Close

Orbán: Javaslom, hogy olvassa el részletesen

Orbán Viktor szerint az unió a Tavares-jelentéssel átlépett egy határt, ami elfogadhatatlan. Vona Gábor kutyakomédiáról beszélt, és kilépne az unióból, míg Mesterházy Burkina Fasót citálta.

Tízperces szünet előzte meg csütörtökön Orbán Viktor napirend előtti felszólalását, melyet a szerdán, az Európai Parlament által elfogadott Tavares-jelentésről tett a miniszterelnök. A kormányfő beszédében jelezte, az EP döntése mögött üzleti érdekek húzódnak, a rezsicsökkentés ugyanis komolyan sérti az európai nagyvállalatok érdekeit, „amelyek annyi pénzt szedtek be a magyar családoktól, amennyit nem szégyelltek”. Azon nem lepődött meg, hogy az EU a korábbiakhoz hasonlóan kettős mércét alkalmaz, de most átléptek egy határt, ugyanis semmibe vették a közösség alapszerződését. Hozzátette, az Európai Néppárt többsége a jelentés ellen szavazott. A dokumentum cáfolatául a kormány egy memorandumot is beterjesztett az EP-képviselőknek és a bizottsági tagoknak. Orbán felfoghatatlannak tartotta, hogy az ellenzéki pártok EP-honatyái legalább ennek a szavazásnak az idejére nem tudták félretenni pártkötődésüket, és a magyar érdekek ellen voksoltak.

Mesterházy Attila reagálásában kiemelte, az Európai Parlamentben nem Magyarországot, hanem Orbán Viktor és a magyar kormány hatalomgyakorlási módszerét támadták. Megrótta a miniszterelnököt, akit emlékeztetett, hogy korábban ő maga is hazánk ellen szavazott, amikor Burkina Faso és Kuba mellett Magyarországot is elítélték emberi jogok megsértése miatt. Az MSZP frakcióvezetője jelezte, az EP nem bírálta a kormány rezsicsökkentési akcióját, ezt hamisan kommunikálja a kabinet. A szocialistáknak pedig köszönetet illene mondani azért, hogy sikerült kivetetni a jelentésből a 7. cikkely életbe léptetését, mely alapján komoly szankciókat lehetne alkalmazni hazánk ellen.

Vona: Döntsön a nép

A Jobbik képviselőcsoportjának vezetője kutyakomédiának nevezte a Strasbourgban történteket, ahol szerinte a Fidesz és Bajnai Gordonék közti hatalmi harc megnyilvánulásának lehettünk tanúi. Vona Gábor azt javasolta, hogy népszavazással döntsön a magyar nép afelől, az unió tagja kíván-e maradni a jövőben, ezt követően pedig a földtörvényt is komoly kritikával illette.

Harrach Péter felszólalásában hangsúlyozta, a baloldal sugalmazta a Magyarország elleni támadást, mely mögött nem csupán politikai, de gazdasági érdekek is húzódnak.

Rogán Antal reagálásában leszögezte: az országgal, nem pedig a kormánnyal szemben született meg a Tavares-jelentés. A baloldali képviselők, akik voksukkal támogatták a dokumentumot, véleménye szerint a Szocialista Internacionálé hagyományát követték.
A tavaresi különbíróság

Orbán viszonválaszában kifejtette Mesterházynak: igenis rezsieljárás folyik hazánk ellen, melyet mi sem bizonyít jobban, mint hogy az Európai Parlament mellett a bizottságban és a parlamentben is tételesen támadták Magyarországot a rezsicsökkentés ügyében. Kijelentette ugyanakkor, hogy a tanácsi ajánlással szembemenve a magyar kormány továbbra sem engedi növelni az energiaárakat. „Ősszel tízszázalékos rezsicsökkentés lesz” – tette hozzá. Kitért rá, hogy az EP különbíróság felállítására tett javaslatot Magyarország ellen, ami a kommunista ítélkezésre emlékeztet, ahol a vádló és a bíró ugyanaz.

A Tavares-jelentést megszavazó magyar képviselőknek azt üzente, ha a magyar érdekeket támadás éri, a jövőben tegyék félre pártkötődésüket. A miniszterelnök Vona Gábornak több kérdésben is nyíltan válaszolt. Azt javasolta neki, olvassa el részletesen az új magyar földtörvényt, és az osztrák, a francia, illetve más európai földtörvényekben is alkalmazott szabályok okos lenyomatát kapja majd. Az unióból való kilépés és az uniós források kapcsán pedig úgy vélekedett, a magyar emberek a saját befizetéseiket kapják vissza a brüsszeli kasszából, így mindenképpen „jobb belül, mint kívül”.
Július 15-ig lehet módosítani

Július közepéig lehet módosítani az országgyűlési egyéni választókerületek beosztását a parlament csütörtöki döntése értelmében. A korábbi, június 30-i határidőt a fideszes Vas Imre javaslatára hosszabbította meg két héttel az Országgyűlés. A választójogi törvény módosítását 251 igen szavazattal, 59 nem ellenében, egy tartózkodás mellett fogadták el a képviselők.

A kihirdetését követő naptól hatályos határidő-változtatásra azért volt szükség, mert ugyancsak Vas Imre kezdeményezte hét országgyűlési választókerület határának megváltoztatását, de ennek elfogadására június végéig már nem volt lehetőség. Az átalakítást Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője korábban azzal indokolta, hogy technikai okokból, a települési jegyzőkkel folytatott konzultáció után szükséges néhány, elsősorban budai választókörzet határának módosítása.

forrás: mno.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top