása nem csak a balesetveszélyektől kímélheti meg a lakosságot, hanem hosszabb távon energia megtakarítást, és a környezetünkre kisebb terhelést is eredményezhet.

„A rosszul karban tartott vagy egyáltalán nem ellenőrzött kémények jelentik a legnagyobb veszélyforrást a fűtésszezonban, amelynek eredménye lehet a szén-monoxid-mérgezés. Ez legtöbbször a tüzelő-, fűtő-, és egyéb berendezések (páraelszívó, kandalló) helytelen használatára, a karbantartás és ellenőrzés hiánya mellett, a helyiségek nem megfelelő szellőztetésére vezethető vissza. Éppen ezért különös jelentősége van a kémények rendszeres ellenőrzésének. A nehezen észlelhető, színtelen és szagtalan szén-monoxid ugyanis jellemzően a tüzelőberendezésen keresztül vagy a nem megfelelően működő kéményből áramlik vissza a helyiség légterébe. A gázüzemű készülékeket (konvektor, cirkó) elég évente egyszer átnézetni, amely ugyan pár ezer forint ráfordítást jelent a családi költségvetésben, de később akár életeket is menthet” – mondta el Leikauf Tibor, a Magyarországi Kéményseprőmesterek Szövetségének elnöke, majd hozzátette: „A kémények állapota hazánkban továbbra sem kielégítő, bár látunk némi javulást. Saját érdekünk, hogy a kéményseprő munkáját segítsük azzal, hogy beengedjük a lakásba. Amellett, hogy ez életeket menthet, egy káresemény esetén a legtöbb biztosító kéri a kéményseprésről kiállított igazolás bemutatását is, amelynek hiányában nem adnak kártérítést.”

A sajtótájékoztató hagyományos résztvevője a Leier Hungária Kft. is, amely évtizedes múlttal rendelkezik a kémény-gyártásban és innovatív termékek kifejlesztésében. A cég egyik legfontosabb feladatának tekinti, hogy felhívja az emberek figyelmét a helyes kéményhasználatra és segítse a különböző szakmai szervek munkáját és kommunikációját.

„A legfontosabb az, hogy folyamatosan, minden évben tájékoztassuk az embereket a fűtésszezon alatt rájuk leselkedő veszélyekről. Ezt az erőteljesebb kommunikáció mellett úgy tudjuk még megtenni, hogy rávilágítunk a régebbi kémények konstrukciós, elavult technológiai hibáira és olyan alternatívát nyújtunk, amely nem csak biztonságos, de hosszú távon is kiszolgál minden igényt.”–mondta el Kocsis Csaba, az első Magyar Kéményszövetség Felügyelő Bizottságának tagja, a Leier Hungária Kft. kémény-üzletágának termékmenedzsere.

Az említett szervezetek és a Leier közös meggyőződése, hogy a felelős kéményhasználatot és kéménykorszerűsítést nem lehet elégszer hangsúlyozni, hiszen az időben elvégzett felújítás és a rendszeres kéményseprés, ellenőrzés életeket menthet.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top