Close

Elutasítja az Európa Tanács az agrárcsomag újranyitását

A tagállamok agrárminiszterei egyöntetűen elutasították hétfőn az Európai Parlamentnek a KAP-reform bizonyos, költségvetési vonatkozású elemeinek újratárgyalását célzó javaslatát. A Tanács jelezte, hogy a június végén a tárgyban tett kompromisszumos javaslata a maximum, ameddig el tud menni.

Egymás után utasították el hétfőn az uniós tagállamok mezőgazdasági miniszterei az Európai Parlament jelentéstevőinek azt az igényét, hogy újranyissák a közös agrárpolitika reformjáról június végén kötött politikai megállapodás költségvetési vonatkozású kérdéseit. A miniszterek világossá tették, hogy a litván elnökségnek továbbra is a június végi mandátum szellemében kell tárgyalnia a parlamenttel, a csomag újranyitására nem látnak lehetőséget.

Az agrárminiszterek körében mély aggodalmat váltott ki az Európai Parlament már lezárt kérdések újranyitására vonatkozó igénye. A KAP-reform alapját képező négy jogszabályi javaslatról készült parlamenti jelentés szerzői a litván agrárminiszter múlt heti szakbizottsági meghallgatásán jelezték azt az igényt, hogy tovább tárgyaljanak a közös agrárpolitikai reform költségvetési vonzatú témáiról. A miniszterek azonban szinte egyhangúan elutasították az újranyitásra vonatkozó igényt, mondván, hogy a következő többéves keretköltségvetésről párhuzamosan politikai megállapodás jött létre a Tanács és az EP között, és azon nincs módjukban változtatni.

A miniszterek leszögezték, hogy továbbra is érvényesnek tekintik a június végén az akkor még az ír elnökségnek adott tárgyalási mandátumot, miszerint készek a 150 ezer euró feletti közvetlen kifizetések 5 százalékkal történő csökkentésére, cserébe azért, hogy az Európai Parlament az összes, többéves pénzügyi kerettel kapcsolatos egyéb követeléseiről lemond. Miként az ír mezőgazdasági miniszter felhívta rá a figyelmet, az EP június végén nem adott egyértelmű választ a Tanács kompromisszumos javaslatára a direkt támogatások degresszivitásáról, hanem mintegy zárójelbe tette azt.

A tárcavezetők most megismételték, hogy a degresszivitásra vonatkozó kompromisszumos javaslat a maximum, amit felajánlhatnak az EP-nek, de semmilyen további engedményeket nem áll módjukban tenni a képviselőtestületnek.

Az Európai Parlament a költségvetési tárgyalásokon erősen megnyirbált vidékfejlesztési büdzsének szeretne biztosítani további forrásokat, ezért azt követelte a tárgyalásokon, hogy az állam- és kormányfők februári MFF-ről kötött megállapodásával szemben a tagállamok mégsem önkéntes alapon csökkenthessék a legnagyobb mértékű, 150 ezer euró feletti közvetlen kifizetéseket. Az Európai Bizottság eredetileg egy olyan megoldást javasolt, ami a kifizetés mértékétől függően csökkentette volna a legnagyobb mezőgazdasági üzemeknek járó kifizetéseket, javítva ezzel a kisgazdaságok pozícióit. A jelenlegi rendszerben ugyanis a direkt támogatások körülbelül 80 százaléka az agrártermelők 20 százalékának, a nagybirtokoknak jut.

A nagyobb birtokstruktúrával rendelkező országok, mint Nagy-Britannia, Csehország vagy Németország azonban ellenezte a javaslatot, így végül a támogatási „sapka” önkéntes alkalmazásáról döntöttek februárban. Az EP nyomására azonban a tagállamok késznek mutatkoztak arra, hogy 150 ezer euró éves támogatási szint felett 5 százalékkal megcsapolják a kifizetéseket és az így elért megtakarítást a vidékfejlesztésre fordítsák.

A kormányok ehhez azt a feltételt támasztották, hogy az EP-nek le kell mondani minden más költségvetési vonatkozású igényéről. Ez az, amit láthatóan a Parlament nem hajlandó elfogadni.

A litván elnökség jelezte, hogy szeptemberben ezért újabb háromoldalú egyeztetésekre lehet szükség az intézmények között, mire megszülethet a végleges megállapodás a KAP reform jogi szövegéről. A magyar delegációt is ideértve több küldöttség is figyelmeztetett arra, hogy a további késlekedés a jogszabályok elfogadásának csúszásához vezethet és bizonytalanságot okozhat a gazdák számára az új agrárpolitika végrehajtásában.

„Ne nyissuk meg újra a kompromisszum egyes elemeit. A meglévő alku alapján lépjünk tovább szeptemberben” – támogatta meg a Tanács álláspontját Dacian Ciolos agrárbiztos.

Forrás: Bruxinfo

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top