Close

Alibiként ismerhetik el az infrastrukturális kiadásokat

Brüsszel bizonyos feltételek mellett kész lesz a középtávú költségvetési céloktól való eltérést átmenetileg tolerálni, ha az az uniós pénzből finanszírozott infrastrukturális fejlesztésekkel összefüggő állami kiadások következménye.

Nagyobb költségvetési mozgásteret kapnának jövő évtől az úgynevezett termelő közberuházásokban azok az uniós tagállamok, amelyek megfelelnek bizonyos feltételeknek. Olli Rehn, az EU gazdasági és pénzügyi biztosa múlt héten írt levelet a tagállamok pénzügyminisztereinek, amelyben ismerteti, hogy milyen feltételek mellett élhetnek majd tagállamok a jövőben nagyobb költségvetési mozgástérrel és milyen állami kiadásokra vonatkozhat ez a kedvezmény.

Brüsszel a levélben írtak szerint a stabilitási és növekedési paktum preventív ágában (tehát nem deficiteljárás alatt) lévő tagállamok esetében tolerálhatja a középtávú költségvetési cél irányába mutató strukturális hiánycsökkentési pályától való ideiglenes eltérést, amennyiben a szóban forgó ország több előzetes feltételnek is megfelel.

Az első kikötés, hogy a tagállam gazdasága zsugorodik vagy jóval a növekedési potenciál alatt teljesít. További feltétel, hogy az eltérés nem vezethet a GDP-arányosan 3 százalékos hiányküszöb átlépéséhez, és az államadósságra vonatkozó szabályt is tiszteletben tartják.

Végül a Bizottság a kiadásoknak és költségeknek azokat a típusait is körülhatárolja, amelyekre a kedvezmény igénybe vehető lesz. Brüsszel azt javasolja, hogy csak az EU által a strukturális és a kohéziós politikából, a Transz-európai Hálózatokból (TEN) és az Európai Hálózat-összekapcsolási Eszközből társfinanszírozott, közvetlen, pozitív és bizonyíthatóan hosszú távon is kedvező költségvetési hatásokkal járó tagállami kiadásokkal összefüggésben lehessen ideiglenesen eltérni a középtávú költségvetési céloktól.

A levélből az is kiderül, hogy a Bizottság először a 2014-es nemzeti költségvetések előzetes felmérése és a 2013-as nemzeti büdzsék eredményének értékelése során alkalmazná az új szabályt. A kedvezményeket aztán évente, a stabilitási és konvergencia programok benyújtása során felülvizsgálnák.

Mint ismert, Magyarország ellen június 21-vel megszűnt a túlzott mértékű államháztartási hiány miatt indított eljárás, így hazánk jelenleg a stabilitási és növekedési paktum preventív ágában van, ahol a középtávú célok elérése kell fókuszálnia.

Forrás: Bruxinfo

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top