A HANGYA SZÖVETKEZETI EGYÜTTMŰKÖDÉS, a HANGYA 100+15. Jubileumi Közgyűlésén 2013 május 30.-án új vezetőséget választott. Az új elnök Patay Vilmos országgyűlési képviselő, akinek munkáját segíti társelnökként Szeremley Béla és Szabó Zoltán főtitkár. A közgyűlése értékelte az előző 15 év eredményeit és meghatározta jövőbeni feladatait, melyet a zárónyilatkozat összegez.
A HANGYA közgyűlésnek zárónyilatkozata
A HANGYA Szövetkezetek Együttműködése a 2013 május 30.-án tartott közgyűlésén értékelte a szövetkezeti mozgalomban betöltött szerepét és meghatározta céljait és feladatait az alábbiakban:
A HANGYA szövetkezeti mozgalma tartotta fenn és erősítette meg a rendszerváltás után az agráriumban a szövetkezeti gondolatot, s eközben új típusú szövetkezeti modellt alkotott és terjesztett el Magyarországon – alternatívát kínálva a zsákutcába jutott termelőszövetkezeti formációval szemben – a termékpályás szövetkezést.
A HANGYA termékcsoportonként szakosodott szövetkezetei a magyar hagyományokon alapulnak, ugyanakkor az Európai Unió legfejlettebb agrárgazdaságú országainak szövetkezeti rendszereit tekinti mintának, ezért a termelői szervezetekben integrálódó gazdák biztonsága, jövedelmezőségének emelése, piaci érdekérvényesítése érdekében fokozottan törekszik a szövetkezeti hálózat és a termelői tulajdonú élelmiszeripari háttér megteremtésére.
A HANGYA szövetkezeti modell a foglalkoztatás és a nemzetgazdasági egyensúly megteremtésében közügyet is szolgál, mivel egyedülálló, semmivel sem helyettesíthető lehetőséget kínál egyszerre gyors és hatékony formában nagyon sok munkaképes embernek, családnak a felzárkóztatásban megakadályozva társadalmi rétegek további leszakadását. Ennek jegyében erősítik meg azon törekvésüket, hogy 10 év alatt 100 ezer új munkahelyet teremtsenek vidéken az erre irányuló kormányprogram keretében.
A HANGYA üdvözli a kormányzat és az Országgyűlés képviselőinek azon törekvéseit, amelyek egy új szövetkezeti törvény kereteiben elő kívánják mozdítani a Nemzeti Együttműködés szellemében a szövetkezés ügyét.
A HANGYA Szövetkezetek Együttműködése kéri, hogy kerüljön be az Alaptörvénybe azon kiegészítő módosító javaslatuk, mely szerint: „Magyarország gazdasága az értékteremtő munkán és az egyéni, valamint közösségi vállalkozás szabadságán alapszik. Társadalmi közhaszna alapján az egyének önkéntes szövetkezeti együttműködése különös értéket képvisel.”