Június 6-tól két hónapos átmeneti időtartamra közel 12 százalékos büntetővámmal sújtanak minden az Európai Unióba Kínából behozott napelemet. Az európai piacot olcsó dömpingáruval elárasztó kínai cégeknek két hónapjuk van arra, hogy árat emeljenek és mennyiséget csökkentsenek.
A tagállamok közel kétharmadának rosszallása ellenére az Európai Bizottság kedden úgy döntött, hogy június 6-tól átmeneti büntetővámokkal sújtja az Unióba irányuló kínai napelem-exportot. Karel De Gucht, kereskedelmi biztos bejelentése szerint a testület a 9 hónapon át tartó vizsgálat során arra a következtetésre jutott, hogy a kínai cégek a bekerülési árnál jóval olcsóbban, dömpingáron zúdítják rá az árujukat az európai piacra, tisztességtelen versenyt támasztva az európai napelem-gyártóknak.
A Bizottság döntésének értelmében az átmeneti tarifák két szakaszban lépnek hatályba. Előbb június 6-tól két hónapos időszakra valamennyi Kínából behozott napelemet 11,8 százalékos büntetővámmal sújtanak majd. A nemzetközi kereskedelmi szabályok értelmében az átmeneti vámok kivetése ad jelet a tárgyalások megkezdésére az okozott károk megszüntetéséről. Brüsszel 60 napot ad a kínai gyártóknak arra, hogy elfogadható ajánlatot tegyenek. Ellenkező esetben augusztus 6-án hatályba lép a második szakasz, amikor is a büntetővámok átlagosan 47,6 százalékos szintre emelkednek. A tényleges tarifák 37,2 és 67,9 százalék között lesznek, attól függően, hogy az érintett kínai vállalkozások a vizsgálat során mennyire működtek együtt a Bizottsággal.
Karel De Gucht szerint az intézkedés célja, hogy „életmentő oxigént” adjon az európai gyártóknak, amelyek létét veszélyezteti kínai dömping. A biztos rámutatott, hogy a vizsgálat bebizonyította, hogy a kínai gyártók messze a bekerülési költségek alatt kínálják portékájukat, 88 százalékkal a normális piaci ár alatt. A Bizottság arra is meggyőző bizonyítékokat talált, hogy az olcsó kínai export kárt okoz az európai iparnak, és legalább 25 ezer állást sodor veszélybe.
„A kínai gyártók elárasztották az európai piacot, amelynek a 80 százalékát megszerezték már. A kínai cégek másfélszer több napelemet gyártanak, mint amire a világnak szüksége van” – közölte a biztos.
De Gucht hangsúlyozta, hogy „szívélyes”, mindenki számára elfogadható megállapodás elérése a célja, és reméli, hogy a kínai napelem-gyártók megragadják a következő két hónapban az alkalmat. A kereskedelmi biztos tévesnek és félrevezetőnek nevezte a protekcionizmus vádját, és közölte, hogy a mostani döntés teljesen összhangban áll a nemzetközi kereskedelmi szabályokkal.
A probléma szerinte akkor lesz megoldva, ha a kínaiak megszüntetik a károkozást. Ez azt jelenti, hogy mind az árak, mind pedig az export volumenében engedményeket tesznek.
A biztos azzal indokolta a fokozatosságot az átmeneti intézkedésekben, hogy ha azonnal a 47 százalékos tarifát alkalmazták volna, a 80 százalékos kínai piaci részesedés miatt zavarok keletkezhettek volna az ellátásban. Emlékeztetett rá, hogy annak idején a kínai cipőkre kivetett dömping-ellenes vámok esetén is hasonlóan jártak el.
Arra a kérdésre, hogy nem tart-e attól, hogy Peking más kurrens európai termékek exportján vesz majd elégtételt, De Gucht megismételte, hogy a Bizottság lépése a szabályokkal összhangban történik és megalapozott. Egyébként sem hiszi, hogy annak bármiféle dühöt kellene kiváltania.
Peking azonban már hetekkel ezelőtt jelezte, hogy kifejezetten rossz néven venné az EU-tól, ha büntetővámokat vetne ki a kínai napelem gyártókra. A Reuters értesülése szerint Li Ke-kiang kínai miniszterelnök közölte José Manuel Barroso bizottsági elnökkel, hogy a kereskedelmi vita „alapvető kínai gazdasági érdekeket” érint és, ha nem oldják meg kielégítő módon, a tágabb EU-kínai kapcsolatokra is hatással lehet.