Close

Zöld út a dohányzásról leszokni vágyóknak

A dohányzás számos betegséghez vezet. Több felmérés is rámutat, hogy a felnőtt dohányzók arányának csökkenését tapasztalhatjuk, Észak-Amerikában, Nyugat-Európában a meghozott dohányzásellenes intézkedéseknek köszönhetően. Itthon az utóbbi időben ezen a téren nagy előrelépések történtek, többek között elindult egy non-stop, ingyenesen hívható telefonszám.


A felmérések szerint Magyarországon a felnőtt lakosságnak a 29 százaléka rendszeresen dohányzik, ezen kívül 1-2 százalék rendszertelenül. A férfiak harmada, a nők negyede dohányzik. Jelentős változás az utóbbi években, hogy kevesebben vannak a dohányosok és kevesebb cigarettát szívnak.  Egy 2010-ben végzett felmérésben – amelyben 27 EU tagállamot és három azon kívüli országot vizsgáltak (Svájc, Izland, Törökország) – a dohányzáshoz kapcsolódó jogszabályokat, a dohánytermékek adózását és árát, a reklámok és a dohánygyárak támogatásait, a cigarettásdobozokon látható figyelmeztetéseket és a leszokási programokat vizsgálva Magyarország a huszonhetedik helyre került (Ausztria lett az utolsó és Csehország velünk holtversenyben szerepelt, míg Nagy-Britannia, és  – némi meglepetésre- Törökország végeztek a lista élén). 

 

A kormányzati intézkedések közüli a 2011-es jogszabály módosítás szigorította a nemdohányzók védelméről és az egyes dohánytermékek kereskedelmével kapcsolatos törvényt. Tilossá vált a dohányzás az éttermekben, a bárokban, a munkahelyeken. Az oktatási és egészségügyi intézményekben még kijelölt helyen sem lehet rágyújtani. Az intézkedéseknek köszönhetően lecsökkent az alkalmi dohányzók száma. (3-4 százalékról 1-2 százalékra).

Tény, hogy a nikotinfüggőség egyfajta szenvedélybetegség. Akaraterő, erős elhatározás kérdése is, hogy valaki leszokjon. Az elmúlt évben az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet és konzorciális partnere az Egészséges Magyarországért Központ egy TÁMOP pályázatnak köszönhetően lehetőséget kapott arra, hogy létrehozzon az országos intézeten belül egy Dohányzás Leszokás Támogatási Módszertani Központot. A központ keretén belül a tüdőgondozók szakorvosai és szakasszisztensei képzéseken vehetnek részt, és elsajátíthatják a csoportos leszokás támogatás módszerét. A központ honlapot működtet, amellyel tájékoztatja a lakosságot a dohányzási leszokási lehetőségekről.

Az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet korábban is folytatott egyéni leszokási támogatást, a pályázattal pedig lehetővé vált egy új módszer: a telefonos leszokási támogatás (call center). Az erre kiképzett pszichológusok a leszokni vágyó páciens számára az „otthonában” teszik lehetővé a két-három hónapos leszokási programot.

A call center telefonszáma:06-80-44-20-44 (ingyenes zöld szám).

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top